Art Basel Miami Beach 2015

Z Česka se účastnili Hunt Kastner

Mezinárodní veletrhy umění jsou neodmyslitelnou součástí trhu s uměním. Během jednoho dne má návštěvník možnost vidět prezentaci až stovek galerií z celého světa a utvořit si tak obraz o současných trendech. Pokud bychom brali jako měřítko poslední ročník Art Basel Miami Beach, pak jsou současným trendem neonové objekty. 

 

Art Basel Miami Beach byl založen roku 2002, jako odnož tradičního veletrhu Art Basel, který se od roku 1970 každoročně koná ve švýcarské Basileji a kde má obchod s uměním silné kořeny. Již v tomto roce přišlo na Art Basel 16 000 návštěvníků, kteří měli možnost vidět stánky více než 90 galerií z celého světa. Ačkoliv je Art Basel Miami Beach v současné době především o večírcích a recepcích, je stále důležitým hráčem na trhu s uměním. Vedle samotného hlavního veletrhu se ve stejnou dobu koná 22 satelitních veletrhů, které se liší jak prodejními cenami uměleckých děl, tak druhem prezentovaného média. Součástí je také řada přednášek, diskuzí, vernisáží a výstav.

Na posledním čtrnáctém ročníku Art Basel Miami Beach, který se uskutečnil od 3. do 6. prosince 2015, se pod jednou střechou představilo 257 galerií z celého světa. Nejsilnější zastoupení měly galerie z USA, za Českou republiku se jej účastnila prestižní pražská galerie současného umění Hunt Kastner, která zde představila projekt Jaromíra Novotného. Na satelitním veletrhu NADA pak byly k vidění práce Davida Krňanského.

Účast na takovém veletrhu je nejen velmi finančně náročná, ale je také otázkou přísné selekce. Z celkového počtu výše zmíněných galerií se jich účastnilo veletrhu poprvé jen 29, mezi nimi několik galerií z Evropy: Kraupa-Tuskany Zeidler (Berlín), Galerie Plan B (Berlín), Galerie Gregor Straiger (Curych), KOW (Berlín) a další. Další nově vstupující galerie pocházely z Asie a z USA.

 

Mezi nejvýznamnější transakce na posledním Art Basel Miami Beach patřil prodej oleje na plátně Man in Blue VI z roku 1954 od Francise Bacona, který galerie Van de Weghe Fine Art prodala za 15 milionu dolarů. Stejná galerie na veletrhu prodala i Picassovu malbu Buste au Chapeau z roku 1971 za 10,5 milionu dolarů.

V roce 2008 rozšířil Art Basel své působení i na Asijský kontinent, konkrétně se veletrh koná v Hongkongu. Již od prvního ročníku je o tento veletrh enormní zájem jak ze strany sběratelů, tak ze strany galeristů.

 


Související články

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<