Richter, Basquiat, Warhol a Bacon

Poválečné a současné umění v Londýně, únor 2013

Londýnské aukce poválečného a současného umění chystané na 12. a 13. února jsou po veleúspěšném uplynulém roce očekávány s velkým napětím. V této kategorii loňském roce v Sotheby`s dokonce znamenali třetí nejlepší výsledek v historii (zde). Skvělých výsledků jim pomohly dosáhnout prodeje neustále se opakujících autorů (zde). I tentokrát mohou sběratelé utrácet za Richtera, Basquiata, Warhola, Bacona a řadu dalších.

 Francis Bacon: Three Studies for a Self-Portrait / 1980 / olej na plátně

Francis Bacon: Three Studies for a Self-Portrait / 1980 / olej na plátně / 35,5 x 30 cm

odhad: 10 – 15 mil. liber

 

Aukční dům Sotheby's představí 12. února nabídku 56 děl. Mezi těmi nejsledovanějšími je jako obvykle práce Francise Bacona. Tentokrát jde o Trojici studií k autoportrétu z roku 1980. Bacon vytvořil celkem jedenáct těchto maloformátových triptychů. Tato verze je nabízena s předaukčním odhadem 10-15 milionů liber. Potenciální zájemce může povzbudit i fakt, že triptych bude zařazen do připravovaného soupisu Baconova díla, který připravuje Martin Harisson. Dalším z nejprodávanějších autorů, který v loňském roce dokonce zaznamenal téměř 50 procentní nárůst výnosů z prodeje děl, je Gerhard Richter (zde). V aukčním katalogu nalezneme hned čtyři jeho práce. Abstraktní obraz (769-1) z roku 1992 a fotorealistické plátno Wolke (Mrak) z konce 70. let mají podobné předaukční odhady (spodní hranice na 7,5 a 7 milionech liber).

Lucio Fontana: CONCETTO SPAZIALE, ATTESE / 1965

Lucio Fontana: Concetto Spaziale, Attesa / 1965 / vodou ředitelné barvy na plátně

/ 72,5 x 60,5 cm / odhad: 800 tisíc – 1,2 mil. liber

 

Italský umělec Lucio Fontana, člen skupiny Abstraction-Création je zastoupen dvěma charakteristickými plátny z poloviny 60. let, ve kterých experimentuje s prostorem na monochromatických podkladech. Větší varianta v bílé – Concetto Spaziale, Attesa – je nabízena s odhadem 2,2 až 2,8 milionu liber. Menší varianta v rudé – taktéž s názvem Concetto Spaziale, Attesa – má uveden odhad 800 tisíc až 1,2 miliony dolarů. Mezi další aukční stálice patří například Basquiat, jehož práce Bez názvu (Pecho/Oreja), která se na trhu objevuje po pěti letech, má stanoven předaukční odhad 7-9 milionů liber. Rozměrný abstraktní olej Bez názvu bude mít v aukci i Mark Rothko. Poté, co byl posledních dvacet let v soukromé švýcarské sbírce, může tento olej na papíře změnit majitele. Ten ale musí být ochoten utratit mezi 2,5 až 3,8 miliony liber.

Součástí nabídky jsou i práce ze soukromé švédské sbírky, kterou její majitelé budovali již od 60. let. Jedním z nich je i práce pop-artového umělce Toma Wesselmanna Great American Nude no. 5 (kombinovaná technika na desce), kterou autor namaloval v roce 1961. Hned následující rok se dílo objevilo na výstavě v newyorské MoMA. V katalogu je tento Wesselmann uveden s odhadem 500-700 tisíc liber.

Tom Wesselmann: Great American Nude No. 5 / 1961 / olej a komb. technika na plátně / 122,2 x 122,2 cm / odhad: 500 – 700 tisíc liber

 

Aukční dům Christie's má 13. února podobnou nabídku, která čítá 76 děl. I tady mají svého Bacona, Richtera nebo Fontanu. Položkou s nejvyšším předaukčním odhadem, bohužel však neveřejným, zřejmě bude Abstraktní obraz Gerhara Richtera z roku 2004. Dále se můžeme těšit na vynikající portrét Francise Bacona Man in Blue pocházející z roku 1954, tedy ze stejného roku, kdy autor reprezentoval Velkou Británii na Benátském Bienále. Temný portrét muže v jakési kleci, do které Bacon izoloval i rok před tím své papeže, je tentokrát nabízen s předaukčním odhadem 4-6 milionů liber.

Damien Hirst: Away From the Flock (Divided) / 1995 / objekt – kombinovaná technika

Damien Hirst: Away From the Flock (Divided) / 1995 / objekt – komb. technika

/ 118 x 186 x 51,3 cm / odhad: 1,8 – 2,5 mil. liber

 

Sběratelé rovněž mohou dražit i plátno oslavující egyptský pobyt Davida Hockneyho Great Pyramid at Giza with Broken Head from Thebes. Podle odhadu je k mání za 2,5-3,5 milionu liber. Hockneyho fascinace Egyptem se v jeho díle objevovala už od 60. let. Tato práce pochází z roku 1963, kdy jako šestadvacetiletý vycestoval do Afriky poprvé. Ve stejný rok byla práce vystavena i ve významné londýnské Kasmin Galerii. V aukci se objevuje vůbec poprvé a na trhu po takřka 40 letech, kdy byl obraz součástí soukromé britské sbírky. Mezi další sledované autory v aukci patří Damien Hirst. V médiích se už delší dobu objevují informace o poklesu Hirstova trhu a snížení zájmu o jeho díla. Zda jsou pochybnosti na místě nebo jsou to jen plané obavy, se budeme moci již brzy přesvědčit. Jedno z Hirstových ikonických děl Away from the Flock (Divided) – naložená ovce ve formaldehydu – je k mání za 1,8-2,5 milionu liber. Tento objekt z roku 1995 pochází z jeho oslavované série Natural History.

David Hockney: Great Pyramid at Giza with Broken Head from Thebes / 1963 / olej na plátně

David Hockney: Great Pyramid at Giza with Broken Head from Thebes / 1963

/ olej na plátně / 183 x 183 cm / odhad: 2,5 – 3,5 mil. liber

 

 

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Bacon Francis

Francis Bacon online

Francis Bacon online

20. července 2020

Sto a víc: Kam se zařadí Leonardo?

Sto a víc: Kam se zařadí Leonardo?

14. listopadu 2017

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014

Richter Gerhard

Nejvýznamnější Kupka v aukci

Nejvýznamnější Kupka v aukci

1. března 2023

Top 10 Gerhard Richter

Top 10 Gerhard Richter

15. března 2017

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014


<