Autorské maximum pro Jana Zrzavého

Galerie Ustar 14. 5. 2016

Fantastická krajina Jana Zrzavého se na druhé aukci Galerie Ustar v sobotu 14. 5.  prodala v novém aukčním rekordu. Ke koupi byl mimo jiné i Čapkův obraz  s žertovným námětem Muž s dýmkou a pivem (Myslivec), který bohužel zůstal nevydražen.

Jan Zrzavý: Fantastická krajina / 1913 olej na plátně / 78 x 78 cm (malba 49,5 x 49,5 cm) cena: 14 400 000 Kč
Jan Zrzavý: Fantastická krajina / 1913 olej na plátně / 78 x 78 cm (malba 49,5 x 49,5 cm) cena: 14 400 000 Kč

 

Ačkoli byl Zrzavého olej (více zde) vydražen za vyvolávací cenu 14,4 milionu korun (všechny ceny jsou včetně provize), stal se i přesto prozatím nejdráže prodaným autorovým obrazem. Překonal tak sedm let starý rekord díla Hornatá krajina, který dříve získal nového majitele za 12,4 milionu korun. Od tohoto znalci vysoce oceňovaného obrazu galerijních kvalit se ale, i přes úspěch, kterého na aukci dosáhl, očekávalo více. Jeho odhadní cena byla stanovena v rozmezí 19,2 a 24 milionů korun.

Obraz Josefa Čapka Muž s dýmkou a pivem (Myslivec), jehož prvním vlastníkem byl malíř Václav Rabas, který ho dostal přímo od autora k narozeninám, byl vyvoláván za 4,8 milionu korun. Kupce však nenašel a po delší době se stal výjimkou mezi Čapkovými malbami, které jsou zejména v poslední době na domácích aukcích velmi žádány a dosahují vysokých kupních cen.

 

Josef Čapek: Muž s dýmkou a pivem (Myslivec)/ 1934  olej na plátně / 52,5 x 38 cm nevydraženo
Josef Čapek: Muž s dýmkou a pivem (Myslivec)/ 1934 olej na plátně / 52,5 x 38 cm nevydraženo

 


Související články

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<