Milano Design Week 2017

Pět zastavení na italském veletrhu designu

Na uplynulém 56. ročníku největší globální přehlídky designu se představilo na dva tisíce subjektů z celého světa, mezi nimiž bychom našli také šestnáct vystavujících z České republiky. Jedním z návštěvníků byla i Jana Bernartová, vizuální umělkyně a bývalá dlouholetá kurátorka galerie Kvalitář, která se podělila o svoje postřehy.

Designéři, architekti, umělci, fanoušci i obchodníci se každoročně začátkem dubna sjíždějí do italského Milána, aby zjistili, co je nového ve světě designu. Italové naopak balí kufry, na týden odjíždí prostě pryč, kamkoli, jen aby se nemuseli prodírat přeplněným městem. Letošní ročník Design Weeku navíc posloužil jako možnost vyjednat zajímavější podmínky pro pracovníky metra a zábavně ho tak odstartovala stávka těchto zaměstnanců hned v první den veletrhu...

 

Jedním z ústředních bodů týdne designu se stal veletrh Salone del Mobile na milánském výstavišti Fiera. Součástí veletrhu byla sekce designu světel Euroluce (které se účastnilo hned osm českých výrobců, mezi nimi například Preciosa, Lasvit, Bomma a další), dále prostor pro mladé designéry s název SaloneSatellite a část věnovaná kuchyním a jejich technologiím. V centru města jsme také mohli navštívit několik zón, kde se prezentovaly designové obchody přímo ve svých showroomech nebo jednotlivé značky připravující instalace na míru. Po celém Miláně pak každý rok vznikají nové a rozrůstají se stávající zóny, soustřeďující nejrůznější koncepty a designéry – Tortona, Brera, Lambrate...      

                                               

 

Z pohledu návštěvníka, který letos zavítal do Milána již poněkolikáté, se také více prostoru poskytovalo i současnému umění. K zavedeným výstavním síním a muzeím přibyly dva výrazné koncepty – Fondazione Prada otevřela průběžně budovanou výstavní platformu na místě bývalé palírny z roku 1910 a značka Pirelli pro výstavní účely zrekonstruovala bývalou průmyslovou budovu, nově nesoucí název Pirelli HangarBicocca.

Oba koncepty představují současné umění a pracují s rámcem, jak jej prezentovat. Milánská pobočka Fondazione Prada kombinuje výstavy a instalace v sedmi původních a třech nových objektech, které pro prezentaci současného umění upravila architektonická kancelář OMA pod vedením Rema Koolhaase. Pod názvem Milan Osservatorio můžeme navštívit pobočku Fondazione Prada zaměřenou na prezentaci fotografie a vizuálního jazyka. I zde se divák výrazně konfrontuje s architekturou. Galerie se nachází blízko kupole v pátém a šestém podlaží historické Galerie Viktora Emanuela II. od architekta Giuseppe Mengoniho z roku 1877. V rámci uvažování o kultuře versus další komerční značce je zajímavá informace, že výstavní hala Pirelli HangarBicocca má volný vstup.

 

Top 5 letošního Design Week v Milánu:

Instalace Thomase Demanda: Processo Grottesco


1) Instalace Thomase Demanda: Processo Grottesco

Instalace imitující krápníkovou jeskyni je vyřezána z běžné lepenky v už méně běžném objemu – 30 tun šedé lepenky s 900 tisíci úseky, ze kterých umělec skládá jednotlivé stalaktity, stalagmity a stalagnáty. Dílo je k vidění v rámci výstavy Thomase Demanda ve Fondazione Prada (Largo Isarco, 2 20139 Milano).

 


2) "Mýdlová věž" Miroslawa Balky

Monumentální, přes 10 metrů vysoké a přitom jemné dílo, seskládané z množství různých mýdel (včetně částečně použitých), je instalované v obrovské hale volného prostoru. Nutno dodat, že čichová část díla rozhodně není výhradně příjemná. Výstava Crossover/s kurátorovaná někdejším ředitelem Tate Modern Vincentem Todolí je první retrospektivou polského autora v Itálii a k vidění je až do 30. července v Pirelli HangarBicocca.

 

3) Bar Basso na Via Plinio 39


3) Bar Basso na Via Plinio 39

Bar z roku 1947 založený Giuseppem Basso má jistě něco, čemu se říká genius loci. Rozhodně nezavírá podle oficiálních otevíracích hodin v 01:15. S úderem půlnoci přesáhne počet návštěvníků hranici, která zablokuje dopravu na celém náměstí. Italský drink Negroni byl prý v tomto baru vynalezen a prý není moc otrlců, kteří by zvládli tento slavný koktejl popíjet celý večer.

 

 

Nová LG technologie OLED


4) Nová LG technologie OLED

Jednou ze skutečně mála instalací letošního Design Weeku, která dokázala propojit designový produkt s reálnou uměleckou instalací, aniž by vyznívala prodejně, byla instalace Tokujin Yoshioky. Instalace pozoruhodně pracuje s novými produkty LG Electronics, nicméně mohla snad být ještě minimalističtější a vynechat světelnou stěnu.

 

5) Futuro House Matti Suuronena


5) Futuro House Matti Suuronena

Na nádvoří Palazzo Bocconi byl k vidění originální Futuro House finského architekta Matti Suuronena z roku 1968. Dům byl součástí instalace a prezentace značky Louis Vuitton, která ve svém luxusním podání prezentuje koncept OBJETS NOMADES.

 


Související články

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<