Nové maximum Zory Ságlové i netradiční Lhoták

1. Art Consulting 12. 11. 2023

Přes 41 milionů korun vydělala v neděli 12. listopadu sálová aukce 1. Art Consulting. Vydraženo bylo 134 z celkového počtu 182 položek, což se rovná prodejní úspěšnosti zhruba 74 procent. Jde stále o velmi dobrý výsledek, ale oproti předcházející říjnové i oběma jarním aukcím stejného dražebníka jde o poměrně výrazný pokles.

Milionových položek aukce přinesla celkem deset, za statisícové sumy se prodalo dalších 64 z nich. O nabízená díla se ale tentokrát, alespoň v nejvyšších cenových kategoriích, nebojovalo natolik výrazně, jak bylo v poslední době u této aukční síně zvykem.

Nejdražší položkou aukce se stal bez jediného příhozu netradiční obraz Kamila Lhotáka Město v noci. Monochromní a poměrně rozměrný kvaš na kartonu z první poloviny 50. let si z aukce nový majitel odnesl za 3,32 milionu korun. Právě Lhotákovy větší práce dosahují na aukcích těch nejvyšších cen.

Například z mnoha desek složená malba, podklad pro dětské leporelo Šťastně dojeď dlouhý vláčku, které vydalo Státní nakladatelství dětské knihy s textem Josefa Hiršala v roce 1954, se před pěti lety u Galerie Kodl prodalo za 7,08 milionu korun. Cena vydaná za Město v noci je šestou nejvyšší v autorově aukčním žebříčku. 

Alternativní popis Kamil Lhoták: Město v noci, 1953,
kvaš na kartonu, 60 x 87 cm,
1. Art Consulting 12. 11. 2023, 
cena: 3 324 000 Kč
Mezi milionovými položkami podle očekávání figuroval se dvěma pracemi Josef Šíma. Kapky světla z konce 50. let se prodaly za minimální podání 3,1 milionu korun, o rok starší Karmínové pruhy z aukce odešly s cenou 1,85 milionu korun. 
Netradičně se však mezi nejdražšími díly aukce objevilo plátno Oldřicha Blažíčka Neděle v Saldoboši. Monumentální výjev ze Zakarpatské Ukrajiny umělec vytvořil v roce 1931 za svého prvního studijního pobytu na Slovensku a Podkarpatské Rusi. Místní dřevěný kostelík namaloval hned několikrát v různých formátech. Nabízený metr a půl široký obraz skončil po dvou příhozech na částce 2,85 milionu korun, druhé nejvyšší Blažíčkově aukční ceně. 
Alternativní popis Oldřich Blažíček: Neděle v Saldoboši, 1931, 
olej na plátně, 108 x 145 cm, 
1. Art Consulting 12. 11. 2023, 
cena: 2 852 000 Kč
Dva výrazné nárůsty cen se přeci jen v nejvyšší cenové kategorii odehrály. Šlo opět o díla výrazných představitelů poválečného umění, jehož popularita na aukcích viditelně roste. Na nový výrazný aukční rekord dosáhla Zora Ságlová, když se její asambláž Bílá struktura I z roku 1967 po třiceti příhozech dostala na částku 2,5 milionu korun.
Navýšení ze 420 tisíc na 1,73 milionu korun se povedlo obrazu Jiřího Johna Ateliér II ze závěru 50. let. John má na aukčním kontě i s tímto prodejem doposud pět milionových zářezů, tři z nich pocházejí z aukcí v letošním roce. Dosažená cena je čtvrtou nejvyšší. 
Z prací na papíře se velkému zájmu sběratelů těšila mapa Čech Johanna Christopha Müllera z roku 1720.  Obrovskou mědirytinu dostali téměř na 2,5násobek vyvolávací ceny, 336 tisíc korun. 

Související články

157 milionů korun za unikátní sbírku mincí Václava Bruny

157 milionů korun za unikátní sbírku mincí Václava Bruny

Ohlédnutí za dubnovými aukcemi Macho & Chlapovič

Nejvyšších cen v dlouho očekávané aukci sbírky Václava Bruny dosáhly extrémně vzácné zlaté ražby českých králů i mimořádně vzácné ražby tolarové. Částky přes milion korun dosahovaly i starověké ražby z období Keltů. Výsledek aukce potvrdil, že o mim...

17. května 2024
Opět nejdražší Zoubek i výrazný Hábl

Opět nejdražší Zoubek i výrazný Hábl

Galerie Art Praha 11. 5. 2024

Bezmála 5 milionů korun vydělala jarní sálová aukce Galerie Art Praha v sobotu 11. května. Prodejní úspěšnost činila 44 procent, za statisícové částky bylo vydraženo celkem deset položek.

15. května 2024
V dubnu se na internetu prodávalo za mnohonásobky vyvolávacích cen

V dubnu se na internetu prodávalo za mnohonásobky vyvolávacích cen

Aukce aukcí a Aukční síň Vltavín 25. 4. 2024

S nejlepšími výsledky v rámci čistě internetových aukcí v dubnu skončily online aukce společností Aukce aukcí a Aukční síň Vltavín. Aukce prvního dražebníka ve čtvrtek 25. dubna měla obrat téměř 16 milionů korun a zájemci na ní vydražili více než 85...

6. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<