Alain Delon v roli sběratele

Bonhams Cornette de Saint Cyr Paříž 22. 6. 2023

Celosvětovou slávu vynesly Alainu Delonovi především jeho filmové role, umělecké prostředí jej však zná i jako zapáleného a erudovaného milovníka výtvarného umění a kvalitního designu. Výběr z jeho malířské, kresebné a sochařské kolekce bude ke koupi ve čtvrtek 22. června v Paříži. Osmdesát čtyři položek od italské renesance po modernu by mohlo vynést 4 až 5 milionů eur.

Letos sedmaosmdesátiletá hvězda francouzského filmu si o uměleckých dílech ze své sbírky ráda rozhoduje sama. Již v mnoha starších rozhovorech se Alain Delon vyjádřil, že bytostně nesnáší pozůstalostní dražby a jeho odkazem nechť je finanční zabezpečení rodiny a blízkých. Na více než šedesátileté cestě budování sbírky byl Delonovi průvodcem jeho celoživotní osobní přítel, vážený licitátor a galerista Pierre Cornette de Saint Cyr, v jehož aukční síni se bude červnová dražba přímo odehrávat.

Tito dnes již starší pánové se rozhodli předat pomyslnou štafetu další generaci, takže kladívkem bude v sále na Avenue Hoche přiklepávat syn zakladatele galerie, Arnaud Cornette de Saint Cyr, a výběr z otcovy sbírky představuje francouzská herečka a modelka Anouchka Delonová. Pořadatelé cílí na celosvětové publikum, neboť nabízené položky vyslali již v dubnu na promotour do New Yorku, Hong Kongu a po Evropě.

Alternativní popis Raoul Dufy: Pláž v Sainte-Adrresse, 1906,
olej na plátně, 65 x 81,3 cm,
odhadní cena: 600 000 - 800 000 EUR (bez provize)
Bonhams Cornette de Saint Cyr, Paříž, 22. 6. 2023

Jedničkou aukce s názvem Alain Delon: 60 ans de passion (Alain Delon: 60 let vášně) je obraz Raoula Dufyho La plage de Sainte-Adresse (Pláž v Sainte-Adresse) za nejvyšší odhadní cenu dne, 600 až 800 tisíc eur (bez poplatků). Jako ke všem ostatním draženým dílům měl slavný francouzský herec osobní vztah i k Dufyho oleji, na němž oceňoval až fauvistickou barevnost - vždyť vznikl krátce po první šokující výstavě tohoto výtvarného směru, v roce 1906. Provenienční historie konkrétních položek bude jistě lákadlem pro nejednoho zájemce z řad Delonových obdivovatelů, neboť herec se "svým" uměním přímo žil. Zdobilo jeho pařížský byt, zámeček v Douchy nebo rezidenci ve Švýcarsku.

Alternativní popis Giovanni Benedetto Castiglione, zv. Il Grechetto: Dareiova rodina před Alexandrem, 17. stol.,
lavírovaná kresba na papíře, 28 x 40,4 cm,
odhadní cena: 60 000 - 80 000 EUR (bez poplatků)

Sběratelské portfolio se během let proměňovalo, jak esteticky, tak ekonomicky. S akvizicemi začínal jako opravdu mladý muž, dvacátník na začátku své hvězdné filmové kariéry, v šedesátých letech. Nadchl se pro renesanční kresbu, jak dokládá například nejdražší ze staromistrovských kreseb v červnové nabídce, La famille de Darius devant Alexandre (Dareiova rodina před Alexandrem) s odhadem kolem 70 tisíc eur (bez poplatků).

Alternativní popis Albrecht Dürer: Roháč, 1505,
akvarel a kvaš na papíře, 14,1 x 11,4 cm,
kladívková prodejní cena: 70 000 GBP (80. léta, Sotheby´s London, do sbírky Alaina Delona)
dnes J. Paul Getty Museum

K této sběratelské fázi se v médiích traduje historka o impulzivním nákupu Dürerova akvarelu Hirschkäfer (Roháč) u londýnských Sotheby´s za čtyřnásobek vyvolávací částky, tehdejších 70 tisíc liber (asi 700 tisíc francouzských franků). Ke svému příteli a konzultantovi Pierru Cornettovi de Saint Cyr na zpáteční cestě jen lakonicky prohodil: „Dalších šest měsíců musím vyjít s 5 tisíci franky, co mi zbyly.“ Jak ukázala další léta, horentní akvizice se monsieur Delonovi patrně vyplatila, neboť Dürerova kresba poté přešla do sbírek Gettyho muzea za nezveřejněnou, ale lze předpokládat štědrou sumu – spekulovalo se o částce odpovídající dnes asi 10 milionům eur.

