České umění v Paříži a Londýně

Aukční dům Sotheby’s připravil na letošní jaro pro sběratele českého umění velice lákavou nabídku. Na 1. června chystá jeho pařížská pobočka dražbu plátna malířky Toyen z roku 1962 Fardée pour Apparaître (aukční odhad 200–300 tisíc euro). O dvanáct dní později bude společnost dražit v Londýně výběr ze sbírky Suzanne a Normana Hascoeových, která čítá víc než 180 děl českého moderního umění. Sotheby’s očekává, že tato úzce vyprofilovaná aukce, ve které jsou zahrnuty sochy, plátna, práce na papíře, ale i nábytek, vynese více než 5 milionů liber.

František Kupka: Movement / 1913–19 / olej na plátně / 50,8 x 65,2 cm / aukční odhad 500–700 000 GBP

 

Manželé Hascoeových se do Československa dostali krátce po Sametové revoluci, kdy po otevření hranic přicestovali za pracovními a obchodními příležitostmi. V době výtvarných restitucí a teprve ustanovujícího se trhu s uměním se rozhodli vybudovat kolekci českého moderního umění. Jelikož byli na poli českého umění nováčky, úzce spolupracovali s pražskou Národní galerií a s dalšími odborníky, s nimiž konzultovali koncepci sbírky a její tvorbu po dobu celých pětadvaceti let. Díla nakupovali nejenom v České republice, ale napříč celou Evropou a dokonce i ve Spojených státech.

Toyen: Fardée pour Apparaître / 1962 olej na plátně

aukční odhad 200–300 000 eur / draženo 1. 6. 2011 v Paříži

 

Ve spolupráci s Bruce Museum v Connecticutu byly v roce 1999 uspořádány dvě výstavy, jejichž součástí byly i tzv. Hascoe Lecture Series, na kterých přednášeli mimo jiné i Vojtěch Lahoda a Jiří Šetlík. Dalším českým teoretikem umění, který se mohl se sbírkou osobně seznámit, byl Jiří Hlušička, který editoval katalog sbírky The Hascoe Collection of Czech Art of the First Half of the Twentieth Century vydaný v Praze v roce 2004. Vzhledem k tomu, že aukční katalog Sotheby’s stále není k dispozici, může tato publikace, která je v českých knihovnách k dispozici, posloužit jako upoutávka na to, co všechno se může v nadcházející aukci Sotheby’s objevit.

Josef Čapek: Fantomas / 1917–20 / olej na plátně / 87 x 49,5 cm

aukční odhad 150–200 000 GBP

 

V nabídce této zřejmě jedné z největších soukromých kolekcí českého umění mimo Českou republiku jsou zastoupeni takoví autoři jako František Kupka, Emil Filla, Bohumil Kubišta, František Foltýn, Josef Čapek a mnoho dalších. Mezi největší lákadla aukce patří nepochybně stěžejní dílo celé sbírky, plátno Františka Kupky z jeho klíčového období s názvem Pohyb. Autor olej namaloval mezi lety 1913 až 1919 a na aukci bude draženo s odhadem 500–700 tisíc liber. Kromě Kupky bude dražen například i Foltýnův Autoportrét Dostojevského z let 1922–23 (v nabídce je avizován s odhadem 120–180 tisíc liber) či Čapkovo kubistické plátno Fantomas z let 1917 – 1920 (aukční odhad 150–200 tisíc liber).Otto Gutfreund: Úzkost / 1911–12
bronz / výška 148 cm
aukční odhad 12–18 000 GBP

Sbírka manželů Hascoeových však zahrnovala i zhruba padesát sochařských prací, mezi nimiž najdeme například bronzy od Václava Myslbeka, Jana Štursy, Otto Gutfreunda nebo Otakara Švece. Kolik z těchto prací se objeví v aukci, nevíme. Tisková zpráva Sotheby’s zmiňuje například Gutfreudovy sochy Čelista (aukční odhad 2–3 tisíce liber) a Úzkost (odhad 12–18 tisíc liber). Hlušička ve výše zmiňovaném soupisu i uvádí, že „podstatné místo v pozoruhodné americké kolekci zaujímá rozsáhlý soubor české plastiky, jež vznikal ve spolupráci s Národní galerií v Praze, popřípadě s dědici autorských práv, díky jejichž pochopení mohly být postupně pořizovány bronzové odlitky z modelů stěžejních děl českého sochařství.“ Ne všechny bronzové odlitky tedy zřejmě budou původní.

Suoučástí aukce má být i soubor atraktivního kubistického nábytku. Již v lednu společnost v New Yorku dražila několik kusů nábytku, v tomto případě však šlo o novodobé repliky.

Co bude skutečně v červnové aukční nabídce, uvidíme snad již v průběhu dubna. Pro zajímavost uvádíme odkaz na krátkou upoutávku aukce. Vybraná díla z aukční nabídky budou k vidění na předaukčních výstavách v Paříži, New Yorku, ale i v Praze.

Pražská výstava se uskutečnit ve dnech 23. až 26. května v hotelu Intercontinental. Podle ředitele českého zastoupení Sotheby's Filipa Marca na ní bude k vidění na čtyřicet nejlepších položek celé sbírky, mimo jiné 5 obrazů Františka Kupky, dvě díla Josefa Čapka a několik pláten Emila Filly.

 


Komentovana prohlídka expozice českého uměné ve vile manželů Hascoeových v Connecticutu

 

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Basquiat a Cy Twombly

Basquiat a Cy Twombly

26. května 2016

Střízlivá večerní moderna

Střízlivá večerní moderna

19. května 2016

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

20. března 2016


<