Warholův Marlon Brando u Christie’s

Poválečné a současné umění, New York, listopad 2014

Letošní listopadové aukční večery se oprávněně zapisují na pomyslnou historickou mapu dražeb s uměním. Další večer, který má tuto ambici, je středa dvanáctého u Christie’s. Právě u této dražební síně minulý týden například padnul rekord za dílo Éduarda Maneta (zde).

Andy Warhol: Čtyři Marlonové / 1966 sítotisk na druhořadém plátně / 205.7 x 165.1 cm / cena: 60+ mil. USD/ Christie’s 12. 11. 2014
Andy Warhol: Čtyři Marlonové / 1966 / sítotisk na plátně /
205,7 x 165,1 cm / cena: 60+ mil. USD/ Christie’s 12. 11. 2014

Patrně nejsledovanějšími položkami na listu Christie’s jsou dvě díla od Andyho Warhola. Trojitý Elvis a Čtyři Marlonové dává do dražby německý konglomerát heren Westspiel. Toto rozhodnutí bylo již dříve kritizováno řediteli muzeí ve spolkové zemi Severního Porýní-Vestfálska. Ti uspořádali neúspěšnou petici na zachránění děl. Spekulovalo se o tom, že výtěžek z dražby obou děl by měl jít na částečné umoření státního dluhu. Zmíněný řetězec kasin je totiž dceřinou společností Státní banky dané německé země. Tato informace byla dementována. Očekává se, že oba dva obrazy v aukci vynesou více než 100 milionů eur. Warholův Dvojitý Elvis se v roce 2012 u Sotheby’s vydražil za $37 milionů. V případě obrazu Marlona Branda bude velkou roli hrát fakt, že se jedná o vzácný čtyřtisk.

Další senzací bude nepochybně olej Francise Bacona patřící do série Křičící papežové. Plátno o rozměru 150 na 120 cm zobrazuje usazenou klerikální postavu v křečovité kontemplaci. Dílo vyvedené převážně v odstínech rubínově červené má počáteční odhad $40-60 milionů. Vedle Warholů bude pop-art zastoupen Lichtensteinovou Krajinou s postavami. Olej na plátně o rozměrech 162 na 254 cm jde pod kladívko při odhadu $15-20 milionů. Ze současníků aukci obohatí miláček trhu Gerhard Richter hned se dvěma abstrakcemi. Konečné ceny se mohou vyšplhat na $20 milionů u jedné a $30 milionů u druhé.

Gerhard Richter: Abstraktní obraz / 1992 olej na plátně / 200 x 180 cm / cena: 14-18 mil. USD / Christie’s 12. 11. 2014
Gerhard Richter: Abstraktní obraz / 1992 / olej na plátně / 200 x 180 cm / cena: 14–18 mil. USD / Christie’s 12. 11. 2014

Chybět nebude ani enfant terrible současné skulptury Jeff Koons. Tomu se draží více než pět a půl metru vysoká Balónová opice (Oranžová) s cenovkou $20–30 milionů. Z top položek bude dále zastoupen olej Martina Kippenbergera či jedna ze známých poschoďovitých skulptur od Donalda Judda. Aby toho nebylo málo, v nabídce jsou plátna mistrů abstraktního expresionismu Cy Twomblyho a Willema de Kooninga. V případě Twoblyho se jedná o relativně vzácný obraz z Tabulové série. Vyšší odhad je tak plných $55 milionů. Již teď se dá očekávat, že výtěžek z aukce bude dost možná atakovat ty z minulého týdne. V případě Twomblyho by mohl být pokořen rekord umělce.

Richter Gerhard

Nejvýznamnější Kupka v aukci

Nejvýznamnější Kupka v aukci

1. března 2023

Top 10 Gerhard Richter

Top 10 Gerhard Richter

15. března 2017

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014