Čapek za 17 milionů

Čapkův autorský rekord po letech překonán

Na dnešní nedělní aukci v prostorách Obecního domu představila síň European Arts na téměř 300 položek, z toho většinu malířských děl. Nejvýznamnějším dílem odpoledne se stala malba Josefa Čapka V červnu z roku 1938 s vyvolávací cenou 11,2 milionu korun (včetně provize). Kupci o ni bojovali až do výše 17,51 milionu a překonali tak necelé desetiletí starý autorský rekord. Na nové cenové maximum dosáhl i bronz Otto Gutfreunda.

Čapkův obraz byl nejdražším dílem v aukci a o jeho získání byl velký zájem. To také dokazuje výše vydražené částky, která překonala dosavadní autorský rekord (obraz Děvče v růžových šatech prodaný v roce 2007 Galerií Art Praha za 14,16 milionu korun) a vyšplhala se na 17,51 milionu korun (včetně aukční provize). Obraz je zajímavý zejména po ikonografické stránce, kde je možné pozorovat symboly typické pro Josefa Čapka ve 30. letech. Celkem čtyři postavy na plátně charakterizují jak alegorie ohrožené vlasti, tak filozofické zamyšlení nad pomíjivostí času. Čapkovy malby se na domácím trhu příliš neobjevují, spíše je možné se setkat s jeho grafickými pracemi (více zde).

Za zmínku stojí také celkem tři obrazy od Václava Špály, které byly zařazeny do aukce. Jednalo se o malbu z prvního předválečného období Vltava u (Okrouhlic) Veltrusy z roku 1918, jehož cena se dostala na téměř jeden milion korun, Zátiší s jablkem, huškami a vínem za téměř 600 tisíc korun a nakonec obraz Kytice v pruhovaném džbánečku s modrým pozadím, který charakterizuje jeho závěrečnou fázi života. Obraz našel zájemce za 1,2 milionu korun.

Mezi úspěšně vydraženými zahraničními autory je nutné zmínit jméno Francise Picabii a jeho obraz Sans titre (paysage), jehož nový majitel za něj zaplatil 2 miliony korun. Dalším významným dílem byl Touques, Le vieux port a marée basse od krajináře Louise-Eugéna Boudina, jehož konečná cena sice nepřekonala předpokládaný odhad, ale navýšila se až na částku 2,7 milionu korun.

Bez povšimnutí nemůže zůstat ani velký zájem o plastiku Hlava ženy od Otto Gutfreunda, jejíž vyvolávací cena ze 140 tisíc (bez provize) se dostala až na pětinásobek, tedy na více než 900 tisíc korun. I tato částka znamená suverénní překování dosavadního autorského maxima.

Do aukce bylo také zahrnuto celkem šestnáct kreseb od ilustrátora Zdeňka Buriana. Všechny kresby byly prodány a většina z nich přišla do rukou jednoho majitele.

 


Související články

Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Téměř 36 milionů korun utratili sběratelé na čtvrteční zahradní aukci u Hejtmánků. Nakoupili přitom více než 85 procent všech nabízených položek. Za milionové částky z aukce odešla čtyři díla, za statisíce pak dalších pětapadesát.

9. června 2024
Vlna zájmu o Jana Kubíčka a teprve druhý Kovařík

Vlna zájmu o Jana Kubíčka a teprve druhý Kovařík

ART Capital 2. 6. 2024

První červnovou neděli opanovala výstavní síň Mánes druhá sálová aukce galerie Art Capital. Přinesla pestrou nabídku českého poválečného a současného umění, zastoupeného povětšinou prověřenými jmény tuzemských výtvarníků a výtvarnic. S osmdesátiproce...

5. června 2024
Dvojice za 25 milionů je novou Fillovou aukční dvojkou

Dvojice za 25 milionů je novou Fillovou aukční dvojkou

Galerie Kodl, 26. 5. 2024

Teplé počasí a hokejová euforie možná nepřivedly do žofínského sálu nejvíce sběratelů. Stovky zájemců se ovšem o díla nabízená Galerií Kodl utkali přes internet a po telefonu. Prodalo se 97 procent položek celkem za 237 milionů korun.

27. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<