Aukční rekord pro Rubense v Polsku

DESA Unicum Varšava 17. 3. 2022

V prestižním varšavském aukčním domě DESA Unicum se ve čtvrtek 17. března nabízel Rubensův Portrét dámy. Uspěl za necelých 76 milionů korun (14,4 milionu złotých) a zapsal si tak titul absolutně nejdražšího díla, které prošlo polským uměleckým trhem.

 

Peter Paul Rubens: Portrét dámy, 1620-25, olej na plátně, 98 x 73,8 cm,  cena: 75 888 000 korun (14 400 000 PLN) DESA Unicum Varšava 17. 3. 2022
Peter Paul Rubens: Portrét dámy, 1620-25,
olej na plátně, 98 x 73,8 cm, 
cena: 75 888 000 korun (14 400 000 PLN)
DESA Unicum Varšava 17. 3. 2022
 
V rámci velké přehlídky starých mistrů, 19. století a moderny se s Rubensovým obrazem počítalo jako s jasnou komerční jedničkou. Expertní odhad se pohyboval mezi 18 až 24 miliony złotých (přibližně 93 až 123 milionů korun). Vycházel nejen z vynikající malířské kvality plátna, ale také ze zajímavé provenienční historie.
 

Téměř metrový Portrét dámy pochází z autorova vrcholného období mezi léty 1620-1625, kdy v Antwerpách vedl prosperující, výkonný a velmi dobře kooperující malířský podnik. Jak bylo v tehdejší praxi běžné, na definitivních obrazech se podílela jak dílenská, tak mistrovská práce, a to v různých poměrech. Hlavně aby byl objednavatel spokojen a za výsledek zaplatil. O identitě zpodobněné ženy se dodnes spekuluje. Prameny ji zpětně, nepříliš přesvědčivě, ztotožňovaly s Rubensovou první manželkou Isabellou Brantovou, nebo s dámou z tehdy v Antwerpách vládnoucích španělských kruhů či s některou z členek známé portugalské šperkařské rodiny Duarte v Rubensově sousedství.

Existují dvě rozměrově téměř shodné varianty Portrétu. Jedna, na dřevěné desce, neopustila téměř tři sta let nizozemský Haag. Přes šlechtické majitele se dostala do královského, potažmo státního majetku a je vystavena ve stálé expozici muzea Mauritshuis. Ta druhá, na plátně, urazila mezi místem vzniku a březnovým prodejem v Polsku podstatně delší kus cesty. Z Rubensova ateliéru byla kolem roku 1626 prodána jako součást většího akvizičního balíčku obrazů a starožitností vévodovi z Buckinghamu a ocitla se tak na více než dvě stě let na anglické půdě. Dle různých prodejů a dědických převodů například v Londýně či na zámku Stowe House.

 

Peter Paul Rubens: Portrét dámy, 1620-30, olej na dřevě, 97 x 67,8 cm, © Mauritshuis Haag, Nizozemsko
Peter Paul Rubens: Portrét dámy, 1620-30,
olej na dřevě, 97 x 67,8 cm,
© Mauritshuis Haag, Nizozemsko

 

V roce 1910 se obraz objevil v soukromé sbírce v Paříži, těsně před druhou světovou válkou nakrátko v Dánsku (sbírka rodiny von Moltke) a v roce 1950 jej zakoupil egyptský princ Mohammed Ali Ibrahim, toho času v pařížském exilu v důsledku událostí kolem republikánské revoluce v Egyptě. Jak dokládá fotografie z časopisu Elle z 25. října 1957, Rubensovu obrazu bylo v obývacím pokoji královské rodiny vyčleněno prestižní místo nad krbem. Po smrti prince Mohammeda přešel Portrét dámy na jeho manželku osmanskou princeznu Hanzade (sedící), po její smrti v roce 1998 na jejich syna prince Ahmeda Rifaata (stojící u krbu).

Jelikož princ Ahmed Rifaat zemřel v Káhiře 2. listopadu 2011 svobodný a bezdětný, Rubensovo plátno se uvolnilo z rodinného dědictví a deset let setrvávalo v londýnské soukromé sbírce. V pobrexitové éře byl tedy prodávající veden jako vlastník mimo země EU a pořadatelská aukční síň zdůrazňovala, že dílo je opatřeno všemi náležitými dokumenty pro vývoz z Velké Británie. Veřejnosti bylo naposledy představeno na rubensovské výstavě v Bruselu (Le siecle de Rubens, Musées Royaux des Beaux-Arts de Belgique) v roce 1965.

 

Egyptská královská rodina ve svém bytě v Paříži. Zleva: stojící princezna Fazilé, princ Ahmed Rifaat; sedící princ Mohammed Ibrahim, princezna Hanzade, Časopis Elle, 25. října 1957 © DESA Unicum PL

Egyptská královská rodina ve svém bytě v Paříži.
Zleva: stojící princezna Fazilé, princ Ahmed Rifaat; sedící princ Mohammed Ibrahim, princezna Hanzade, Časopis Elle, 25. října 1957
© DESA Unicum PL
 
 

Polský absolutní rekord, v přepočtu asi 3,4 milionu dolarů, je v rámci rubensovských prodejů ve středoevropském prostoru opravdu ojedinělý, nicméně o řád za celosvětovými aukčními maximy. Ať už za Vraždění neviňátek u Sotheby´s v červenci 2002 (76,5 milionu dolarů, psali jsme zde) nebo za obraz Lot a jeho dcery u Christie´s v červenci 2016 (58,1 milionu dolarů). Obě dražby se uskutečnily v londýnských pobočkách.


Související články

Od abstraktního Foltýna se v Paříži čekají skoro 2 miliony

Od abstraktního Foltýna se v Paříži čekají skoro 2 miliony

Foltýnovy abstrakce ve světě

Prvním výrazným bohemikem nabízeným na podzimních aukcích v Evropě či Spojených státech je abstraktní kompozice Františka Foltýna, kterou v úterý 24. září bude dražit pařížská aukční síň Millon. Předaukční odhad počítá s cenou od 40 do 60 tisíc eur....

10. září 2024
Sběratelův sen, aneb jak si koupit egyptský sarkofág

Sběratelův sen, aneb jak si koupit egyptský sarkofág

Sir John Soane’s Museum v Londýně

Dům sběratele a architekta Johna Soanea (1753 – 1837) fascinuje návštěvníky už téměř dvě století. Již za svého života jej ustanovil museem, kde je vstupné od počátku zdarma.

12. srpna 2024
Vilhelm Hammershøi v kurzu

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře

Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...

22. července 2024
Zobrazit všechny

Další články


<