Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Koucká Tereza | Foto Sotheby’s | Datum 22.02.2018
Poslední únorový den pořádá londýnská pobočka aukční síně Sotheby’s večerní aukci surrealistického umění, v rámci níž nabídne poválečné dílo Toyen s názvem La nuit roule des cris. Jeho horní odhad je stanoven na 227 tisíc eur, můžeme však nejspíše počítat s jeho překonáním.
Obraz vzniklý v roce 1955 (signován i datován v pravém dolním rohu) pochází podle katalogu z evropské soukromé sbírky. Aukcemi prošel již dvakrát. Poprvé nedlouho po smrti autorky v roce 1982 nabídla obraz pařížská aukční síň Drouot. V červnu 2006 se pak objevil v aukci kolekce Françoise Tournié u Calmels-Cohen taktéž v Paříži, kde byl prodán za cenu převyšující 50 tisíc eur včetně aukční provize. S kladívkovou cenou 41 tisíc eur tehdy překonal horní hranici odhadu. Zajímavostí je, že při tomto prodeji aukční síň uváděla jako rok vzniku plátna letopočet 1965. Na této aukci obraz získal jeho současný majitel.
Olej byl mnohokrát vystavován. Několikrát ještě za malířčina života, v Paříži hned v roce 1955 na její výstavě v Galerii A L'Etoile Scellée, v roce 1960 pak tamtéž v galerii Raymonda Cordiera. Krátce na to o braz putoval do newyorské galerie D'Arcy. V roce 2002 se ukázal v Muzeu moderního umění v Saint-Etienne na výstavě Toyen. Une femme surréaliste, ke které byl vydán katalog, jejímž editorem byl Karel Srp. Ten také potvrdil jeho pravost. Naposled prošel výstavami v alsaském Saint-Louis (2012) a Marseille (2016-17), i v případě obou těchto výstav byl barevně reprodukován v jejich katalozích.
Toyen: Na rozcestí ticha, 1960,
olej na plátně, 50 x 100 cm,
cena: 427 800 EUR, Drouot Estimations Paříž 17. 3. 2017
Z monochromní malby, jakéhosi stromoví, vystupuje symetrická dvojice motivů záhadných forem akcentovaných barvou, které připomínají nejspíše hlavy sov. Na zdvojování motivů v malířčině tvorbě obecně a symetrii v této konkrétní malbě upozornil Karel Srp ve výše zmíněném katalogu k výstavě v Saint-Etienne: „Téma zdvojování – které se čas od času objevuje v malbách a kresbách třicátých let – se vrací přes myšlenku zrcadla, jež v některých dílech z padesátých let převládala velkolepým způsobem právě prostřednictvím častého použití symetrie“, píše.
Obraz má i tentokrát naději na dobrý výsledek, jakkoli je jeho odhad v rozmezí 170 až 227 eur s ohledem na jeho výstavní a publikační historii poměrně střízlivý. U posledních prodejů poválečných Toyeniných děl v zahraničí byla odhadní cena vždy výrazně překonána. Dva takové malířčiny oleje se dražily v březnu minulého roku a oba skončily s cenami, které byly více než dvojnásobkem horní hranice odhadované částky. Plátna Na rozcestí ticha a Čtvero živlů se prodala zhruba za 428 a 402 eur, tj. v přepočtu asi 11,6 a 11 milionů korun a stala se nejdražšími bohemiky loňského prvního pololetí (viz také zde a zde).
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
2. května 2024
24. dubna 2024
6. července 2023
21. června 2024
13. června 2024
9. června 2024