České umění v Paříži a Londýně

Aukční dům Sotheby’s připravil na letošní jaro pro sběratele českého umění velice lákavou nabídku. Na 1. června chystá jeho pařížská pobočka dražbu plátna malířky Toyen z roku 1962 Fardée pour Apparaître (aukční odhad 200–300 tisíc euro). O dvanáct dní později bude společnost dražit v Londýně výběr ze sbírky Suzanne a Normana Hascoeových, která čítá víc než 180 děl českého moderního umění. Sotheby’s očekává, že tato úzce vyprofilovaná aukce, ve které jsou zahrnuty sochy, plátna, práce na papíře, ale i nábytek, vynese více než 5 milionů liber.

František Kupka: Movement / 1913–19 / olej na plátně / 50,8 x 65,2 cm / aukční odhad 500–700 000 GBP

 

Manželé Hascoeových se do Československa dostali krátce po Sametové revoluci, kdy po otevření hranic přicestovali za pracovními a obchodními příležitostmi. V době výtvarných restitucí a teprve ustanovujícího se trhu s uměním se rozhodli vybudovat kolekci českého moderního umění. Jelikož byli na poli českého umění nováčky, úzce spolupracovali s pražskou Národní galerií a s dalšími odborníky, s nimiž konzultovali koncepci sbírky a její tvorbu po dobu celých pětadvaceti let. Díla nakupovali nejenom v České republice, ale napříč celou Evropou a dokonce i ve Spojených státech.

Toyen: Fardée pour Apparaître / 1962 olej na plátně

aukční odhad 200–300 000 eur / draženo 1. 6. 2011 v Paříži

 

Ve spolupráci s Bruce Museum v Connecticutu byly v roce 1999 uspořádány dvě výstavy, jejichž součástí byly i tzv. Hascoe Lecture Series, na kterých přednášeli mimo jiné i Vojtěch Lahoda a Jiří Šetlík. Dalším českým teoretikem umění, který se mohl se sbírkou osobně seznámit, byl Jiří Hlušička, který editoval katalog sbírky The Hascoe Collection of Czech Art of the First Half of the Twentieth Century vydaný v Praze v roce 2004. Vzhledem k tomu, že aukční katalog Sotheby’s stále není k dispozici, může tato publikace, která je v českých knihovnách k dispozici, posloužit jako upoutávka na to, co všechno se může v nadcházející aukci Sotheby’s objevit.

Josef Čapek: Fantomas / 1917–20 / olej na plátně / 87 x 49,5 cm

aukční odhad 150–200 000 GBP

 

V nabídce této zřejmě jedné z největších soukromých kolekcí českého umění mimo Českou republiku jsou zastoupeni takoví autoři jako František Kupka, Emil Filla, Bohumil Kubišta, František Foltýn, Josef Čapek a mnoho dalších. Mezi největší lákadla aukce patří nepochybně stěžejní dílo celé sbírky, plátno Františka Kupky z jeho klíčového období s názvem Pohyb. Autor olej namaloval mezi lety 1913 až 1919 a na aukci bude draženo s odhadem 500–700 tisíc liber. Kromě Kupky bude dražen například i Foltýnův Autoportrét Dostojevského z let 1922–23 (v nabídce je avizován s odhadem 120–180 tisíc liber) či Čapkovo kubistické plátno Fantomas z let 1917 – 1920 (aukční odhad 150–200 tisíc liber).Otto Gutfreund: Úzkost / 1911–12
bronz / výška 148 cm
aukční odhad 12–18 000 GBP

Sbírka manželů Hascoeových však zahrnovala i zhruba padesát sochařských prací, mezi nimiž najdeme například bronzy od Václava Myslbeka, Jana Štursy, Otto Gutfreunda nebo Otakara Švece. Kolik z těchto prací se objeví v aukci, nevíme. Tisková zpráva Sotheby’s zmiňuje například Gutfreudovy sochy Čelista (aukční odhad 2–3 tisíce liber) a Úzkost (odhad 12–18 tisíc liber). Hlušička ve výše zmiňovaném soupisu i uvádí, že „podstatné místo v pozoruhodné americké kolekci zaujímá rozsáhlý soubor české plastiky, jež vznikal ve spolupráci s Národní galerií v Praze, popřípadě s dědici autorských práv, díky jejichž pochopení mohly být postupně pořizovány bronzové odlitky z modelů stěžejních děl českého sochařství.“ Ne všechny bronzové odlitky tedy zřejmě budou původní.

Suoučástí aukce má být i soubor atraktivního kubistického nábytku. Již v lednu společnost v New Yorku dražila několik kusů nábytku, v tomto případě však šlo o novodobé repliky.

Co bude skutečně v červnové aukční nabídce, uvidíme snad již v průběhu dubna. Pro zajímavost uvádíme odkaz na krátkou upoutávku aukce. Vybraná díla z aukční nabídky budou k vidění na předaukčních výstavách v Paříži, New Yorku, ale i v Praze.

Pražská výstava se uskutečnit ve dnech 23. až 26. května v hotelu Intercontinental. Podle ředitele českého zastoupení Sotheby's Filipa Marca na ní bude k vidění na čtyřicet nejlepších položek celé sbírky, mimo jiné 5 obrazů Františka Kupky, dvě díla Josefa Čapka a několik pláten Emila Filly.

 


Komentovana prohlídka expozice českého uměné ve vile manželů Hascoeových v Connecticutu

 

 


Související články

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Show must go on! „Znovuobjevená“ sochařka Irena Sedlecká

Show must go on! „Znovuobjevená“ sochařka Irena Sedlecká

Příběh a aukční výsledky děl Ireny Sedlecké

Ke konci života si rodačka z Plzně, která od roku 1967 žila v Londýně, povzdechla, že figurativní umění není tak úplně bráno jako umění. Jak ale dokazují nedávné prodeje hned několika jejích děl v aukci Sotheby’s, ať je tomu jakkoliv, umělecký trh je...

29. května 2024
Surrealistka Carrington s novým rekordem a poptávka po Basquiatovi

Surrealistka Carrington s novým rekordem a poptávka po Basquiatovi

Zajímavé prodejní výsledky z květnových aukcí v New Yorku, květen 2024

Dražitelé na newyorských aukcích u Sotheby's a Christie’s utratili velmi podobnou částku, bohatě přes 600 milionů dolarů. U obou pořadatelů se na úctyhodné sumě nejvýrazněji podílely moderní umění, poválečné trendy a díla z konce 20. století. Autorsk...

22. května 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Basquiat a Cy Twombly

Basquiat a Cy Twombly

26. května 2016

Střízlivá večerní moderna

Střízlivá večerní moderna

19. května 2016

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

20. března 2016


<