Art Basel Miami Beach 2015

Z Česka se účastnili Hunt Kastner

Mezinárodní veletrhy umění jsou neodmyslitelnou součástí trhu s uměním. Během jednoho dne má návštěvník možnost vidět prezentaci až stovek galerií z celého světa a utvořit si tak obraz o současných trendech. Pokud bychom brali jako měřítko poslední ročník Art Basel Miami Beach, pak jsou současným trendem neonové objekty. 

 

Art Basel Miami Beach byl založen roku 2002, jako odnož tradičního veletrhu Art Basel, který se od roku 1970 každoročně koná ve švýcarské Basileji a kde má obchod s uměním silné kořeny. Již v tomto roce přišlo na Art Basel 16 000 návštěvníků, kteří měli možnost vidět stánky více než 90 galerií z celého světa. Ačkoliv je Art Basel Miami Beach v současné době především o večírcích a recepcích, je stále důležitým hráčem na trhu s uměním. Vedle samotného hlavního veletrhu se ve stejnou dobu koná 22 satelitních veletrhů, které se liší jak prodejními cenami uměleckých děl, tak druhem prezentovaného média. Součástí je také řada přednášek, diskuzí, vernisáží a výstav.

Na posledním čtrnáctém ročníku Art Basel Miami Beach, který se uskutečnil od 3. do 6. prosince 2015, se pod jednou střechou představilo 257 galerií z celého světa. Nejsilnější zastoupení měly galerie z USA, za Českou republiku se jej účastnila prestižní pražská galerie současného umění Hunt Kastner, která zde představila projekt Jaromíra Novotného. Na satelitním veletrhu NADA pak byly k vidění práce Davida Krňanského.

Účast na takovém veletrhu je nejen velmi finančně náročná, ale je také otázkou přísné selekce. Z celkového počtu výše zmíněných galerií se jich účastnilo veletrhu poprvé jen 29, mezi nimi několik galerií z Evropy: Kraupa-Tuskany Zeidler (Berlín), Galerie Plan B (Berlín), Galerie Gregor Straiger (Curych), KOW (Berlín) a další. Další nově vstupující galerie pocházely z Asie a z USA.

 

Mezi nejvýznamnější transakce na posledním Art Basel Miami Beach patřil prodej oleje na plátně Man in Blue VI z roku 1954 od Francise Bacona, který galerie Van de Weghe Fine Art prodala za 15 milionu dolarů. Stejná galerie na veletrhu prodala i Picassovu malbu Buste au Chapeau z roku 1971 za 10,5 milionu dolarů.

V roce 2008 rozšířil Art Basel své působení i na Asijský kontinent, konkrétně se veletrh koná v Hongkongu. Již od prvního ročníku je o tento veletrh enormní zájem jak ze strany sběratelů, tak ze strany galeristů.

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<