Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord
24. července 2024
Text Skřivánek Jan | Foto ART+ | Datum 24.03.2011
Obraz Václava Boštíka z roku 1995 byl na středeční večerní aukci společností 1. Art Consulting a Adolf Loos Apartment and Gallery vydražen za rekordních 5,31 milionu korun. Jde nejen o jeho nový autorský rekord, ale i o dosud nejvyšší cenu zaplacenou v aukci za dílo poválečného umění (nepočítáme-li poválečné práce Toyen).
Václav Boštík: bez názvu / 1995 / olej na plátně / 141 x 141 cm
Obraz byl prodán pouze za vyvolávací cenu. Její výše, však vycházela z předchozích prodejů Boštíkových děl i ze skutečnosti, že se jednalo o dusud největší malířovo plátno, jaké se objevilo v aukci. Předchozí cenový rekord držel obraz Kompozice ve žluté z roku 1990, čtverec formátu 115 x 115 cm, který se v únoru 2008 na aukci společnosti 1. Art Consulting prodal za necelých 4,5 milionu korun. Žebříček nejdražších Boštíkových obrazů, který jsme sestavili loni na podzim u příležitosti malířovy retrospektivy v Galerii hlavního města Prahy si je možné prohlédnout zde.
Karel Srp, autor zmiňované výstavy a připravované Boštíkovy monografie, ve svém posudku píše: "Obraz je ukázkou vrcholné pozdní Boštíkovy práce. Lze jej považovat za jeden ze závěrečných, na němž pracoval do posledních okamžiků své malířské dráhy. Tři řady bodů, vytvářející čtverec, nejsou libovolné; souhrn 96 bodů není jen výraznou senzitivní výpovědí, kdy každý bod jako by žil vlastním životem, ale odkazuje i autorově číselné symbolice, odvozené z křesťanské mystiky, ve které kombinace čísel vyjadřovala základní okamžiky stvoření a vzniku světa. Svým úctyhodným rozměrem obraz dokládá, že Boštík před sebe kladl čím dále náročnější úkoly, že neustrnul u opakování objeveného, ale dosahoval vždy důmyslnějšího a výtvarně vytříbenějšího pojetí. Obraz je přitažlivý jak při pohledu z dálky, kdy vystoupí jeho emotivní stránka, tak z blízka, kdy divák může doslova prožívat každý z jednotlivých bodů."
Výsledky českých aukcí v roce 2024
Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...
24. července 2024Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.
21. června 20241. Art Consulting, 16. 6. 2024
18. června 202424. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
5. dubna 2021
20. ledna 2021
19. října 2018
5. ledna 2023
14. června 2021
15. července 2020