Další poválečná Toyen v zahraniční aukci

Sotheby’s 28. 2. 2018

Poslední únorový den pořádá londýnská pobočka aukční síně Sotheby’s večerní aukci surrealistického umění, v rámci níž nabídne poválečné dílo Toyen s názvem La nuit roule des cris. Jeho horní odhad je stanoven na 227 tisíc eur, můžeme však nejspíše počítat s jeho překonáním.

Toyen: La nuit roule des cris, 1955
olej na plátně, 77,5 x 98 cm
odhadní cena: 170 300 až 227 000 EUR
Sotheby’s Londýn 28. 2. 2018

Obraz vzniklý v roce 1955 (signován i datován v pravém dolním rohu) pochází podle katalogu z evropské soukromé sbírky. Aukcemi prošel již dvakrát. Poprvé nedlouho po smrti autorky v roce 1982 nabídla obraz pařížská aukční síň Drouot. V červnu 2006 se pak objevil v aukci kolekce Françoise Tournié u Calmels-Cohen taktéž v Paříži, kde byl prodán za cenu převyšující 50 tisíc eur včetně aukční provize. S kladívkovou cenou 41 tisíc eur tehdy překonal horní hranici odhadu. Zajímavostí je, že při tomto prodeji aukční síň uváděla jako rok vzniku plátna letopočet 1965. Na této aukci obraz získal jeho současný majitel.

Olej byl mnohokrát vystavován. Několikrát ještě za malířčina života, v Paříži hned v roce 1955 na její výstavě v Galerii A L'Etoile Scellée, v roce 1960 pak tamtéž v galerii Raymonda Cordiera. Krátce na to o braz putoval do newyorské galerie D'Arcy. V roce 2002 se ukázal v Muzeu moderního umění v Saint-Etienne na výstavě Toyen. Une femme surréaliste, ke které byl vydán katalog, jejímž editorem byl Karel Srp. Ten také potvrdil jeho pravost. Naposled prošel výstavami v alsaském Saint-Louis (2012) a Marseille (2016-17), i v případě obou těchto výstav byl barevně reprodukován v jejich katalozích.

Toyen: Na rozcestí ticha, 1960,  olej na plátně, 50 x 100 cm, cena: 427 800 EUR, Drouot Estimations Paříž 17. 3. 2017

Toyen: Na rozcestí ticha, 1960,
olej na plátně, 50 x 100 cm,

cena: 427 800 EUR, Drouot Estimations Paříž 17. 3. 2017

Z monochromní malby, jakéhosi stromoví, vystupuje symetrická dvojice motivů záhadných forem akcentovaných barvou, které připomínají nejspíše hlavy sov. Na zdvojování motivů v malířčině tvorbě obecně a symetrii v této konkrétní malbě upozornil Karel Srp ve výše zmíněném katalogu k výstavě v Saint-Etienne: Téma zdvojování které se čas od času objevuje v malbách a kresbách třicátých let – se vrací přes myšlenku zrcadla, jež v některých dílech z padesátých let převládala velkolepým způsobem právě prostřednictvím častého použití symetrie, píše.

Obraz má i tentokrát naději na dobrý výsledek, jakkoli je jeho odhad v rozmezí 170 až 227 eur s ohledem na jeho výstavní a publikační historii poměrně střízlivý. U posledních prodejů poválečných Toyeniných děl v zahraničí byla odhadní cena vždy výrazně překonána. Dva takové malířčiny oleje se dražily v březnu minulého roku a oba skončily s cenami, které byly více než dvojnásobkem horní hranice odhadované částky. Plátna Na rozcestí ticha a Čtvero živlů  se prodala zhruba za 428 a 402 eur, tj. v přepočtu asi 11,6 a 11 milionů korun a stala se nejdražšími bohemiky loňského prvního pololetí (viz také zdezde).

Toyen: Čtvero živlů, 1950, olej na plátně, 70,8 x 106,5 cm, dosažená cena: 344 750 GBP, Sothebyʼs Londýn 1. 3. 2017

Toyen: Čtvero živlů, 1950,
olej na plátně, 70,8 x 106,5 cm,
cena: 401 633 EUR, Sothebyʼs Londýn 1. 3. 2017

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

19. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024