Přes 85 milionů liber za Klimtovu Dámu s vějířem

Sotheby´s London 27. 6. 2023

Velký potlesk a uznalé pohledy se v úterý v podvečer nesly hlavním londýnským sálem aukční síně Sotheby´s. Pečlivě připravovaná nabídka Dámy s vějířem od rakouského malíře Gustava Klimta se proměnila v napínavé téměř 11 minut dlouhé drama, se šťastným koncem pro jednoho z asijských sběratelů. Konečná částka přes 85,3 milionu liber (přibližně 2,3 miliardy korun) přepsala nejen autorské, ale i evropské rekordy trhu s uměním.

Alternativní popis Pohled do sálu aukční síně Sotheby´s v Londýně při podvečerní dražbě v úterý 27. 6. 2023.          Obraz Gustava Klimta Dáma s vějířem zaznamenal autorský rekord i historické maximum pro umělecké dílo prodané v Evropě.

Od posledního Klimtova reprezentativního portrétu Dáma s vějířem ze samotného závěru jeho života se očekávala částka kolem 65 milionů liber (bez aukční provize). Předaukční odhad stanovili experti pod vedením šéfky evropské sekce a specialistky na impresionismus a modernu Heleny Newmanové na základě předchozích prodejních úspěchů i aktuální sběratelské „orientace“ na Klimtova díla (více v samostatném článku).

První příhozy nad startovních 58 milionů liber se sotva stačily střídat na výsledkové tabuli, tak dynamicky se vyvíjely první okamžiky položky číslo 125. Krátké váhání na částce kolem 69 milionů liber zkušená licitátorka záhy rozpohybovala a z původních čtyř vážných zájemců zbyli jen dva, zastupovaní svými agentkami – jednou v sále a druhou na telefonní lince.

Už se zdálo, že zájemce po telefonu uspěje s příhozem na 73,5 milionu liber. Ovšem dáma v předních řadách přímo na místě měla poslední slovo. Takže jí sál mohl po více než deseti minutách aplaudovat za fantastický nákup v ceně 74 milionů liber bez aukční provize. 

Alternativní popis Gustav Klimt: Dáma s vějířem, 1917/18,
olej na plátně, 100,2 x 100,2 cm,
konečná cena: 85 305 800 GBP (vč. poplatků)
Sotheby´s  London 27. 6. 2023

Po započtení provize a poplatků se jednalo o částku přes 85,3 milionů liber (orientačně 108 milionů dolarů, 99,2 milionů eur nebo více než 2,3 miliardy korun). Dáma s vějířem pokořila nejen Klimtův autorský rekord, starý jen sedm měsíců (Březový háj za konečných 105 milionů dolarů), ale dosáhla také na metu historicky nejdražšího uměleckého díla prodaného na aukci v Evropě . O více než 20 milionů liber překonala dosavadní top položku, Giacomettiho plastiku L'homme qui marche I (Kráčející muž I), která 3. února 2010 zazářila za 65 milionů liber.

O několik desítek minut později vyšlo najevo, že vítězkou úterní přelomové aukce se stala paní Patti Wongová, ceněná odbornice se změřením na Hong Kong a jihovýchodní Asii. Klimtovu Dámu s vějířem vybojovala pro nejmenovaného hongkongského sběratele.


Související články

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<