O loňské staré mistry se postaraly Londýn a Paříž
14. ledna 2026
Text Strnad František | Foto Christie's | Datum 11.11.2014
Letošní listopadové aukční večery se oprávněně zapisují na pomyslnou historickou mapu dražeb s uměním. Další večer, který má tuto ambici, je středa dvanáctého u Christie’s. Právě u této dražební síně minulý týden například padnul rekord za dílo Éduarda Maneta (zde).

Patrně nejsledovanějšími položkami na listu Christie’s jsou dvě díla od Andyho Warhola. Trojitý Elvis a Čtyři Marlonové dává do dražby německý konglomerát heren Westspiel. Toto rozhodnutí bylo již dříve kritizováno řediteli muzeí ve spolkové zemi Severního Porýní-Vestfálska. Ti uspořádali neúspěšnou petici na zachránění děl. Spekulovalo se o tom, že výtěžek z dražby obou děl by měl jít na částečné umoření státního dluhu. Zmíněný řetězec kasin je totiž dceřinou společností Státní banky dané německé země. Tato informace byla dementována. Očekává se, že oba dva obrazy v aukci vynesou více než 100 milionů eur. Warholův Dvojitý Elvis se v roce 2012 u Sotheby’s vydražil za $37 milionů. V případě obrazu Marlona Branda bude velkou roli hrát fakt, že se jedná o vzácný čtyřtisk.
Další senzací bude nepochybně olej Francise Bacona patřící do série Křičící papežové. Plátno o rozměru 150 na 120 cm zobrazuje usazenou klerikální postavu v křečovité kontemplaci. Dílo vyvedené převážně v odstínech rubínově červené má počáteční odhad $40-60 milionů. Vedle Warholů bude pop-art zastoupen Lichtensteinovou Krajinou s postavami. Olej na plátně o rozměrech 162 na 254 cm jde pod kladívko při odhadu $15-20 milionů. Ze současníků aukci obohatí miláček trhu Gerhard Richter hned se dvěma abstrakcemi. Konečné ceny se mohou vyšplhat na $20 milionů u jedné a $30 milionů u druhé.

Chybět nebude ani enfant terrible současné skulptury Jeff Koons. Tomu se draží více než pět a půl metru vysoká Balónová opice (Oranžová) s cenovkou $20–30 milionů. Z top položek bude dále zastoupen olej Martina Kippenbergera či jedna ze známých poschoďovitých skulptur od Donalda Judda. Aby toho nebylo málo, v nabídce jsou plátna mistrů abstraktního expresionismu Cy Twomblyho a Willema de Kooninga. V případě Twoblyho se jedná o relativně vzácný obraz z Tabulové série. Vyšší odhad je tak plných $55 milionů. Již teď se dá očekávat, že výtěžek z aukce bude dost možná atakovat ty z minulého týdne. V případě Twomblyho by mohl být pokořen rekord umělce.
Nejdražší zahraniční prodeje v kategorii starého umění za rok 2025
Uplynulá sezóna přinesla řadu zajímavých prodejů staromistrovských děl, které zůstavily nové autorské, žánrové nebo technické rekordy. Vítězství v žebříčku si zajistil italský vedutista Canaletto s nevídanými téměř 32 miliony liber, do nejdražší pěti...
14. ledna 2026TOP 10 světových aukcí za rok 2025
Světovému aukčnímu trhu se loni v nejvyšších cenových patrech opravdu dařilo. Padla hranice 200 milionů dolarů za jeden obraz a dalších pět děl se prodalo za více než 50 milionů. Pomyslné stupně vítězů opanoval Gustav Klimt v součtu za 391 milionů, p...
12. ledna 2026Přehled nejdražších českých autorů na světových aukcích v roce 2025
Za díla deseti nejdražších českých autorů dražitelé na zahraničních aukcích loni utratili přes 600 milionů korun. I když identita kupců není známá, lze předpokládat, že ve většině případů šlo o české sběratele.
8. ledna 202614. ledna 2026
12. ledna 2026
8. ledna 2026
1. března 2023
15. března 2017
5. ledna 2014
10. května 2022
14. listopadu 2017
5. ledna 2014