Deset nejdražších Čapků za 127 milionů

Deset nejdražších děl Josefa Čapka, leden 2023

Díky masivnímu nakupování výtvarného umění v roce 2022 se výrazně změnilo také TOP 10 jednoho z nejvýraznějších představitelů domácí moderny, Josefa Čapka. Loňský aukční rok do něj přispěl hned třemi obrazy včetně toho nejdražšího. 

Naposledy jsme autorovo TOP 10 přinesli v roce 2016, když u European Arts padlo nové autorské maximum ve výši 17,5 milionu korun, které bylo překonáno teprve loni. V součtu tehdy deset nejdražších Čapkových děl stálo 80,66 milionu korun. Nyní je to téměř o 47 milionů více (126,8 milionu korun). Zatímco v roce 2016 se pouze tři obrazy dostaly na částku vyšší než 10 milionů korun, nyní se tak stalo již u devíti z nich. Pomyslná poslední příčka se však této hranici velmi blíží, má hodnotu více než 9,7 milionu korun. O úplně stejnou cenu 9,72 milionu korun se navíc dělí dvě malby (do celkové částky je započítána pouze jedna z nich).  

V sálových a online aukcích se letos objevily celkem čtyři Čapkovy malby. Tři z nich byly draženy opakovaně, jeden obraz se na trhu objevil poprvé. Všechna tři opětovně dražená díla byla v nabídce květnové aukce Galerie Kodl. Na nové autorské aukční maximum dosáhla civilistní malba Chlapec z ulice zobrazující malé dítě s ošetřovatelkou. Obraz z roku 1930 z umělcovy pozůstalosti prošel již před dvanácti lety aukcí u 1. Art Consulting.

Tehdejší cena díla včetně aukční provize byla 3 miliony korun, tedy přesně šestina ceny současné. Jeho vyvolávací cena v květnové aukci činila 4,8 milionu, nový majitel za něj nakonec vydal 18 milionů korun včetně aukční provize, tedy o necelých 500 tisíc korun více než byla hodnota předcházejícího Čapkova aukčního rekordu z roku 2016. Ten šest posledních let let držel předválečný obraz V červnu (Kraj).

 
Josef Čapek: Zátiší s květinami (Květiny v modré váze), 1922, olej na plátně, 51 x 58,5 cm, Aukce obrazů U Národní galerie 12. 12. 2022 (online), cena: 9 120 000 Kč  
Josef Čapek: Zátiší s květinami (Květiny v modré váze), 1922,
olej na plátně, 51 x 58,5 cm,
Aukce obrazů U Národní galerie 12. 12. 2022 (online),
cena: 9 120 000 Kč
 

Cenu vyšší než 10 milionů korun zaznamenalo loni také plátno Touha z válečného období, které se na trhu objevilo dokonce už počtvrté. Od prvního prodeje v roce 2014, kdy stálo něco málo přes 2 miliony korun, se loni posunulo až k poněkud překvapivé cenovce 10,9 milionu korun. Předaukční odhad přitom počítal s maximální částkou kolem 8 milionů korun. Poslední opakovaný prodej Myslivci v polích do nového TOP 10 nezasáhl a skončil na částce 3,24 milionu korun. 

V listopadu s více než desetimilionovou částkou doplnil předcházející dva obrazy u téže aukční síně ještě Hoch v červeném svetru, malba z počátku 30. let navazující na nálady a témata spojená s dětskými ilustracemi, kterým se Čapek v tomto období věnoval. Vystoupala ze 3,6 až na 10,32 milionu korun.

Aby byl výčet Čapkových loňských nabídek a prodejů maleb kompletní, je nutné zmínit dražbu obrazu Zátiší s květinami (Květiny v modré váze) u čistě internetového aukčního domu Aukce obrazů U Národní galerie, o němž jsme psali před aukcí. Zájemci na nově objevený obraz s vyvolávací cenou 1,68 milionu korun včetně provize v prosinci čile přihazovali již dlouhou dobu před ukončením aukce. Nakonec se jeho cena vyšplhala na konečnou sumu 9,12 milionu korun, nejlepší výsledek v historii domácích internetových aukcích.   

V případě osmi z jedenácti níže uvedených obrazů jde o prodeje z posledních čtyř let. 

Z původního TOP 10 v tom nynějším zůstaly pouze tři obrazy.

 

TOP 10 Josefa Čapka 

Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční provize. Velikostní poměry rozměrů obrazů zhruba odpovídají skutečnosti.

 

 

1/
Josef Čapek: Chlapec z ulice, 1930,
olej na plátně, 90 x 48  cm,
Galerie Kodl 29. 5. 2022,
cena: 18 000 000  Kč 
 
 

 

2/ 
Josef Čapek: V červnu (Kraj), 1938,
olej na plátně, 51 x 150 cm,
European Arts Investments 6. 3. 2016,
cena: 17 512 200 Kč 
 
 

 

3/
Josef Čapek: Děvče v růžových šatech, 1916,
olej na plátně, 70 x 52 cm,
Galerie Art Praha 23. 9. 2007,
cena: 14 160 000 Kč 
 
 
 
4/
Josef Čapek: Dva chlapi, 1924,
olej na plátně, 80 x 62 cm,
Galerie Kodl 2. 12. 2018,
cena: 13 920 000 Kč
 
 
 
5/
Josef Čapek: Červený motocykl, 1937,
olej na plátně, 53 x 76 cm,
Galerie Kodl 1. 12. 2019,
cena: 13 440 000 Kč
 
 

 

6/ 
Josef Čapek: Koupel nohou, 1921,
olej na plátně, 72 x 45 cm,
Galerie Art Praha 30. 9. 2006,
cena: 10 974 000 
 
 
 
7/
Josef Čapek: Touha, 1939,
olej na plátně, 47 x 56 cm,
Galerie Kodl 29. 5. 2022,
cena: 10 920 000 Kč
 
 

 

8/
Josef Čapek: Děvčata jdou pro mléko, 1933,
olej na plátně, 70 x 45 cm,
Galerie Kodl 2. 12. 2018,
cena: 10 800 000 Kč
 
 

 

9/
Josef  Čapek: Hoch v červeném svetru, 1931,
olej na plátně, 80 x 41 cm,
Galerie Kodl, 27. 11. 2022,
cena: 10 320 000 Kč
 
 

 

10-11/
Josef  Čapek: Koupání v Oravě, 1930,
olej na plátně, 60 x 50 cm,
Galerie Kodl, 27. 5. 2018,
cena: 9 720 000 Kč
 
 
10-11/
Josef  Čapek: Střelená vrána, 1936,
olej na plátně, 68 x 42 cm,
Galerie Kodl, 29. 11. 2020,
cena: 9 720 000 Kč
 

Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<