Dílo měsíce: Portrét dámy s růžemi

olej na plátně / 123 x 70 cm / cena: 650 000 Kč (bez 18% provize)

Patrně vůbec nejvyššího cenového nárůstu za poslední měsíce se na dubnové aukci brněnského domu Zezula dočkal Portrét dámy s růžemi nabízený jako dílo anonymního autora. Půvabná malba z přelomu století šla do dražby s prvním podáním ve výši 60 tisíc korun, v průběhu dramatické licitace však zájemci cenu vyhnali na více než desetinásobek. Nový majitel tak za plátno i s provizí zaplatil 767 tisíc korun.

Nikophoros Lytras (?): Portrét dámy s růžemi / kol. 1900 / olej na plátně / 123,5 x 70,5 cm
Nikiforos Lytras (?): Portrét dámy s růžemi / kol. 1900 / olej na plátně / 123,5 x 70,5 cm / Zezula 18. 4. 2015 / 767 000 Kč

Co bylo příčinou tak výrazného cenového nárůstu, nám nedalo spát a zeptali jsme se Antonína Zezuly z aukčního domu Zezula: „Obraz dámy s růžemi maloval s vysokou pravděpodobností řecký malíř mnichovské školy Nikiforos Lytras. Což znamená, že cena blížící se ke 30 000 € je vcelku relevantní výsledek. Potíž byla v tom, že původní majitel na prodej spěchal a tak nebylo v našich silách v krátkém časovém údobí opatřit dílo posudkem pravosti. Nabízet obraz jako originální dílo tohoto autora bez dostatečného ověření pravosti by bylo značně nekorektní a riskantní. Autora se nám tak podařilo určit až po vytištění katalogu, tak jsme nechali věc na uvážení našich dražitelů.

Raketového, téměř devítinásobného nárůstu se na téže aukci dočkala i štíhlá keramická váza s barevnou glazurou a irisováním v orientálním stylu, maďarskou firemní značkou „Zsolnay Pécs a datací do let 1902–1904. „U této vázy zaujala nepochybně vysoká kvalita zpracování, vyvolala skutečně velkou vlnu zájmu zejména ze strany maďarských dražitelů, doplnil Zezula. Cena tohoto kusu se tak dostala z původních 15 na téměř 142 tisíc korun (včetně provize).

Keramická váza s glazurou a irisováním florálními motivy/ Zsolnay Pécs, Maďarsko / 1902 - 04 / 35,5 cm / Zezula 18. 4. 2015 / 141 600 Kč

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

15. února 2024
56 milionů za deset mincí

56 milionů za deset mincí

Deset nejdražších mincí českých aukcí v roce 2023

Přestože bezmezný hlad posledních několika let po nákupu „čehokoliv“ z numismatického materiálu lehce ochladl a v některých oblastech, zejména u mincí běžných a méně vzácných v nižších cenových kategorií, je patrná stagnace, nebo i mírné poklesy, cen...

7. února 2024

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016