Alternativní popis Eugène Delacroix: Arabský kůň u kůlu, 1825,
olej na plátně, 37 x 47 cm,
odhadní cena: 300 000 - 500 000 EUR (bez poplatků)

Dalším segmentem jeho sběratelské vášně se stalo francouzské 19. století, jmenovitě Theodor Géricault, Eugène Delacroix nebo Jean-François Millet. Do červnové dražby byly vybrány Delacroixův olej Cheval arabe attaché à un piquet (Arabský kůň u kůlu) s třetím nejvyšším katalogovým odhadem 300 až 500 tisíc eur a živá kresba Chef Arabe (Marocký velitel) za 50 až 80 tisíc eur. K obrazu se zvířecí tématikou se váže zajímavá ikonografická studie, která odhalila, že zachycené reálie – oděv, zbroj, postroj, kůň – jsou inspirovány malířovou návštěvou Anglie v květnu až srpnu 1825, při níž si prohlédl tehdy slavnou Meryickovu zbrojnici, specializovanou na oblast Indie a Persie. Také předlohu pro koňský portrét nalezl Delacroix v Anglii, pravděpodobně u obchodníka s koňmi A. Elmora.

Alternativní popis Rembrandt Bugatti: Mručící panter, kolem 1907,
bronz, 34 x 61 x 23 cm,
odhadní cena: 250 000 - 300 000 EUR (bez provize)

Nepřehlédnutelným spojovacím prvkem mezi Delonovými oblíbenými artefakty je právě zvířecí motivika. Od konce 70. let se jako sběratel zaměřil na dílo Rembrandta Bugattiho (1884-1916), do té doby málo známého italsko-francouzského sochaře. První nákupy se filmové superstar podařily hned při prvních veřejných aukcích v roce 1979 a 1981, kdy se dražily pozůstalosti Bugattiho synovce Rolanda a neteře Ébé, tedy dětí Rembrandtova bratra Ettoreho, legendárního automobilového konstruktéra.

Delonova souborná kolekce "animálních" bronzů a mramorů se utěšeně rozrůstala, v roce 1988 ji dokonce vystavil v počtu několika desítek kusů v pařížské Galerie Bailly. Bez jeho zápůjček by se neobešla ani vůbec první umělcova retrospektiva v Berlínské národní galerii v roce 2014 (Rembrandt Bugatti : Der Bildhauer, 1884-1916). Bugattiho slony, lvy, psy, ptáky či gazely ale také obměňoval a prodával, například na aukcích v roce 1990 nebo 2016. Před sedmi lety, k příležitosti stého výročí sochařova tragického úmrtí, se Alain Delon zúčastnil prestižní aukce Centenaire Bugatti u pařížských Christie´s hned 12 špičkovými sochami ze své sbírky (z celkových 13 položek). Souhrnný obrat činil přes 5,2 milionu eur (vč. poplatků) a všechny plastiky bohatě překonaly tehdejší odhady. V nabídce u Bonhams Cornette de Saint Cyr za dva týdny budou tři Bugattiho „velké kočky“ – lev, lvice a jeden panter – v rozmezí od 250 do 400 tisíc eur (bez poplatků).

Alternativní popis Aukce 40 položek z obrazové sbírky Alaina Delona s celkovým obratem 8,74 milionu eur.
Specializovaný výběr z abstraktního malířství 50. let připravili galeristé Pierre Cornette de Saint Cyr a jeho syn Arnaud na 15. října 2007.

Nadcházející dražba prozatím završuje sérii veřejných prodejů z bohatých sbírek filmové ikony Alaina Delona. V kategorii výtvarného umění proběhla například v roce 2007 velmi úspěšná aukce jeho souboru čtyřiceti obrazů z 50. let, která mu vynesla necelých 9 milionů eur. O abstraktní malířství tzv. druhé Pařížské školy a hnutí CoBrA se zajímal od 80. let, kdy si je dle svých slov začal „věšet na zeď a učil se s ním žít“. Pod kladívkem Delonova galerijního souputníka, Pierra Cornetta de Saint Cyr, tehdy padly některé dodnes platné autorské rekordy (například Karel Appel, De Familie, 658 820 eur; Maurice Estève, Noirbel, 478 608 eur; Alfred Manessier, Turris Davidica, 417 248 eur atd.).

Nebývalé pozornosti se těšily i jiné sbírkové předměty z majetku francouzské hvězdy. Mimo jiné kolekce zbraní z Delonových slavných filmových rolí policistů i darebáků (76 položek za 210 tisíc eur vč. poplatků v roce 2014) nebo osobní automobil Ferrari Testarossa za 171 500 eur (vč. poplatků) v roce 2013.

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

4. června 2024