Akce I (Vajíčko) za 57 milionů

Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2019

Zcela mimo hranice očekávání skončil ve čtvrtek večer na tradiční zahradní aukci síně Arthouse Hejtmánek obraz Mikuláše Medka Akce I (Vajíčko). Nový majitel za něj vydal přes 57 milionů korun, tedy cenu za poválečné umění na domácích aukcích dosud nevídanou.

Dražba obrazu Mikuláše Medka Akce I (Vajíčko)

 

Dražba obrazu Mikuláše Medka Akce I (Vajíčko)

Obraz, který jsme před aukcí představovali blíže (zde), přišel s číslem 113 na řadu těsně před šestou hodinou večerní. Po počátečním poměrně rychlém sledu licitací mezi více zájemci v sále, se částka zastavila zhruba na 15 milionech korun bez provize. Od té chvíle byla výsledná cena v rukou dvou zájemců, kteří plynule přihazovali po půlmilionových částkách až do výše 46 milionů korun. Na tuto sumu již druhý ze zájemců nezareagoval a licitátor za tuto cenu obraz přiklepl sběrateli pod číslem 22. S připočtením aukční provize nový majitel za obraz vydal 57,04 milionu korun (jeho minimální podání činilo necelých 10 milionů korun).

Teprve před jedenácti dny padlo na aukci Galerie Kodl poslední Medkovo aukční maximum ve výši 10,68 milionu korun za plátno Zobrazení pohledu na nějakého svatého z poloviny 60. let. Nový rekord je více než jeho pětinásobkem. Ačkoli si Mikuláš Medek dlouhodobě drží pozici nejdražšího českého poválečného autora, díky prodeji Akce II (Vlna) v únoru v USA (více zde) už nejen na domácím trhu, cenou 57 milionů korun nyní překonal i dlouhodobě nejdražší domácí autory klasické moderny Josefa Šímu a Toyen, z nichž každý má na kontě jeden třicetimilionový obraz.

Medek je v důsledku tohoto prodeje druhým nejdražším autorem domácích aukcí hned za Františkem Kupkou, jehož tři obrazy měly v minulosti ještě vyšší cenu: Plochy příčné II stály na konci května tohoto roku 78 milionů korun, Série C I (Protihodnoty) již dříve 62 milionů korun a Tvar modré 57,4 milionu korun. Akce I (Vajíčko) je tedy dnes čtvrtým nejdražším obrazem v historii českých aukcí.

 

Dražba obrazu Josefa Čapka U pultu

 

Dražba obrazu Josefa Čapka U pultu

Na výraznou cenu dosáhl také olej Josefa Čapka U pultu z roku 1933 (více zde). Z minimálního podání 4,8 milionu korun ho řada zájemců v sále a na telefonech vytáhla až na 9,55 milionu korun. Vydražil ho nakonec sběratel na telefonu číslo sedm. V rámci Čapkových prodejů jde cenově o pořadí na konci první desítky. 

Za milionové částky byly dále draženy obrazy Václava Špály, Gustava Loiseaua a Konstantina Korovina.

Z prací na papíře velmi překvapil soubor sedmnácti skic (portrétů) Jana Václava Mrkvičky z přelomu 19. a 20. století. Skicák začínal na částce 12 tisíc korun a tvrdý souboj zakončil až zájemce na telefonu nabídkou ve výši 682 tisíc korun. Práce Jana Václava Mrkvičky působícího dlouhodobě v Bulharsku se na domácích aukcích objevují zcela ojediněle a mají proto značnou sběratelskou atraktivitu. Tato cena je pro umělce novým domácím aukčním maximem. 

 

Jan Václav Mrkvička: studie portrétů (17 kreseb), přelom 19. a 20. stol.  tužka, 26 x 20,5 cm cena: 682 000 Kč Arthouse Hejtmánek 6.6.2019

 

 

 

Jan Václav Mrkvička: studie portrétů (17 kreseb), přelom 19. a 20. stol. 
tužka, 26 x 20,5 cm
cena: 682 000 Kč
Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2019
 
Ze starožitností dosáhla na nejvyšší cenu kubistická váza Vlastislava Hofmana v červenobílé kombinaci, kterou získal sběratel ze sálu za 508 tisíc korun. To je doposud nejvíce za jakoukoli Hofmanovu realizaci v oblasti uměleckého řemesla. 
 
 

Související články

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

Jarní sezónu na tuzemském trhu s uměním odstartovalo hned několik úspěšných prodejů. Vedle rekordní bibliofilie Jindřicha Štyrského se nejlépe dařilo poválečnému umění. Na on-line platformách či přímo v živých aukcích si kupující pečlivě vybírali, ta...

5. dubna 2024
Třetí milionová Kmentová a Šímův papír přes milion

Třetí milionová Kmentová a Šímův papír přes milion

Artslimit 24. 3. 2024

Bezmála 20,5 milionu korun nechali sběratelé v online aukci Artslimit 7 uplynulou neděli. Vydraženo na ní bylo 196 z celkového počtu 210 položek, tedy více než 93 procent. Za milionové částky z aukce odešla dvě díla.

28. března 2024
Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<