Čapkovy Srnky jen za vyvolávací cenu

1. Art Consulting, 11. 6. 2023

Necelých 62 milionů korun utratili dražitelé na červnové aukci 1. Art Consulting. Kromě nejdražšího obrazu Josefa Čapka zaujaly také autorské aukční rekordy Jana Kubíčka a Zory Ságlové. Tradičně se dařilo akvarelům Františka Kupky.

SrnkyČapek Josef: Srnky 1923
olej na plátně, 67 x 58.5 cm
1. Art Consulting CZ, 11.06.2023
Dosažená cena: 8 870 000 Kč

Jedenáct milionových položek nabídla nedělní aukce 1. Art Consulting v pražském Topičově salonu. S nejvyšší cenovkou, avšak jen za vyvolávací cenu, odešel z dražby obraz Srnky z roku 1923 od Josefa Čapka. Za dílo, které tematicky navazuje na Čapkovu tvorbu inspirovanou lesem, dal jediný účastník aukce 8,87 milionu korun. Mezi Čapkovými díly z 20. let minulého století, které se dosud na aukcích prodaly, se Srnky umístily na šestém místě.

Autorské rekordy Kubíčka a Ságlové

V milionové kategorii a těsně pod ní se ovšem odehrálo několik zajímavých soubojů. S číslem 183 vstupovaly do aukce Rozdělené kosočtverce v protikladném řazení, dvě dimenze od Jana Kubíčka. Dražba začínala těsně nad hranicí milionu korun. Kubíček patřil spolu se Zdeňkem Sýkorou, Hugem Demartinim či Milanem Grygarem k představitelům geometrické abstrakce. Kubíček zkoumal jednotlivé geometrické prvky, jejich variace a možnosti.

Rozdělené kosočtverce v protikladném řazení, dvě dimenze (diptych)Kubíček Jan: Rozdělené kosočtverce v protikladném řazení, dvě dimenze (diptych) 1993
Akryl, 200 x 100 cm
Dosažená cena: 1 495 000 Kč

Od 80. let  pracoval se základními geometrickými tvary, které lámal a posouval. Na dvou či třídílných obrazech pak zachycoval, jak se stejná geometrická struktura mění. Za jeden z těchto diptychů, konkrétně z roku 1993, který se objevil v aukci 1. Art Consulting, nakonec vítěz zaplatil 1,495 milionu korun a dostal ho do čela autorova aukčního žebříčku. Šlo o teprve čtvrtý Kubíčkův prodej za více než milion korun.

Těsně pod milionovou laťkou se zastavil dramatický souboj o obraz Zory Ságlové Pocta Josephu Delteilovi z roku 1992. Ságlová ho vytvořila z modrých obtisků malého králíka. Tento motiv objevila na konci 70. let, kdy z politických důvodů nemohla vystavovat a uchýlila se k tvorbě tapisérií. „Studuji kulturní historii jako prostředek přiblížení se poznání sebe sama. V roce 1980 jsem si vybrala jako průvodce v této práci a studiu králíka, který je k tomu vhodný svými původními významy v různých kulturách – jako symbol neustálé obnovy života, vázaný se symbolikou lunární a symbolikou matky-země, dále jako hrdina civilizátor a jako prostředník mezi člověkem a transcendentnem,“ vysvětlovala sama autorka.

Pocta Josephu DelteiloviSáglová Zora: Pocta Josephu Delteilovi 1992
Kombinovaná technika - Malba, 115 x 115 cm
Dosažená cena: 900 000 Kč

Králíci se na jejích obrazech „nezadržitelně množí v pravidelném rastru struktur, v nichž Ságlová nově interpretuje geometrický systém bodů atlasové vazby.“ Tento motiv je oblíbený i mezi sběrateli. Za dražené dílo vítěz aukce nakonec nabídl 900 tisíc korun, více než trojnásobek vyvolávací ceny. Zároveň se rej modrých králíků stal autorčiným aukčním rekordem, když přeskočil jiné dva obrazy s králičí/zaječí strukturou, a to Tanec se zajícem II.  a 2209 králíků.

