Vídeňský aukční týden

Dorotheum 4. až 10. 6. 2020

V rámci aukčního týdne společnosti Dorotheum proběhlo několik specializovaných dražeb od starožitností přes obrazy 19. století a staré mistry až po šperky. Všechny aukce byly poměrně úspěšné, některé zajímavé výsledky včetně nových autorských maxim přinášíme v tomto článku.

Že nábytek mimo domácí trh patří stále k tahounům starožitnických aukcí, dokazují i výsledky aukce starožitností, která proběhla v Palais Dorotheum ve čtvrtek 4. června. Mezi 168 prodanými položkami (z celkového počtu 366) převažoval právě nábytek, ať již šlo o hodiny, komody, sekretáře nebo lustry. Často šlo o vzácné kusy, jejichž cena se šplhala vysoko nad odhadní ceny.

Šifrovací stroj Enigma I, Heimsoeth und Rinke, Berlín, 1944 rozměry kufru 38 x 28 x 15,5 cm cena: 117 800 € Dorotheum Vídeň 4. 6. 2020

Šifrovací stroj Enigma I, Heimsoeth und Rinke, Berlín, 1944,
rozměry kufru 38 x 28 x 15,5 cm,
cena: 117 800 €,
Dorotheum Vídeň 4. 6. 2020

Nejdražší artefakt aukce ale byl poměrně kuriózní. Šlo o šifrovací stroj Enigma vyráběný od první poloviny 20. let a používaný později k šifrování zpráv hojně i armádami různých států, včetně nacistického Německa za druhé světové války. Nabízený model Enigma I  byl podle aukční síně vyroben roku 1944 a pocházel z privátní rakouské sbírky, v níž byl uchováván od 60. let 20. století. Jeho cena byla odhadována v rozmezí 30 a 40 tisíc euro, nakonec se však stroj vyšplhal až na 118 tisíc eur (130 tisíc dolarů).

O prodeji podobného stroje, který v USA v prosinci loňského roku vystoupal výše než na 106 tisíc dolarů, informoval například web liveauctioneers.com. Stalo se tak v Dallasu v rámci aukce artefaktů ze druhé světové války u Heritage Auctions. Podle článku je na celém světě nyní dochováno pouze kolem 250 exemplářů šifrovacích strojů Enigma.

Úspěch v aukci dále měly laternové hodiny vídeňské provenience z doby kolem roku 1800 (82 tisíc eur), o půlstoletí mladší dvojice mramorových reliéfů s Kupidem a pantherem (63 tisíc euro) nebo výjimečný ruský porcelánový tác ve tvaru měsíce s propagandistickými nápisy, který horní hranici svého odhadu překonal více než čtyřikrát (57 tisíc euro).

Pieter Coecke van Aelst: Klanění tří králů, olej na desce, 112 x 75 cm, Dorotheum Vídeň, červen 2020, odhadní cena: 400 000 – 600 000 €

Pieter Coecke van Aelst: Klanění tří králů, kol. 1523
olej na desce, 112 x 75 cm,
cena: 1 137 800 €,
Dorotheum Vídeň, 9. 6. 2020

Nejočekávanější aukcí celého týdne byla ovšem ta starých mistrů, o jejíchž nabídkách jsme informovali zde. Z 338 katalogových čísel se prodalo 138, zajímavé byly tedy především ceny několika nejdražších spičkových děl.

Až na 1,14 milionu eur, téměř dvojnásobek horního odhadu, vystoupala deska s Klaněním tří králů Pietera Coecka van Aelst. Jde o nově atribuovanou juvenilní práci v Antverpách usazeného malíře, která vznikla nejspíše pro soukromou oratoř kolem roku 1523. Dosažená cena je novým aukčním maximem tohoto umělce, jehož obrazů celosvětovým aukčním trhem prošlo kolem šesti desítek. Předchozí rekord ve výši 664 tisíc eur padl před dvěma lety u Sotheby's v Londýně, kde byl dražen triptych s Klaněním a dvěma světci po jeho stranách.

Massimo Stanzione: Lot a jeho dcery,  olej na plátně, 166,5 x 130,5 cm, cena: 393 700 €, Dorotheum Vídeň, 10. 6. 2020
Massimo Stanzione: Lot a jeho dcery, kol. 1640
olej na plátně, 166,5 x 130,5 cm,
cena: 393 700 €,
Dorotheum Vídeň, 9. 6. 2020

Horní cenu odhadu výrazně navýšila také čtveřice pozdně gotických oltářních křídel s výjevy Kristových pašijí jihoněmecké provenience (816 tisíc eur). Obrazy mají také spojitost s naším územím, neboť byly do 30. let minulého století pravděpodobně součástí ditrichštejnských sbírek v Mikulově. S podobným nárůstem v aukci skončil také sv. Josef Josého de Ribery (589 tisíc eur) nebo Lot a jeho dcery Massima Stanzioneho. Suma 394 tisíc eur za umělcovu nově objevenou malbu je rovněž jeho novým aukčním maximem.

Alegorie tulipánové horečky Jana Brueghela mladšího (více také zde) v aukci skončila těsně pod hranicí horního odhadu a nový majitel za ni vydal bezmála 345 tisíc eur.

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024