Černé obrazy Milana Grygara

Sýpka 19. 5. 2013

Akustické kresby a performance Milana Grygara z 60. a 70. let jsou dnes považovány za stěžejní díla na pomezí výtvarného umění a hudby, a to nejen v domácím, ale celosvětovém kontextu. Potvrzením zájmu o Grygarovo dílo byla například jeho účast na minulém bienále v Lyonu v roce 2011, nebo jeho loňská výstava v Číně. 

Osobitým pokračováním této linie jsou i Grygarovy černé obrazy z přelomu 80. a 90. let nebo jeho antifony z poslední doby. Jejich hudebnost je méně explicitní, stále je však přítomna.

Milan Grygar: Bez názvu / 1991
Milan Grygar: Bez názvu / 1991
akryl na plátně / 45 x 45 cm
vyv. cena: 130 000 Kč (bez provize)
Sýpka 19. 5. 2013

 

Jeden z menších obrazů z počátku 90. let v únoru vydražila aukční síň 1. Art Consulting, další bude v neděli nabízet společnost Sýpka. Dražba bude začínat na ceně 130 tisíc korun (bez aukční provize), což odpovídá ceně dosažené na únorové aukci. Jiný obdobný obraz byl před dvěma lety na aukci Prague Auctions vydražen za 170 tisíc korun (bez aukční provize).

Obraz nabízený Sýpkou je variantou jednoho z pláten cyklu Polemika se čtvercem z roku 1988, který nese podtitul Sedm obrazů pro zvukovou realizaci. Shodná kompozice, o něco menšího formátu, se zde objevuje jako pátý obraz v řadě s názvem Kombinace. Přímky nebo kruhové výseče zde podle Hany Larvové, autorky Grygarovy monografie, kterou v roce 2009 vydal Gema Art, vyjadřují světlo a směr jeho pohybu v čase.

Ateliér Milana Grygara

„Grygar je maluje v řadách několika identických formátů, stanovených matematickými pravidly. V některých případech jsou koncipované jako vizuální propozice pro možnou hudební interpretaci. Tvoří nekonečné zvukové pole, kde se zvuk zpřítomňuje skrze subtilní lineární prvky nebo geometrické obrazce,“ charakterizuje Larvová obrazy z přelomu 80. a 90. let.

V knize je obraz shodné kompozice jako nyní nabízené dílo zachycen na fotografii malířova ateliéru (s. 29). Ze snímku však nelze jednoznačně určit, zda jde skutečně o tento konkrétní obraz.

Milan Grgyar: Kresba Dřívkem / 1966
Milan Grgyar: Kresba dřívkem / 1966
kresba tuší na papíře / 160 x 140 cm
cena: 1 062 000 Kč
1. Art Consulting 3. 2. 2008

 

Dva Grygarovy černé obrazy velkého formátu (190 x 145 cm) aukční síň Prague Auctions již před pěti lety vydražila za necelých půl milionu korun (zde a zde). Autorův aukční rekord drží od února 2008 jedna z kreseb dřívkem z roku 1966, která se na aukci 1. Art Consulting dostala ze 141 tisíc na 1,06 milionu korun. Žádná srovnatelná věc se na trhu od té doby neobjevila.

Zájem je i o Grygarovy práce na papíře. Dvojice jeho Lineárních partitur z poloviny 70. let byla loni na aukci 1. Art Consulting vydražena za 108 tisíc korun každá (zde a zde). Další kresba z téhož cyklu se letos na aukci stejné společnosti prodala za vyvolávací cenu 66 tisíc korun.

Aukce společnosti Sýpka se koná v neděli 19. května v malém sále pražského Žofína. Z dalších děl poválečného umění v nabídce je možné zmínit ještě alespoň jednu z abstraktních krajin Zdeňka Sýkory, soubor grafik Miloše Urbáska nebo kolekci děl z pozůstalosti Jitky Kolínské.

Rozhovor s Milanem Grygarem přinesl v lednu 2009 Art+Antiques.

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články

Grygar Milan

Nový aukční rekord Milana Grygara

Nový aukční rekord Milana Grygara

18. září 2019

Grygar skoro za milion

Grygar skoro za milion

17. dubna 2017


<