S ohnivou katastrofou v Los Angeles zápasí i Getty Museum
20. ledna 2025
Text Machková Magda | Foto DESA Unicum, Mauritshuis | Datum 23.03.2022
V prestižním varšavském aukčním domě DESA Unicum se ve čtvrtek 17. března nabízel Rubensův Portrét dámy. Uspěl za necelých 76 milionů korun (14,4 milionu złotých) a zapsal si tak titul absolutně nejdražšího díla, které prošlo polským uměleckým trhem.
Téměř metrový Portrét dámy pochází z autorova vrcholného období mezi léty 1620-1625, kdy v Antwerpách vedl prosperující, výkonný a velmi dobře kooperující malířský podnik. Jak bylo v tehdejší praxi běžné, na definitivních obrazech se podílela jak dílenská, tak mistrovská práce, a to v různých poměrech. Hlavně aby byl objednavatel spokojen a za výsledek zaplatil. O identitě zpodobněné ženy se dodnes spekuluje. Prameny ji zpětně, nepříliš přesvědčivě, ztotožňovaly s Rubensovou první manželkou Isabellou Brantovou, nebo s dámou z tehdy v Antwerpách vládnoucích španělských kruhů či s některou z členek známé portugalské šperkařské rodiny Duarte v Rubensově sousedství.
Existují dvě rozměrově téměř shodné varianty Portrétu. Jedna, na dřevěné desce, neopustila téměř tři sta let nizozemský Haag. Přes šlechtické majitele se dostala do královského, potažmo státního majetku a je vystavena ve stálé expozici muzea Mauritshuis. Ta druhá, na plátně, urazila mezi místem vzniku a březnovým prodejem v Polsku podstatně delší kus cesty. Z Rubensova ateliéru byla kolem roku 1626 prodána jako součást většího akvizičního balíčku obrazů a starožitností vévodovi z Buckinghamu a ocitla se tak na více než dvě stě let na anglické půdě. Dle různých prodejů a dědických převodů například v Londýně či na zámku Stowe House.
V roce 1910 se obraz objevil v soukromé sbírce v Paříži, těsně před druhou světovou válkou nakrátko v Dánsku (sbírka rodiny von Moltke) a v roce 1950 jej zakoupil egyptský princ Mohammed Ali Ibrahim, toho času v pařížském exilu v důsledku událostí kolem republikánské revoluce v Egyptě. Jak dokládá fotografie z časopisu Elle z 25. října 1957, Rubensovu obrazu bylo v obývacím pokoji královské rodiny vyčleněno prestižní místo nad krbem. Po smrti prince Mohammeda přešel Portrét dámy na jeho manželku osmanskou princeznu Hanzade (sedící), po její smrti v roce 1998 na jejich syna prince Ahmeda Rifaata (stojící u krbu).
Jelikož princ Ahmed Rifaat zemřel v Káhiře 2. listopadu 2011 svobodný a bezdětný, Rubensovo plátno se uvolnilo z rodinného dědictví a deset let setrvávalo v londýnské soukromé sbírce. V pobrexitové éře byl tedy prodávající veden jako vlastník mimo země EU a pořadatelská aukční síň zdůrazňovala, že dílo je opatřeno všemi náležitými dokumenty pro vývoz z Velké Británie. Veřejnosti bylo naposledy představeno na rubensovské výstavě v Bruselu (Le siecle de Rubens, Musées Royaux des Beaux-Arts de Belgique) v roce 1965.
Polský absolutní rekord, v přepočtu asi 3,4 milionu dolarů, je v rámci rubensovských prodejů ve středoevropském prostoru opravdu ojedinělý, nicméně o řád za celosvětovými aukčními maximy. Ať už za Vraždění neviňátek u Sotheby´s v červenci 2002 (76,5 milionu dolarů, psali jsme zde) nebo za obraz Lot a jeho dcery u Christie´s v červenci 2016 (58,1 milionu dolarů). Obě dražby se uskutečnily v londýnských pobočkách.
Sbírky jsou prozatím uchráněny, čeká se na další vývoj požáru Palisades
Společně s obyvateli a zvířaty trpí aktuálním ničivým požárem také losangelské památky. Jedna z nejvýznamnějších soukromých sbírkotvorných institucí světa, nadace Jeana Paula Gettyho (J. Paul Getty Trust), má v trase rychle postupujícího ohně hned dv...
20. ledna 2025Zajímavé aukční výsledky jubilejního roku 2024
Na loňský 15. říjen připadlo sté výročí vydání Prvního manifestu surrealismu, ale kulturní, výtvarný i aukční svět začal s oslavami již mnohem dříve. Díla malíře Reného Magritta jsou sběratelskou jistotou bez ohledu na datum, ale mnoha dalším osobnos...
17. ledna 2025TOP 10 zahraničních prodejů za rok 2024
Žebříček celosvětově nejdražších položek opanoval René Magritte, jeho obraz se jako jediný loni dostal přes 100 milionů dolarů. Neutuchající zájem o Clauda Moneta vynesl malířova díla na třetí a osmou příčku, v součtu za bezmála sto milionů dolarů. D...
14. ledna 202520. ledna 2025
17. ledna 2025
14. ledna 2025
20. ledna 2025
17. ledna 2025
14. ledna 2025