Nový rekord Václava Špály

Aukční souboj o díla ze sbírky Karla Čapka

Obraz Václava Špály Harlekýn a Kolombina se v neděli v pražském Mánesu prodal v novém autorském rekordu za 6,12 milionu korun. Velký zájem byl také o kresby Josefa Čapka.

Václav Špála: aukční rekord
Václav Špála: Harlekýn
a Kolombina / 1922
olej na plátně / 64 x 51 cm
cena: 6 120 000 Kč

 

Obraz, který kdysi patřil Karlu Čapkovi (více o jeho provenienci zde), byl nabízen jako 62. položka první společné aukci galerií European Arts a Adolf Loos Apartment and Gallery. Startoval na částce 3,5 milionu, trojice dražitelů přímo v sále a dva zájemci na telefonu však cenu vyhnali až na 5,1 milionu korun (obě ceny jsou uvedeny bez aukční provize). Včetně provize tak vítěz aukce, který seděl v přední části sálu a příznačně dražil pod číslem 62, za obraz zaplatí zmiňovaných 6,12 milionu korun. Dosavadní, čtyři roky starý Špálův rekord byl o 700 tisíc korun nižší.

Josef Čapek: aukční rekod
Josef Čapek: Děti mezi stromy / 1934–35
pastel na papíře / 40,5 x 50,5 cm
cena: 1 200 000 Kč

 

Možná ještě urputněji dražitelé bojovali o další dvě díla se stejnou proveniencí, pastely Josefa Čapka Děti a holubi a Děti mezi stromy. Prvně jmenované dílo vystoupalo z 336 na 525 tisíc, druhé pak ze stejné vyvolávací ceny dokonce na 1,2 milionu korun. Několik minut trvající souboj mezi několika zájemci v sále i na telefonu publikum odměnilo krátkým potleskem. Dosavadní Čapkův rekord za práci na papíře byl 348 tisíc korun. Kupcem obou kreseb byl jediný dražitel, který v sále vystupoval pod číslem 87 a který ruku s číslem držel zdviženou kontinuálně po celou dobu dražby.

Špálu i obě Čapkovy kresby dražila společnost Adolf Loos Apartment and Gallery. Nejdražším kusem z nabídky European Arts se stalo rozměrné panó od Alfonse Muchy vytvořené pro pavilon Bosny a Hercegoviny na Světové výstavě v Paříži v roce 1900, které se prodalo za vyvolávací cenu 9,6 milionu korun zájemci, jenž si na dílo podal písemný limit. I v tomto případě se jedná o nový autorský rekord.

 


Související články

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Dílčí maximum pro Zrzavého i drazí Muzika s Justitzem

Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Téměř 36 milionů korun utratili sběratelé na čtvrteční zahradní aukci u Hejtmánků. Nakoupili přitom více než 85 procent všech nabízených položek. Za milionové částky z aukce odešla čtyři díla, za statisíce pak dalších pětapadesát.

9. června 2024
Vlna zájmu o Jana Kubíčka a teprve druhý Kovařík

Vlna zájmu o Jana Kubíčka a teprve druhý Kovařík

ART Capital 2. 6. 2024

První červnovou neděli opanovala výstavní síň Mánes druhá sálová aukce galerie Art Capital. Přinesla pestrou nabídku českého poválečného a současného umění, zastoupeného povětšinou prověřenými jmény tuzemských výtvarníků a výtvarnic. S osmdesátiproce...

5. června 2024
Zobrazit všechny

Další články

Špála Václav

Špálův květinový květen

Špálův květinový květen

11. května 2021

Od Muchy po Medka

Od Muchy po Medka

20. ledna 2021

Top 10 Špála: Žádné kytice

Top 10 Špála: Žádné kytice

10. února 2020


<