Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností
Text Skřivánek Jan | Datum 10.10.2013
Portrét Humprechta Jana hraběte Černína z Chudenic od Karla Škréty, který v květnu nabízela aukční síň 1. Art Consulting, koupila Národní galerie.
Podle prozatímního ředitele Národní galerie Víta Vlnase, který novou akvizici představil na dnešní tiskové konferenci konané přímo ve stálé expozici barokního umění, je obraz "nejkrásnější českou podobiznou 17. století".
Na květnové aukci 1. Art Consulting byl portrét Černína z Chudenic nabízen za 6,5 milionu korun (bez aukční provize), kromě Národní galerie však o něj nikdo neprojevil zájem (více zde). Galerii se následným jednáním podařilo srazit cenu na konečných 5 milionů korun.
Podle jednoho z členů akviziční komise, NG trvala na snížení ceny mimo jiné proto, že za obraz Sv. Martin dělící se o plášť s žebrákem, který je patrně vůbec nejvýznamnějším Škrétovým dílem, před čtyřmi lety zaplatila "jen" 6,4 milionu korun.
Malba navíc podle vedoucího restaurátorského oddělení NG Petra Kuthana není v nejlepším stavu: "V lakových vrstvách jsou podezřelé skvrny a tmavší partie jsou značně ztmavlé, takže detaily malby se ztrácejí." Nejméně poškozené jsou podle Kuthana naopak nejcennější partie inkarnátu. Obraz by měl nyní projít restaurováním, ve stálé expozici ve Schwarzenberském paláci se objeví příští rok v červnu.
Prodávajícím byl Jiří Lobkowicz, majitel Mělnického zámku, v jehož obrazárně se obraz nacházel od konce 18. století. Prodej zprostředkovala aukční síň 1. Art Consulting. NG od Jiřího Lobkowicze již v minulosti koupila jednu ze Škrétových lunet ze Svatováclavského cyklu. Za obraz Zlický kníže Radslav se pokořuje sv. Václavu v roce 2010 zaplatila 4,6 milionu korun.
50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024
17. dubna 2024Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+
16. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 202417. dubna 2024
7. prosince 2018
26. září 2018
12. června 2013
5. ledna 2023
14. června 2021
15. července 2020