Nový rekord Václava Špály

Aukční souboj o díla ze sbírky Karla Čapka

Obraz Václava Špály Harlekýn a Kolombina se v neděli v pražském Mánesu prodal v novém autorském rekordu za 6,12 milionu korun. Velký zájem byl také o kresby Josefa Čapka.

Václav Špála: aukční rekord
Václav Špála: Harlekýn
a Kolombina / 1922
olej na plátně / 64 x 51 cm
cena: 6 120 000 Kč

 

Obraz, který kdysi patřil Karlu Čapkovi (více o jeho provenienci zde), byl nabízen jako 62. položka první společné aukci galerií European Arts a Adolf Loos Apartment and Gallery. Startoval na částce 3,5 milionu, trojice dražitelů přímo v sále a dva zájemci na telefonu však cenu vyhnali až na 5,1 milionu korun (obě ceny jsou uvedeny bez aukční provize). Včetně provize tak vítěz aukce, který seděl v přední části sálu a příznačně dražil pod číslem 62, za obraz zaplatí zmiňovaných 6,12 milionu korun. Dosavadní, čtyři roky starý Špálův rekord byl o 700 tisíc korun nižší.

Josef Čapek: aukční rekod
Josef Čapek: Děti mezi stromy / 1934–35
pastel na papíře / 40,5 x 50,5 cm
cena: 1 200 000 Kč

 

Možná ještě urputněji dražitelé bojovali o další dvě díla se stejnou proveniencí, pastely Josefa Čapka Děti a holubi a Děti mezi stromy. Prvně jmenované dílo vystoupalo z 336 na 525 tisíc, druhé pak ze stejné vyvolávací ceny dokonce na 1,2 milionu korun. Několik minut trvající souboj mezi několika zájemci v sále i na telefonu publikum odměnilo krátkým potleskem. Dosavadní Čapkův rekord za práci na papíře byl 348 tisíc korun. Kupcem obou kreseb byl jediný dražitel, který v sále vystupoval pod číslem 87 a který ruku s číslem držel zdviženou kontinuálně po celou dobu dražby.

Špálu i obě Čapkovy kresby dražila společnost Adolf Loos Apartment and Gallery. Nejdražším kusem z nabídky European Arts se stalo rozměrné panó od Alfonse Muchy vytvořené pro pavilon Bosny a Hercegoviny na Světové výstavě v Paříži v roce 1900, které se prodalo za vyvolávací cenu 9,6 milionu korun zájemci, jenž si na dílo podal písemný limit. I v tomto případě se jedná o nový autorský rekord.

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články

Špála Václav

Špálův květinový květen

Špálův květinový květen

11. května 2021

Od Muchy po Medka

Od Muchy po Medka

20. ledna 2021

Top 10 Špála: Žádné kytice

Top 10 Špála: Žádné kytice

10. února 2020


<