Muzikův růžový strom se prodal za více než 2 miliony korun

Galerie Preclík 31. 8. 2023

Velmi úspěšnou online aukci má za sebou Galerie Preclík z Uherského Hradiště. Ve čtvrtek 31. srpna prodala 74 položek ze 77, celkový obrat aukce činil 6,41 milionu korun. Sběratelé v průměru navýšili vyvolávací ceny o více než 80 procent.

Albero in rosaFrantišek Muzika: Albero in rosa, 1962,
olej na kartonu, 33,5 x 24 cm,
Galerie Preclík 31. 8. 2023 (online),
cena: 2 460 000 Kč

Nejdražší a jedinou milionovou položkou aukce se stala malba Františka Muziky Albero in rosa z roku 1962, která se o dva roky později dostala na prestižní bienále do Benátek. Aukční síň ji nabízela s minimálním podáním 2,04 milionu korun, zájemci ji ale zdražili ještě o 400 tisíc korun. Údaje o provenienci obrazu aukční síň neuvedla.

Velmi vysokého nárůstu se dočkal olej Květy Válové ze samého počátku 90. let s názvem Labyrint. Do aukce vstupoval s motivační cenou 78 tisíc korun. Sběratelé ale neváhali urputně přihazovat. Nový majitel za něj nakonec zaplatil 397 tisíc korun, devátou nejvyšší cenu zaplacenou v aukci za práci Válové.

Vůbec s nejvyšším nárůstem, za více než třináctinásobek vyvolávací ceny z aukce odešla drobná kombinovaná technika Vlastimila Zábranského Rusovláska, kterou zájemci dostali z necelých 10 až na 126 tisíc korun.

LabyrintKvěta Válová: Labyrint, 1990,
olej na plátně, 50 x 75 cm,
cena: 397 300 Kč

Dařilo se také malbám Jana Saudka, které se na trhu neobjevují často, Galerie Preclík je ale draží opakovaně. Prozatím se v aukci nabízely zhruba tři desítky z nich. Dosahují většinou vyšších cen než umělcovy fotografie. Právě z aukce Galerie Preclík z loňského listopadu pochází i nejvyšší suma vydaná za Saudkovu práci vůbec: olej New York New York I se tehdy prodal za 438 tisíc korun, více než devítinásobek vyvolávací ceny.

Do aukce šly dvě malby vycházející z autorových fotografií nebo jejich dílčích motivů, které vkládají do nových celků. Olej s názvem Hey Joe parafrázujícím nejspíše slavnou píseň Jimiho Hendrixe vystoupal ze 72 na 264 tisíc (stejnojmenná fotografie pak na 80 tisíc korun). Obraz Hodiny používá stejného motivu muže s dítětem jako fotografie Na cestě (25 tisíc korun).

Na nové aukční maximum v aukci dosáhl Boris Jirků (1955), od nějž aukční síň dražila dvojici obrazů Galapagos - horké stíny Santa Cruz a rozměrnější Zpěv noci z konce 90. let. Na oba obrazy zájemci čile přihazovali a jejich ceny výrazně zvýšili. Dražší Zpěv noci skončil na částce 186 tisíc korun.

Zpěv nociBoris Jirků: Zpěv noci, 1998,
olej na sololitu, 137 x 137 cm,
cena: 186 000 Kč

Na vysokou cenu se dostal také komorní olej Joži Uprky Šohaj (204 tisíc korun) nebo zcela recentní práce kreslíře Marko Čermáka, akvarel Bratrstvo kočičí pracky, který byl také nejdražší prací na papíře celé aukce (132 tisíc korun).

Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun

Kupkova Danae za 126,5 milionu korun překonala Kubištův rekord

21. dubna 2024

Muzika František

Muzika, Šíma i Filla za miliony

20. října 2023

Čapkovy Srnky jen za vyvolávací cenu

13. června 2023

Muzika a Špála ve Vídni

Muzika a Špála ve Vídni

22. listopadu 2021