Arabové koupili podíl v Sotheby‘s

Miliardová injekce do rozvoje aukční síně

Novým menšinovým vlastníkem aukční síně Sotheby’s se stal dubajský suverénní fond ADQ. Spolu s hlavním akcionářem Patrickem Drahim navýšili kapitál o miliardu dolarů. Většina půjde na splacení starších dluhů.

Alternativní popis

Po letech dohadů, zda francouzsko-izraelský miliardář Patrick Drahi britskou dražební síň Sotheby’s prodá, vrátí ji zpět na burzu nebo do akcionářské struktury zakomponuje katarský suvérní fond QIA, je nyní jasno. Minoritní podíl v ní získal dubajský suverénní fond ADQ. Spolu s Drahim se v létě domluvili na kapitálové injekci ve výši jedné miliardy dolarů a na konci října transakci dokončili. Ani jedna strana ovšem nezveřejnila, v jakém poměru si investovanou částku rozdělily.

Sotheby’s i ADQ po dokončení transakce uvedly, že nový kapitál umožní aukční síni pokračovat na nastoupené cestě expanze. Ať už jde o nová sídla v Paříži, Hong Kongu nebo New Yorku, nebo o rozvoj nových obchodních příležitostí v oblasti privátních prodejů nebo poskytování úvěrů zajištěných uměleckými díly. Posílit hodlá firma také na Středním východě, který na globální mapě trhu s uměním získává na významu.


Většina z investované miliardy dolarů ovšem padne na snížení dluhů. Podle britského deníku Financial Times by Sotheby’s měla umazat 700 milionů dolarů z celého čistého dlouhodobého dluhu ve výši 1,8 miliardy dolarů. Odborný web ArtNews hovoří o splacení 800 milionů dolarů dluhu. Na vstup ADQ už reagovala cena dluhopisů Sotheby’s, které se po předchozích výprodejích nyní staly vítanou kořistí investorů. 

Složitý rok

Změna v majetkové struktuře Sotheby’s přichází v roce, kdy se na výsledcích největších světových dražebníků podepsal útlum trhu s uměním. Jak Sotheby’s, tak Christie’s za letošní první pololetí hlásily propad držeb o 22 procent ve srovnání s předchozím rokem. Pololetní provozní zisk Sotheby’s se dokonce propadl o 88 procent na 18,1 milionu dolarů, odvolává se na zprávu pro investory Financial Times. Důvodem je nejen nižší objem prodejů, ale především reforma poplatkové struktury. Aukční síň výrazně snížila poplatky placené kupujícím ve snaze přitáhnout k aukcím nové zájemce.

Alternativní popis Nová budova pařížské Sotheby's na Rude du Faubourg Saint-Honoré se má stát  centrem obchodu s luxusními a sběratelskými předměty,.

Ohledně druhé poloviny roku je Sotheby’s optimistická. „V prvním pololetí jsem prodali přes 26 tisíc položek v 285 aukcích kupujícím ze 129 zemí. Druhé pololetí bude ještě silnější. Na každou položku registrujeme více zájemců než v předchozí dekádě. Divize privátních prodejů a divize finančních služeb Sotheby’s Financial Services mají nakročeno k rekordnímu roku,“ prohlásil ředitel Sotheby’s Charles F. Stewart při příležitosti dokončení transakce s dubajským fondem. 

Stěhování na prestižní adresy

Sotheby’s mohutně investuje do nových sídel. V listopadu dokončila akvizici ikonické Breuer Building v New Yorku, která v minulosti hostila Whitney Museum of American Art. Příští rok v ní aukční síň otevře jednu ze svých vlajkových galerií.

Alternativní popis Novou galerii otevře Sotheby's uř příští rok v newyorské Breuer Building.

V Paříži se na novou adresu přestěhovala aukční síň už v étě. V novém sídle ve čtvrti Matignon Saint-Honoré, kde sídlí řada prestižních galerií, už na podzim uspořádala první dražby. Samotný aukční sálje v přízemí za průhlednými okny výkladní skříně. Budova na Rude du Faubourg Saint-Honoré se má stát také centrem obchodu s luxusními a sběratelskými předměty, na který se pařížská pobočka hodlá ještě více zaměřit. 

V létě Sotheby’s otevřela také novou pobočku v centrální části Hong Kongu. Ve dvou patrech butikové galerie nabízí třeba zkamenělou kostru dinosaura či díla Banksyho. Nedaleko otevře také své nové asijské ústředí. 


Související články

Čtyři Brožíkové z rodinné sbírky

Čtyři Brožíkové z rodinné sbírky

Millon Paříž 22. 10. 2024

Půvabnou sondu do rodinného života českého klasika 19.století nabídla minulý týden pařížská aukční síň Millon. Jeden autoportrét a tři podobizny dcery Olgy zůstaly v malířově francouzské dynastii téměř sto padesát let. Nejlépe si vedl Brožíkův vlastn...

29. října 2024
Pocovidové vystřízlivění zasáhlo aukce současného umění

Pocovidové vystřízlivění zasáhlo aukce současného umění

Globální trh se současným uměním

V aukční sezóně 2023/2024 se na globálním aukčním trhu prodala díla současných umělců za 1,9 miliardy dolarů. Proti rekordu starému dva roky jde o miliardový propad. Může za to hlavně slabší nabídka a opatrnost sběratelů v segmentu nejdražších děl. D...

23. října 2024
Frieze letos ozdobil úspěch Evy Švankmajerové

Frieze letos ozdobil úspěch Evy Švankmajerové

Veletrh umění Frieze London 2024

Díla české umělkyně Evy Švankmajerové zabodovaly na letošním londýnském veletrhu Frieze. Dílo Spící Venuš dokonce do své sbírky pořídila prestižní galerie Tate Modern.

17. října 2024
Zobrazit všechny

Další články


<