Richter, Basquiat, Warhol a Bacon

Poválečné a současné umění v Londýně, únor 2013

Londýnské aukce poválečného a současného umění chystané na 12. a 13. února jsou po veleúspěšném uplynulém roce očekávány s velkým napětím. V této kategorii loňském roce v Sotheby`s dokonce znamenali třetí nejlepší výsledek v historii (zde). Skvělých výsledků jim pomohly dosáhnout prodeje neustále se opakujících autorů (zde). I tentokrát mohou sběratelé utrácet za Richtera, Basquiata, Warhola, Bacona a řadu dalších.

 Francis Bacon: Three Studies for a Self-Portrait / 1980 / olej na plátně

Francis Bacon: Three Studies for a Self-Portrait / 1980 / olej na plátně / 35,5 x 30 cm

odhad: 10 – 15 mil. liber

Aukční dům Sotheby's představí 12. února nabídku 56 děl. Mezi těmi nejsledovanějšími je jako obvykle práce Francise Bacona. Tentokrát jde o Trojici studií k autoportrétu z roku 1980. Bacon vytvořil celkem jedenáct těchto maloformátových triptychů. Tato verze je nabízena s předaukčním odhadem 10-15 milionů liber. Potenciální zájemce může povzbudit i fakt, že triptych bude zařazen do připravovaného soupisu Baconova díla, který připravuje Martin Harisson. Dalším z nejprodávanějších autorů, který v loňském roce dokonce zaznamenal téměř 50 procentní nárůst výnosů z prodeje děl, je Gerhard Richter (zde). V aukčním katalogu nalezneme hned čtyři jeho práce. Abstraktní obraz (769-1) z roku 1992 a fotorealistické plátno Wolke (Mrak) z konce 70. let mají podobné předaukční odhady (spodní hranice na 7,5 a 7 milionech liber).

Lucio Fontana: CONCETTO SPAZIALE, ATTESE / 1965

Lucio Fontana: Concetto Spaziale, Attesa / 1965 / vodou ředitelné barvy na plátně

/ 72,5 x 60,5 cm / odhad: 800 tisíc – 1,2 mil. liber

Italský umělec Lucio Fontana, člen skupiny Abstraction-Création je zastoupen dvěma charakteristickými plátny z poloviny 60. let, ve kterých experimentuje s prostorem na monochromatických podkladech. Větší varianta v bílé – Concetto Spaziale, Attesa – je nabízena s odhadem 2,2 až 2,8 milionu liber. Menší varianta v rudé – taktéž s názvem Concetto Spaziale, Attesa – má uveden odhad 800 tisíc až 1,2 miliony dolarů. Mezi další aukční stálice patří například Basquiat, jehož práce Bez názvu (Pecho/Oreja), která se na trhu objevuje po pěti letech, má stanoven předaukční odhad 7-9 milionů liber. Rozměrný abstraktní olej Bez názvu bude mít v aukci i Mark Rothko. Poté, co byl posledních dvacet let v soukromé švýcarské sbírce, může tento olej na papíře změnit majitele. Ten ale musí být ochoten utratit mezi 2,5 až 3,8 miliony liber.

Součástí nabídky jsou i práce ze soukromé švédské sbírky, kterou její majitelé budovali již od 60. let. Jedním z nich je i práce pop-artového umělce Toma Wesselmanna Great American Nude no. 5 (kombinovaná technika na desce), kterou autor namaloval v roce 1961. Hned následující rok se dílo objevilo na výstavě v newyorské MoMA. V katalogu je tento Wesselmann uveden s odhadem 500-700 tisíc liber.

Tom Wesselmann: Great American Nude No. 5 / 1961 / olej a komb. technika na plátně / 122,2 x 122,2 cm / odhad: 500 – 700 tisíc liber

Aukční dům Christie's má 13. února podobnou nabídku, která čítá 76 děl. I tady mají svého Bacona, Richtera nebo Fontanu. Položkou s nejvyšším předaukčním odhadem, bohužel však neveřejným, zřejmě bude Abstraktní obraz Gerhara Richtera z roku 2004. Dále se můžeme těšit na vynikající portrét Francise Bacona Man in Blue pocházející z roku 1954, tedy ze stejného roku, kdy autor reprezentoval Velkou Británii na Benátském Bienále. Temný portrét muže v jakési kleci, do které Bacon izoloval i rok před tím své papeže, je tentokrát nabízen s předaukčním odhadem 4-6 milionů liber.

Damien Hirst: Away From the Flock (Divided) / 1995 / objekt – kombinovaná technika

Damien Hirst: Away From the Flock (Divided) / 1995 / objekt – komb. technika

/ 118 x 186 x 51,3 cm / odhad: 1,8 – 2,5 mil. liber

Sběratelé rovněž mohou dražit i plátno oslavující egyptský pobyt Davida Hockneyho Great Pyramid at Giza with Broken Head from Thebes. Podle odhadu je k mání za 2,5-3,5 milionu liber. Hockneyho fascinace Egyptem se v jeho díle objevovala už od 60. let. Tato práce pochází z roku 1963, kdy jako šestadvacetiletý vycestoval do Afriky poprvé. Ve stejný rok byla práce vystavena i ve významné londýnské Kasmin Galerii. V aukci se objevuje vůbec poprvé a na trhu po takřka 40 letech, kdy byl obraz součástí soukromé britské sbírky. Mezi další sledované autory v aukci patří Damien Hirst. V médiích se už delší dobu objevují informace o poklesu Hirstova trhu a snížení zájmu o jeho díla. Zda jsou pochybnosti na místě nebo jsou to jen plané obavy, se budeme moci již brzy přesvědčit. Jedno z Hirstových ikonických děl Away from the Flock (Divided) – naložená ovce ve formaldehydu – je k mání za 1,8-2,5 milionu liber. Tento objekt z roku 1995 pochází z jeho oslavované série Natural History.

David Hockney: Great Pyramid at Giza with Broken Head from Thebes / 1963 / olej na plátně

David Hockney: Great Pyramid at Giza with Broken Head from Thebes / 1963

/ olej na plátně / 183 x 183 cm / odhad: 2,5 – 3,5 mil. liber

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře

22. července 2024
Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Bacon Francis

Francis Bacon online

Francis Bacon online

20. července 2020

Sto a víc: Kam se zařadí Leonardo?

14. listopadu 2017

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014

Richter Gerhard

Nejvýznamnější Kupka v aukci

Nejvýznamnější Kupka v aukci

1. března 2023

Top 10 Gerhard Richter

Top 10 Gerhard Richter

15. března 2017

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014