Díla za 60 milionů korun

Druhá letošní aukce 1. Art Consulting svými výsledky lehce zaostala za tou první. Celkem se prodalo 169 z 204 nabízených položek. Dražitelé za ně zaplatili celkem 61,9 milionu korun, což je o 30 milionů méně než výnos březnové aukce. Prodejní úspěšnost dosáhla solidních 83 procent. Šest z jedenácti milionových položek vstupovalo do aukce pod hranicí jednoho milionu korun. Pouze za vyvolávací cenu odešlo z aukce padesát položek. V průměru účastníci aukce zvedli vyvolávací ceny o 38 procent.

TOP 10 červnové aukce 1. Art Consulting

Pořadí Autor Název Cena s aukční provizí v  Kč Růst proti
vyvolávací ceně
1. Čapek Josef Srnky 8 870 000 +0 %
2. Muzika František Velký sen 7 336 000 +59 %
3. Kupka František Composition Proche de Soleil 2 262 000 +46 %
4. Šíma Josef Labyrint II 2 085 000 +46 %
5. Foltýn František Kompozice 1 967 000 +0 %
6. Kupka František Vzdor – Černý idol 1 731 000 +93 %
7. Kubíček Jan Rozdělené kosočtverce v protikladném řazení 1 495 000 +47 %
8. Kolíbal Stanislav Bílé kresby – konvolut 9 ks 1 377 000 +229 %
9. Dokoupil Jiří Georg 3-times – Yellow!! 1 200 000 +54 %
10. Janeček Ota Trávy 1 140 000 +494 %

Druhým nejvýše vydraženým dílem se stal Velký sen II z roku 1942 od Františka Muziky. S cenou 7,336 milionu korun jde o šesté nejdražší autorovo dílo prodané na aukcích. Mezi obrazy ze 40. let minulého století se Velký sen II zařadil na třetí příčku. Jde o finální realizaci s z cyklu Sny. Zatímco menší Velký sen I se nachází ve sbírkách Galerie moderního umění v Hradci Králové, největší Velký sen III vlastní Národní galerie v Praze.

Velký senMuzika František: Velký sen 1942
Olej, 50 x 73 cm
Dosažená cena: 7 336 000 Kč

Standardně vysoko se umístily akvarely Františka Kupky. Nejcennější z nich Kompozice blízká Slunce se vydražila za 2,262 milionu korun. V žebříčku aukčních prodejů Kupkových akvarelů se vyšplhala na druhé místo. Do první desítky aukce 1. Art Consulting se prosadil také obraz Vzdor – Černý idol ze začátku 20. století s cenou 1,731 milionu korun.

Composition Proche de SoleilKupka František: Composition Proche de Soleil 1930 - 1933
Akvarel, 27.8 x 23.9 cm
Dosažená cena: 2 262 200 Kč

Nejtvrdší souboj svedli sběratelé o obraz Trávy od Oty Janečka z roku 1982. Vyvolávací cenu zvedli téměř na šestinásobek, tedy 1,14 milionu korun. Čtyřnásobný nárůst zaznamenala fotografie Václava Stratila z cyklu Řeholní pacient I. S cenou 216 tisíc korun se stala nejdražší fotografií toho cyklu, který čítá na padesát fotografií, na nichž před objektivem pózoval sám Stratil během svého působení v Praze.

TrávyJaneček Ota: Trávy 1982
olej na plátně, 70 x 80 cm
Dosažená cena: 1 140 000 Kč

157 milionů korun za unikátní sbírku mincí Václava Bruny

Ohlédnutí za dubnovými aukcemi Macho & Chlapovič

17. května 2024
Opět nejdražší Zoubek i výrazný Hábl

Galerie Art Praha 11. 5. 2024

15. května 2024
V dubnu se na internetu prodávalo za mnohonásobky vyvolávacích cen

Aukce aukcí a Aukční síň Vltavín 25. 4. 2024

6. května 2024