Šimotová v Itálii

Martini Studio d'Arte Brescia 23. 6. 2021

Jedním z nejzajímavějších bohemik nabízených v prvním pololetí na zahraničních aukcích byl rozměrný obraz Nohy od Adrieny Šimotové, který se koncem června prodal v severní Itálii za 2,6 milionu korun. Nějakému sběrateli se podařila mimořádně dobrá koupě, či obraz záhy s výrazně vyšší cenou uvidíme na některé z českých aukcí.

Adriena Šimotová: Nohy, 1969

Adriena Šimotová: Nohy, 1969, tempera na sololitu, 122 x 183 cm,
cena: 102 500 EUR, Martini Studio d'Arte Brescia 23. 6. 2021

Rozměrná malba byla nabízena bez jakýchkoliv doprovodných informací, pouze s francouzským jménem Jambes a vročením. V soupisu malířčina díla pod číslem 233 skutečně najdeme obraz odpovídajícího jména a data, který má být v zahraniční sbírce. Nutno nicméně dodat, že soupis uvádí chybné rozměry. 

Správce umělkynina odkazu Pavel Brunclík předpokládá, že obraz se do Itálie dostal na začátku 70. let prostřednictvím milánského galeristy Arturo Schwarze, který úzce spolupracoval s Jindřichem Chalupeckým, který v té době stál v čele Galerie Václava Špály. Právě zde měla Šimotová v létě 1970 výstavu svých nových obrazů a kreseb, přičemž na obálce katalogu najdeme výřez ze střední části obrazu Nohy.
 

Adriena Šimotová, Galerie Václava Špály, 11. 6.–12. 7. 1970, foto: artarchiv.cz


Adriena Šimotová, Galerie Václava Špály, 11. 6.–12. 7. 1970,
foto: artarchiv.cz

"Člověk není věcí mezi věcmi, není ani od věcí oddělen, je středem dění, vlastní přítomností světa. Překotnost dění, jeho přepadávání přes sebe, nese v sobě všechnu bezohlednost a brutalitu života. To, co stačíme z kolotajícího víru zachytit, má podobu útržkovosti, fragmentu; zlomku, který svou manifestovanou odtržeností od celku poutá k sobě pozornost silou zářícího signálu," charakterizuje Šimotové obrazy v katalogovém textu Karel Miler.

Pro umělkyniny obrazy z této doby je charakteristické, že často mají předobraz v grafice. Platí to i v případě tohoto plátna, k němuž se váže stejnojmenná suchá jehla, kterou má ve své sbírce například Galerie výtvarného umění v Hodoníně nebo Museum Kampa a která zachycuje stejnou scénu, jen stranově obrácenou. 
 

Adriena Šimotová: Nohy, 1969


Adriena Šimotová: Nohy, 1969, 4/20, lept na papíře, 53,5 x 70 cm,
Galerie výtvarného umění v Hodoníně

Obraz se prodal za dvojnásobek vyvolávací ceny, v přepočtu za 2,6 milionu korun. To je o 370 tisíc korun méně, než za kolik byl již před pěti lety u 1. Art Consulting vydražen obraz Bílá noc z roku 1971. Vzhledem k publikační a výstavní historii obrazu, nedostupnosti Šimotové děl z přelomu 60. a 70. děl na trhu i výraznému růstu cen poválečného umění v posledních letech je dosažená cena výrazně nižší, než je potenciál takovéhoto díla na domácím trhu.

 

 


Související články

Štyrský zatím bez nového rekordu

Štyrský zatím bez nového rekordu

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Včerejší večer měl nakonec jiného vítěze než českého surrealistu. Štyrského osobitý obraz Trauma zrození šel do pařížské aukce moderního a současného umění z pozice jasné jedničky s katalogovým odhadem mezi 3,5 až 5 miliony eur. Na několik prvních př...

7. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Pomalejší rozjezd starých mistrů

Pomalejší rozjezd starých mistrů

Dorotheum Vídeň 25. 10., Sotheby's Paříž 15. 11., Artcurial Paříž 22. 11.

Rok 2023 se sice chýlí ke konci, ale staromistrovská sezóna jako obvykle teprve začíná. Na říjnových a listopadových aukcích sběratele zaujala především ikonická jména historie jako Raffael, Murillo nebo Fragonard, pokračuje však i trend znovuobjevov...

30. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<