Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Koucká Tereza | Datum 26.06.2019
Toulouská aukční síň Marc Labarbe zrušila čtvrteční plánovanou aukci údajného Caravaggiova plátna Judita a Holofernes. Před ní jej zakoupil soukromý sběratel.
Podle agentury Reuters došlo k privátnímu prodeji plátna s výjevem Judity a Holoferna připsaného Caravaggiovi (více zde) v úterý 25. června. O dílo prý projevil zájem soukromý sběratel, který učinil takovou nabídku, která se nedala odmítnout a majitelé obrazu na ni přistoupili.
Identitu i cenu obrazu však aukční síň drží v tajnosti. K mlčenlivosti v tomto ohledu ji prý zavazuje smlouva s novým majitelem. V tiskové zprávě pouze sdělila, že jde o zahraničního kupce, který je blízko jednomu velkému muzeu. Obraz v něm prý bude v dohledné době vystaven, což byl jeden z důvodů, proč majitelé na mimoaukční prodej přistoupili.
Zrušenou dražbou končí několik let dohadů expertů, zda plátno pochází či nepochází z Caravaggiovy ruky, a důkladné přesvědčování veřejnosti o tom, že tomu tak je ze strany aukční síně. Na webové stránce věnované obrazu se nově oznámené skutečnosti dodnes neobjevily. Cenu díla se veřejnost pravděpodobně nikdy nedozví, je však možné, že zdaleka nedosahovala sumy, za kterou si dražebník přál obraz prodat.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
21. června 2024
13. června 2024
9. června 2024