Magický Boštík překonal hranici sedmi milionů korun
12. listopadu 2024
Text Viduna Jan | Foto Bankovky.com | Datum 20.11.2024
Doposud nedražená neperforovaná téměř unikátní státovka 5000 korun 1919 byla vydražena v aukci aukčního domu Bankovky.com za více než 25 milionů korun. Je to nejvyšší částka, která kdy byla zaplacena za československé papírové platidlo. Pro naprostou většinu sběratelů jde o nedosažitelný sběratelský sen.
Nejvzácnějším československým papírovým platidlem je pravá a neperforovaná státovka 5000 korun československých emitována v roce 1919 v rámci první emise československých papírových platidel. Platná byla pouze dva roky, avšak již v roce 1920 byla stahována z oběhu s cílem nahradit jí novou bankovkou s kvalitnějšími ochrannými prvky.
Státovka vycházela z rakousko-uherské tisícikorunové bankovky z roku 1902, která vypadala stejně, avšak byla provedena v jiné barvě a měla nižší nominální hodnotu. Autorem původního návrhu rakousko-uherské tisícikoruny byl malíř Heinrich Lefler, který na ní zpodobnil svoji nastávající manželku operní pěvkyni Minu Weismüller.
Extrémně vzácnou státovku zařadila do listopadové aukční nabídky firma Bankovky.com. „Pravost státovky je ověřena přiloženým posudkem renomovaného soudního znalce Dr. Luďka Vostála a certifikací PMG. Neperforovaná státovka nebyla doposud nikdy dražena. Je to zcela výjimečná a neopakovatelná nabídka,“ uvedla před aukcí aukční síň. Neperforovanou státovku nevlastní Česká národní banka ani Národní muzeum. Známy jsou pouze dva kusy v soukromých sbírkách.
Raritní státovka z vyvolávací ceny stanovené na 2,5 milionů korun vystřelila více než desetinásobně a to na částku téměř 26 milionů korun, včetně aukčního poplatku. Docílená částka je nevyšší cenou, která kdy byla zaplacena za československé papírové platidlo dražené v aukci.
Bankovky jsou cenným papírem na určitou peněžní částku emitované bankou. Zní na majitele (banka - bankovka), je bezúročná a musí být ze zákona přijímána jako platební prostředek. Státovka je kreditní papírové platidlo emitované státem, zní na majitele (stát – státovka) a byla u majitele přijímána na zaplacení státních pohledávek, např. daní. Rozdíl je pouze právní – ekonomická podstata je však stejná. V České republice jako platné peníze v současné době již obíhají pouze bankovky a mince vydávané Českou národní bankou.
Pravá státovka 5000 korun 1919 nebyla dražena poprvé. V listopadu roku 2020 byla dražena v téže aukční síni, avšak šlo o její perforovaný, tedy znehodnocený exemplář, používaný pouze jako bankovní vzor platidla, s přiloženým posudkem soudního znalce a potvrzením prodávající společnosti. Z vyvolávací ceny stanovené na 1 milion korun se tehdy vyšplhala na více než 14,5 milionů korun, včetně aukčního poplatku.
Docílená cena ve výši téměř 26 milionů korun, kterou zaplatil sběratel či investor za vydraženou neperforovanou státovku, překonala nejvyšší docílenou částku za nejdražší minci draženou v letošním roce na českých numismatických aukcích. Tou byl raritní 10dukát Leopolda I. ze sbírky Dr. Václava Bruny, vydražený na dubnové aukci aukčního domu Macho & Chlapovič za téměř 20 milionů korun.
Státovka však nepřekonala historický rekord českých numismatických aukcí, který drží unikátní 10dukát Ferdinanda III. z Kremnické mincovny s letopočtem 1642, dražený u Macho & Chlapovič v listopadu roku 2020, který se tehdy prodal za 1 140 000 eur, což v přepočtu činilo téměř 30,4 milionů korun, včetně aukčních poplatků.
V letech 1920 – 1931 bylo zadrženo celkem 409 padělků státovky 5000 K 1919, ve dvou typech, charakterizovaných jako nebezpečné. Pocházely z dílen ve Vídni a v Częstochowé a rozšířeny byly prakticky po celém území Československa, zejména ve velkých městech i v zahraničí (R. Václavík 2023).
Sběratelům a investorům nemohlo uniknout, že v listopadové aukci Bankovky.com byly draženy i dva velmi vzácné padělky československé státovky 5000 K 1919, „typ 1 - Wien“ a „typ 2 - Częstochowa“. V případě draženého padělku „typu 1 – Wien“ se jedná o nezachycený padělek, u kterého byla potvrzena existence pouze šesti kusů zachycených padělků typu 1 a dvou kusů neevidovaných, uvedla aukční síň Bankovky.com s.r.o. I o padělky 5000 K státovky se v aukci bojovalo. „Wien“ vystřelila z vyvolávací ceny 50 tisíc korun na 660 tisíc a „Częstochowa“ z téže vyvolávací ceny dokonce na více než 1,4 milionu korun, včetně aukčních poplatků.
Zachycený padělek „typ 2 – Częstochowa“ je označen 2x vodorovnou perforací PADĚLEK, dále inkoustovou tužkou určen typ a zaznamenáno číslo zachyceného padělku daného typu. Padělek byl zadržen 21. dubna 1921 Hlavním ústavem Bankovního úřadu ministerstva financí v Praze v odvodu Pražské úvěrní banky a následně analyzován Zkušebnou státovek Bankovního úřadu ministerstva financí. Je popsán černým inkoustem rukou Rudolfa Schmause, dříve úředníka pražské filiálky Rakousko-uherské banky, později Bankovního úřadu ministerstva financí a nakonec Národní banky Československé, který jej zadržel a evidoval jako pořadové číslo 350, typ 2, číslo v typu 14. Aukční síň uvedla, že je potvrzena existence pouze čtyř kusů.
Použitá literatura:
Adolf Loos Apartment & Gallery, 10. 11. 2024
Nejvýraznější z četných autorských aukčních rekordů zaznamenal na nedělní aukci Adolf Loos Apartment & Gallery Václav Boštík. Jeho obraz Genesis I se prodal za 7,74 milionu korun. Nejdražší z nabídky 86 výtvarných děl se staly Linie č. 226 od Zdeňka...
12. listopadu 2024V říjnových čistě internetových aukcích padlo několika nových aukčních maxim a milionových položek. Jedna aukce zaznamenala celkový obrat přes 10 milionů korun a jedna i neobyčejně vysokou prodejní úspěšnost 97 procent. Obzvláště patrný byl příklon s...
11. listopadu 2024Půvabnou sondu do rodinného života českého klasika 19.století nabídla minulý týden pařížská aukční síň Millon. Jeden autoportrét a tři podobizny dcery Olgy zůstaly v malířově francouzské dynastii téměř sto padesát let. Nejlépe si vedl Brožíkův vlastn...
29. října 202412. listopadu 2024
11. listopadu 2024
29. října 2024
5. srpna 2024
26. června 2024