Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord
24. července 2024
Text Koucká Tereza | Datum 06.06.2019
Zcela mimo hranice očekávání skončil ve čtvrtek večer na tradiční zahradní aukci síně Arthouse Hejtmánek obraz Mikuláše Medka Akce I (Vajíčko). Nový majitel za něj vydal přes 57 milionů korun, tedy cenu za poválečné umění na domácích aukcích dosud nevídanou.
Dražba obrazu Mikuláše Medka Akce I (Vajíčko)
Obraz, který jsme před aukcí představovali blíže (zde), přišel s číslem 113 na řadu těsně před šestou hodinou večerní. Po počátečním poměrně rychlém sledu licitací mezi více zájemci v sále, se částka zastavila zhruba na 15 milionech korun bez provize. Od té chvíle byla výsledná cena v rukou dvou zájemců, kteří plynule přihazovali po půlmilionových částkách až do výše 46 milionů korun. Na tuto sumu již druhý ze zájemců nezareagoval a licitátor za tuto cenu obraz přiklepl sběrateli pod číslem 22. S připočtením aukční provize nový majitel za obraz vydal 57,04 milionu korun (jeho minimální podání činilo necelých 10 milionů korun).
Teprve před jedenácti dny padlo na aukci Galerie Kodl poslední Medkovo aukční maximum ve výši 10,68 milionu korun za plátno Zobrazení pohledu na nějakého svatého z poloviny 60. let. Nový rekord je více než jeho pětinásobkem. Ačkoli si Mikuláš Medek dlouhodobě drží pozici nejdražšího českého poválečného autora, díky prodeji Akce II (Vlna) v únoru v USA (více zde) už nejen na domácím trhu, cenou 57 milionů korun nyní překonal i dlouhodobě nejdražší domácí autory klasické moderny Josefa Šímu a Toyen, z nichž každý má na kontě jeden třicetimilionový obraz.
Medek je v důsledku tohoto prodeje druhým nejdražším autorem domácích aukcí hned za Františkem Kupkou, jehož tři obrazy měly v minulosti ještě vyšší cenu: Plochy příčné II stály na konci května tohoto roku 78 milionů korun, Série C I (Protihodnoty) již dříve 62 milionů korun a Tvar modré 57,4 milionu korun. Akce I (Vajíčko) je tedy dnes čtvrtým nejdražším obrazem v historii českých aukcí.
Dražba obrazu Josefa Čapka U pultu
Na výraznou cenu dosáhl také olej Josefa Čapka U pultu z roku 1933 (více zde). Z minimálního podání 4,8 milionu korun ho řada zájemců v sále a na telefonech vytáhla až na 9,55 milionu korun. Vydražil ho nakonec sběratel na telefonu číslo sedm. V rámci Čapkových prodejů jde cenově o pořadí na konci první desítky.
Za milionové částky byly dále draženy obrazy Václava Špály, Gustava Loiseaua a Konstantina Korovina.
Z prací na papíře velmi překvapil soubor sedmnácti skic (portrétů) Jana Václava Mrkvičky z přelomu 19. a 20. století. Skicák začínal na částce 12 tisíc korun a tvrdý souboj zakončil až zájemce na telefonu nabídkou ve výši 682 tisíc korun. Práce Jana Václava Mrkvičky působícího dlouhodobě v Bulharsku se na domácích aukcích objevují zcela ojediněle a mají proto značnou sběratelskou atraktivitu. Tato cena je pro umělce novým domácím aukčním maximem.
Výsledky českých aukcí v roce 2024
Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...
24. července 2024Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.
21. června 20241. Art Consulting, 16. 6. 2024
18. června 202424. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
11. ledna 2023
10. prosince 2022
16. června 2017
23. ledna 2023
3. června 2022
7. září 2020