Více než 23 milionů utracených v online aukci

Artslimit 24. 9. 2023

V online aukci Artslimit 6 sběratelé za nabízená umělecká díla vydali celkem 23,3 milionu korun. Jejich vyvolávací ceny přitom navýšili o 116 procent. Prodejní úspěšnost aukce se pohybovala těsně pod 89 procenty.

Alternativní popis Josef Liesler: Pocta Salvadoru Dalímu, 1971,
olej na dřevěné desce, 110 x 170 cm,
cena: 1 087 500 Kč,
Artslimit 24. 9. 2023 (online)

Nejdražší malba, milionová Pocta Salvadoru Dalímu od Josefa Lieslera, šla do aukce s cenou necelých 313 tisíc korun včetně aukční provize. Sběratelé ovšem cenu této Lieslerovy práce z počátku 70. let zvedli na více než trojnásobek, 1,1 milionu korun. Je to teprve páté malířovo dílo prodané za více než milion korun.

Setrvalý růst cen prací Josefa Lieslera lze pozorovat několik posledních let. Hned čtyři z jeho milionových děl pocházejí z prodejů v aukcích v posledních dvou letech. Jelikož Liesler patří k jednomu z nejprodávanějších umělců vůbec, dá se na jeho příkladu dobře pozorovat i obecný příklon sběratelů k domácímu poválečnému umění.

Za ceny nad půl milionu korun se prodávala na aukcích oblíbená a prověřená jména: Václav Špála, Václav Radimský nebo Olbram Zoubek.  Od Špály byla k mání jedna malba a dva akvarely. Nejvíce se dražitelé zajímali o akvarel Marseille z roku 1926, který dobře dokumentuje umělcovo brilantní zvládnutí této techniky. Vyhnali ho ze 188 na 456 tisíc korun. Pozadu ale nezůstal ani obraz Blatouchy ve džbánku s konečnou cenou 874 tisíc korun.

Alternativní popis Václav Špála: Marseille, 1926,
akvarel na papíře, 37 x 50 cm,
cena: 456 250 Kč,

Z více děl Olbrama Zoubka nejlépe uspěl návrh osvětlovadla pro pražskou kavárnu Slavia ve formě karyatidy, bronzová plastika Světlonoška z roku 1983, vystoupala ze 188 na více než 581 tisíc korun. Ze dvou krajin Václava Radimského se více líbila Lesní tůň ze dvacátých let (525 tisíc korun).  Asi nejzajímavější realizací v této cenové hladině ale byl obraz Aloise Kalvody Nocturno, ve kterém autor spojil symbolistně-secesní tendence s východisky mařákovského školení (500 tisíc korun).

Největší pozdvižení však v dražbě vyvolal další z velmi originálních Mařákových žáků, Jaroslav Panuška. Aukční síň nabízela jeho kombinovanou techniku na papíře Fantaskní krajina plnou autorových typických nadpřirozených bytostí. Práce z přelomu 19. a 20. století dosáhla nejvyššího nárůst aukce a dostala se z 38 až na 406 tisíc korun. Stala se tak nejdražší umělcovou prací na papíře, ale s touto sumou obstojí i vysoko mezi jeho malbami.

Alternativní popis Jaroslav Panuška: Fantaskní krajina, kol. roku 1900,
pastel a tempera na papíře, 38 × 57 cm,
cena: 406 250 Kč,

Na nové aukční maximum dosáhl syn Václava Špály Jan (1920–1970), jehož díla se nabízejí zcela ojediněle. Cenu krajiny Na Lipně dražitelé zvedli z 31 až na 215 tisíc korun. Úplně poprvé se pak v aukci objevilo dílo malíře, sochaře a designéra Josefa Fořtla (1942–2021). Obraz z roku 1977 Česká zpěvačka zpívá píseň o nenaplněné lásce s podobiznou Hany Hegerové se prodal téměř za pětinásobek minimálního podání, 240 tisíc korun.

Dvojice za 25 milionů je novou Fillovou aukční dvojkou

Galerie Kodl, 26. 5. 2024

Teplé počasí a hokejová euforie možná nepřivedly do žofínského sálu nejvíce sběratelů. Stovky zájemců se ovšem o díla nabízená Galerií Kodl utkali přes internet a po telefonu. Prodalo se 97 procent položek celkem za 237 milionů korun.

27. května 2024
Surrealistka Carrington s novým rekordem a poptávka po Basquiatovi

Zajímavé prodejní výsledky z květnových aukcí v New Yorku, květen 2024

Dražitelé na newyorských aukcích u Sotheby's a Christie’s utratili velmi podobnou částku, bohatě přes 600 milionů dolarů. U obou pořadatelů se na úctyhodné sumě nejvýrazněji podílely moderní umění, poválečné trendy a díla z konce 20. století. Autorsk...

22. května 2024
Milionový Šíma i ojedinělá Čapkova plastika online

Weinberg 19. 5. 2024

III. Prémiová aukce umění společnosti Weinberg, online aukce končící v neděli 19. května, měla prodejní úspěšnost zhruba 52 procent. Necelá stovka prodaných děl dohromady přišla na více než 9,4 milionu korun.

21. května 2024