Rekordní tečka za sbírkou (ex)manželů Macklowových

Sotheby's New York 16. 5. 2022

Za absolutním prodejním úspěchem sbírky Macklowových, jejíž dvoudílná aukce vyvrcholila v pondělí 16. května večer místního času v newyorském sídle Sotheby´s, stojí jak šedesát pět špičkových děl převážně americké poválečné moderny, tak napínavý příběh lásky k umění, která nemusí vždy končit happy-endem. Celkový obrat za obě aukce 922,2 milionu dolarů (přes 22 miliard korun) se zapsal do dějin jako nejdražší prodej z jedné sbírky všech dob.

 

Aukce sbírky Macklowových s obratem 676,1 milionu dolarů  Sotheby´s New York 15. listopadu 2021

 

Aukce sbírky Macklowových s obratem 676,1 milionu dolarů 
Sotheby´s New York 15. listopadu 2021
 
 

Na rekordních číslech za nabídku z ucelené kolekce se podílelo několik faktorů. Propracovaná aukční dramaturgie rozdělila exkluzivní chef-d´oevry do dvou etap tak, aby se velká jména opakovala v každé z přehlídek s jinou fází své tvorby a mohla oslovit různě umělecky orientované publikum. Takže v listopadu 2021, ve výběru 35 položek s již tehdy historickým obratem 676,1 milionu dolarů, se objevili například Gerhard Richter, Andy Warhol, Mark Rothko, de Kooning nebo Cy Twombly či Agnes Martinová. Přesně o půl roku později se nabízelo třicet dalších špičkových děl s nejvyššími předaukčními odhady mezi 35 až 50 miliony dolarů (přelomový Mark Rothko Bez názvu, prodáno za 48 milionů), resp. 25 až 35 miliony (velkoformátová Marína Gerharda Richtera z roku 1975 dosáhla na 30,2 milionu) nebo 15 až 20 miliony za Warholův Autoportrét z doby pár měsíců před autorovou smrtí. Ten uspěl za částku 18,7 milionu dolarů.

Ve výsledkové listině se vysoko prosadila i abstraktní projasněná kompozice Bez názvu z roku 1961 Willema de Kooninga, když téměř zdvojnásobila katalogový odhad na finálních 17,8 milionu dolarů. Stejně jako jedna ze dvou výtvarnic mezi vybranými umělci, kanadsko-americká minimalistka a spiritualistka Agnes Martinová s typickým čtvercovým obrazem „do duše“ Ranní štěstí (Early Morning Happiness, 2001), který se za téměř čtyřnásobek vyvolávací ceny vydražil za necelých 9,9 milionu dolarů. Noví američtí i zámořští sběratelé tak obohatili své kolekce o ikonická umělecká jména, aukční dům Sotheby´s se i díky putovním předaukčním prezentacím od Londýna přes Čínu a Japonsko opět ocitl na výsluní celosvětového trhu s uměním a původní majitelé stržili za květnovou část 246,1 milionu dolarů. V součtu s první aukcí celkově téměř miliardu dolarů.

 

Mark Rothko: Bez názvu, 1960, olej na plátně, 178,4 x 189,2 cm, Sotheby´s New York 16. 5. 2022 cena: 48 008 000 USD

Mark Rothko: Bez názvu, 1960,
olej na plátně, 178,4 x 189,2 cm,
Sotheby´s New York 16. 5. 2022
cena: 48 008 000 USD

 

Zda takto astronomický profit přinese zakladatelům sbírky, Harrymu a Lindě Macklowovým, štěstí a klid, však stále zůstává otázkou. Události předchozích čtyř let naznačily, že by to nemuselo být tak jednoduché. V zákulisí anglicky mluvícího trhu s uměním se traduje teorie „tří D“ (“the three Ds”), jež prý pro aukční síně generují nejvyšší obrat a nejlepší dražební materiál: death – debt – divorce (pozůstalostní dražba – dražba na uhrazení dluhů – majetkové vypořádání po rozvodu). A rozvod stojí za příběhem aktuální aukce. Pro orientaci v původu a budování sbírky je nicméně potřeba vrátit se o více než osmdesát let nazpět.

V roce 1937 se do středostavovské židovské rodiny narodil Harry B. Macklowe. Studia na domovské newyorské univerzitě nedokončil, zato se v jedenadvaceti letech oženil s o rok mladší dívkou ze stejné komunity, Lindou Burgovou. Čerstvě zletilý pár nedisponoval v podstatě žádným majetkem, takže při sňatku v roce 1959 nebyla uzavřena předmanželská smlouva. Harry napřel svého podnikatelského ducha do realit a od 60. let rozšiřoval developerské impérium napříč celým New Yorkem. Manželka Linda si mezitím neformálně doplňovala studia kurátorství a angažovala se v uměleckých a muzejních kruzích.

