Od baroka po Warhola

Zezula 21. 6. 2014

Druhá letošní aukce společnosti Zezula, která se konala v sobotu 21. června, vynesla 1,5 milionu korun. Kupce našla necelá polovina ze šesti set nabízených uměleckých děl a starožitností.

Nejdražším kusem aukčního dopoledne se stal obraz neznámého autora Zjevení anděla pastýřům na poušti. Pozoruhodná, avšak silně poškozená malba z druhé poloviny 19. století vystoupala z 34 na 77 tisíc korun. Ještě výrazněji se bojovalo o dvě serigrafie Andyho Warhola z cyklu Koček, které se z necelých 3 tisíc shodně dostaly až na 21 tisíc korun.

Anonym: Zjevení anděla pastýřům na poušti
olej na plátně /
121 x 144,5 cm
cena: 76 700 Kč

Z nabízených starožitností se nejdráže prodaly párové sošky puttů s píšťalkami, které původně sloužily jako fontány. Oba 70 centimetrů vysoké bronzy z konce 19. století přišly nového majitele na 54 tisíc korun. Za vyvolávací cenu necelých 18 tisíc korun našel kupce keramický putto, alegorie podzimu, od Huberta Kovaříka. Za stejnou částku se prodala i dvoustěnná barokní číše s výjevem dobývání města, česká práce z doby kolem roku 1740. V kategorii nábytku se nejdražším kusem stalo barokizující krbové ostění z růžového mramoru, které se prodalo s mírným nárůstem za necelých 45 tisíc korun. Jednou z položek, o něž se nejvíce bojovalo, byla pistole vyrobená v druhé polovině 18. století v Maroku, která se dostala z 6 na 26 tisíc korun.

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024

Aukční dům Zezula

Drtikol, Rössler i Tichý a Kolářová

24. ledna 2019

Umění není jen investice

Umění není jen investice

22. dubna 2018

První ochutnávka (díl druhý)

První ochutnávka (díl druhý)

20. září 2017