Přes 85 milionů liber za Klimtovu Dámu s vějířem

Sotheby´s London 27. 6. 2023

Velký potlesk a uznalé pohledy se v úterý v podvečer nesly hlavním londýnským sálem aukční síně Sotheby´s. Pečlivě připravovaná nabídka Dámy s vějířem od rakouského malíře Gustava Klimta se proměnila v napínavé téměř 11 minut dlouhé drama, se šťastným koncem pro jednoho z asijských sběratelů. Konečná částka přes 85,3 milionu liber (přibližně 2,3 miliardy korun) přepsala nejen autorské, ale i evropské rekordy trhu s uměním.

Alternativní popis Pohled do sálu aukční síně Sotheby´s v Londýně při podvečerní dražbě v úterý 27. 6. 2023.          Obraz Gustava Klimta Dáma s vějířem zaznamenal autorský rekord i historické maximum pro umělecké dílo prodané v Evropě.

Od posledního Klimtova reprezentativního portrétu Dáma s vějířem ze samotného závěru jeho života se očekávala částka kolem 65 milionů liber (bez aukční provize). Předaukční odhad stanovili experti pod vedením šéfky evropské sekce a specialistky na impresionismus a modernu Heleny Newmanové na základě předchozích prodejních úspěchů i aktuální sběratelské „orientace“ na Klimtova díla (více v samostatném článku).

První příhozy nad startovních 58 milionů liber se sotva stačily střídat na výsledkové tabuli, tak dynamicky se vyvíjely první okamžiky položky číslo 125. Krátké váhání na částce kolem 69 milionů liber zkušená licitátorka záhy rozpohybovala a z původních čtyř vážných zájemců zbyli jen dva, zastupovaní svými agentkami – jednou v sále a druhou na telefonní lince.

Už se zdálo, že zájemce po telefonu uspěje s příhozem na 73,5 milionu liber. Ovšem dáma v předních řadách přímo na místě měla poslední slovo. Takže jí sál mohl po více než deseti minutách aplaudovat za fantastický nákup v ceně 74 milionů liber bez aukční provize. 

Alternativní popis Gustav Klimt: Dáma s vějířem, 1917/18,
olej na plátně, 100,2 x 100,2 cm,
konečná cena: 85 305 800 GBP (vč. poplatků)
Sotheby´s  London 27. 6. 2023

Po započtení provize a poplatků se jednalo o částku přes 85,3 milionů liber (orientačně 108 milionů dolarů, 99,2 milionů eur nebo více než 2,3 miliardy korun). Dáma s vějířem pokořila nejen Klimtův autorský rekord, starý jen sedm měsíců (Březový háj za konečných 105 milionů dolarů), ale dosáhla také na metu historicky nejdražšího uměleckého díla prodaného na aukci v Evropě . O více než 20 milionů liber překonala dosavadní top položku, Giacomettiho plastiku L'homme qui marche I (Kráčející muž I), která 3. února 2010 zazářila za 65 milionů liber.

O několik desítek minut později vyšlo najevo, že vítězkou úterní přelomové aukce se stala paní Patti Wongová, ceněná odbornice se změřením na Hong Kong a jihovýchodní Asii. Klimtovu Dámu s vějířem vybojovala pro nejmenovaného hongkongského sběratele.


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<