 

Gerhard Richter: Mořská krajina, 1975, olej na plátně, 199,4 x 300,4 cm, Sotheby´s New York 16. 5. 2022 cena: 30 198 500 USD

Gerhard Richter: Mořská krajina, 1975,
olej na plátně, 199,4 x 300,4 cm,
Sotheby´s New York 16. 5. 2022
cena: 30 198 500 USD

 

To její vkus prý určoval směřování postupně budované sbírky, to její osobní kontakty s galeristy a obchodníky s uměním zajišťovaly akvizice v hodnotě tisíců (později stovek tisíců) tehdejších dolarů. Macklowovi se v rámci sedmapadesátiletého společného života soustřeďovali na klíčové americké či evropské mezi- a poválečné autory, investovali do osvědčených klasiků, měli rádi rozměrná díla s jasně čitelnou estetikou. Kritické názory poukazovaly na jistou strnulost až muzeálnost Lindiny a Harryho prvotřídní sbírky, na „neútulnost“ jejich luxusního apartmá v sedmém patře Hotelu Plaza na 5. Avenue, kde na stěnách visela díla Pabla Picassa, Marka Rothka, Andyho Warhola nebo Jacksona Pollocka.

Komerční hodnota umělecké sbírky manželů Macklowových se odhadovala na několik stovek milionů dolarů, další movitý i nemovitý majetek včetně mrakodrapů na Manhattanu (již bez legendární budovy General Motors za 1,4 miliardy dolarů, prodané za finanční krize na Wall Street v roce 2008) na další alespoň miliardu. A o tolik nul se již vyplatí zabojovat.

 

Andy Warhol: Autoportrét, 1986, akryl a sítotisk na plátně, 203,2 x 203,5 cm,  Sotheby´s New York 16. 5. 2022 cena: 18 708 500 USD

Andy Warhol: Autoportrét, 1986,
akryl a sítotisk na plátně, 203,2 x 203,5 cm, 
Sotheby´s New York 16. 5. 2022
cena: 18 708 500 USD

 

V roce 2016 se totiž téměř osmdesátník Harry Macklowe rozhodl z údajně bouřlivého manželství s Lindou odejít, čímž se odstartovalo 5 let trvající rozvodové řízení. Každou událost kolem dělení pohádkového bohatství ostře sledovaly jak společenské, tak ekonomické rubriky amerických médií. Dle platné jurisdikce se půlily domy, byty, auta, jachty. Jakmile však přišla na řadu umělecká sbírka, dvaaosmdesátiletý realitní magnát a jednaosmdesátiletá členka výboru Guggenheim Musea či MET se nemohli dohodnout. Linda Macklowová nechtěla svou „srdeční záležitost“ dělit, naopak Harry Macklow se o prodej zasazoval, neboť se chystal do nového sňatku s francouzskou podnikatelkou Patricií Landeauovou.

Dosavadní majitelka sbírky rozehrála soudní bitvu až filmových rozměrů, titulovanou „Macklowe vs Macklowe“, když obstruovala rozvodová vyrovnání právnickými a galerijními analýzami o rozdílném nacenění některých klíčových děl. Média před třemi lety uváděla příklad Pollockova Čísla 17 z roku 1951, jehož odhad se mezi žalovanými stranami lišil téměř dvojnásobně (35 proti 15 milionům dolarů) – ve finále byl prodán za více než 61 milionů. A takových sporných položek bylo nakonec definováno šedesát pět. K soudem nařízené dražbě mělo dojít do tří let od vynesení rozhodnutí (2019), vinou pandemie se tak stalo v první fázi až 15. listopadu 2021. V interním pořadatelském výběrovém řízení zvítězila aukční síň Sotheby´s nad konkurenty z Christie´s a Phillips, údajně rozhodla záruka vyšší garance a sofistikovanější technologická platforma prodeje.

 

Aukce sbírky Macklowových s obratem 246,1 milionu dolarů  Sotheby´s New York 16. května 2022

Aukce sbírky Macklowových s obratem 246,1 milionu dolarů 
Sotheby´s New York 16. května 2022
 
 

Prodejem sbírky se Linda a Harry Macklowovi definitivně rozešli, každý s necelou půl miliardou dolarů. Společně pak o 87 milionů překonali čtyři roky starou rekordní sbírkovou aukci na památku finančníka Davida a Peggy Rockeferellových, která šokovala částkou 835 milionů dolarů u Christie´s v roce 2018.


Související články

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<