Rekordní současné umění v New Yorku

Aukce současného umění v New Yorku 13. - 14. listopadu 2012

Po neúspěšných aukcích impresionismu a klasické moderny z minulého týdne zklamání střídá euforie a Christie's i Sotheby's z New Yorku shodně hlásí rekordní výsledky aukcí současného umění. Celkem za oba večery padlo 13 nových aukčních rekordů. Obzvláště spokojeni mohou být u Christie's, kteří potvrdili své vedoucí postavení v tomto tržním segmentu a ohlásili svůj druhý nejlepší aukční výsledek v historii napříč kategoriemi. To vše jsou pro současné umění vynikající zprávy.

Výsledky večerních aukcí impresionismu a moderny 7. a 8. listopadu v New Yorku zde.

Mark Rothko: NO. 1 (ROYAL RED AND BLUE) / 1954 / olej na plátně / 288,9 x 171,5 cm /  75,122,500 USD

Mark Rothko: NO. 1 (ROYAL RED AND BLUE) / 1954 / olej na plátně / 288,9 x 171,5 cm / cena: 75 122 500 USD / 13. 11. 2012 Sotheby's New York

S O T H E B Y ' S
Středeční večerní aukce poválečného a současného umění znamenala pro Sotheby´s jejich nejúspěšnější výsledek vůbec. Skvělý výnos činil 375 milionů dolarů a úspěšnost dosáhla celých 84 procent. Sedmnáct z nabízených děl se prodalo za více než 5 milionů, 7 položek překročilo hranici patnáct milionů a 43 děl se vydražilo za cenu přes 1 milion dolarů. Ten večer padlo i pět rekordů.

Nejdražší položkou večera se stal Rothkův olej No. 1 (Royal Red and Blue) z roku 1954, vydražený vysoko nad horní hranicí odhadu (35–50 milionů dolarů), a to za 75,1 milionu dolarů. Obraz byl samotným autorem vybrán pro výstavu konanou v roce 1954 v Art Institute of Chicago. Kde byl vystaven spolu s dalšími osmi plátny, z nichž většina se teď nachází ve sbírkách takových institucí, jakými jsou Guggenheim v Bilbau nebo Whitney Museum. Plátno bylo pro potenciální zájemce neokoukané, protože posledních 30 let bylo součástí soukromé sbírky. Výsledná částka zaplacená dražitelem tak vynesla tento obraz na druhé místo u Rothkových děl. Rekord si i nadále podržel Orange, Red, Yellow z roku 1961, prodaný letos v květnu v newyorské Christie's za 86,8 milionu dolarů.

Jackson Pollock: NUMBER 4 / 1951 / komb. technika na plátně / 76,5 x 63,5 cm / 40,402,500 USD

Jackson Pollock: NUMBER 4 / 1951 / komb. technika na plátně / 76,5 x 63,5 cm / cena: 40 402 500 USD / 13. 11. 2012 Sotheby's New York

Nejvýraznějším rekordem večera se stal Pollockův abstraktní olej s názvem Number 4, 1951. Nového majitele našel za 40,4 milionu dolarů a tím hravě překonal předchozí rekord 23 milionu dolarů.

Prodej také přinesl rekord pro Warholovu práci na papíře Suicide z roku 1964 (16,3 miliony dolarů) a malbu Takashi Murakamiho (4,2 miliony dolarů). Pěkně nad odhad se prodalo i plátno Bez názvu (Pope) Francise Bacona, jež dosáhlo 29,8 milionu dolarů. Překvapení se tentokrát nekonalo u Richterova plátna Abstraktes Bild (712), čerstvého držitele rekordu žijícího umělce, o kterém jsme vás již informovali zde.

Francis Bacon: UNTITLED (POPE) / 1954
Francis Bacon: UNTITLED (POPE) / 1954 / olej na plátně / 152 x 94 cm / cena: 29 762 500 USD / 13. 11. 2012 Sotheby's New York

C H R I S T I E ' S
Ještě lépe se dařilo následující večer u Christie's. Ti dokonce s výsledkem 412,3 milionu dolarů ohlásili nejlepší aukční výsledek v kategorii poválečného a současného umění a v prohlášeních ihned deklarovali vedoucí a pozici na trhu, kterému v této kategorii dominují posledních šest let. Jedná se dokonce o druhý nejlepší výsledek napříč kategoriemi v historii aukčního domu Christie's. Mezi 92 procenty úspěšně vydražených položek padlo i osm nových rekordů. Jedenáct děl se prodalo nad hranici 10 milionů dolarů, šestnáct děl nad 5 milionů a 56 děl nad hranicí 1 milionu dolarů.
Andy Warhol: Statue of Liberty / 1962 / komb. technika na plátně / 197,5 x 205,7 cm / 43,762,500 USD

Andy Warhol: Statue of Liberty / 1962 / komb. technika na plátně / 197,5 x 205,7 cm / cena: 43 762 500 USD / 14. 11. 2012 Christie's New York

Nejdražší položkou se stalo plátno Andy Warhola Statue of Liberty, vydražené za 43,8 milionu dolarů. Jiný nabízený Warhol zobrazující herce Marlona Branda, pojmenovaný lapidárně Marlon, byl prodán nad horní hranici předaukčního odhadu, a to za 23,7 milionu dolarů.

Druhým v žebříčku byl olej představitele abstraktního expresionisty Franze Klineho, který se prodal za 40,4 milionu dolarů, což znamená pro autorův cenový rekord. Znalci odhadovali cenu plátna na 20-30 milionů dolarů, nicméně zájem mezi sběrateli byl tak velký, že výsledná částka šestkrát překonala dosavadní Klineho rekord z roku 2005. Tehdy se Cow Dancer vydražil za 6,4 milionu dolarů. Dle informací New York Times se však nedávno prodalo šest autorových děl na privátním trhu za částku přesahující 20 milionů za kus.

Další rekordní položkou byly zářivé Tulipány (1995–2004) Jeffa Koonse, které se výsledkem 33,7 milionu dolarů staly nejdražším Koonsovým dílem prodaným v aukci. Barevná kytice stylizovaných tulipánů, jež zdobila vchod do Rockefelerova Centra se tak z rušné manhattanské ulice přesouvá za novým majitelem, zatím neznámo kam.

Franz Kline: Untitled / 1957 / olej na plátně / 200,7 x 280,4 cm / 40,402,500 USD

Franz Kline: Untitled / 1957 / olej na plátně / 200,7 x 280,4 cm

40 402 500 USD / 14. 11. 2012 Christie's New York

Autorský rekord znamenal i prodej plátna Jean-Michel Basquiata Bez názvu z roku 1981, vydraženého za 26,4 miliony dolarů. Abstraktes Bild (779-2) nejdražšího žijícího umělce - Gerharda Richtera - byl prodán v mezích předaukčních odhadů (12–18 milionu dolarů). Nového majitele našel za 15,3 milionu dolarů. Další dvě Richterova nabízená díla ale tentokrát zůstala nevydražena.

Jeff Koons: Tulips  / 1995 – 2004 / zrcadlově leštěná ocel s transparentní barevnou vrstvou /  203,2 x 457,2 x 520,7 cm / jedna z pěti verzí / 33,682,500 USD

Jeff Koons: Tulips / 1995–2004 / zrcadlově leštěná ocel s transparentní barevnou vrstvou /
203,2 x 457,2 x 520,7 cm / jedna z pěti verzí

cena: 33 682 500 USD / 14. 11. 2012 Christie's New York

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

19. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024

Rothko Mark

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014

Koons Jeff

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014