Kupka a Šíma v Paříži

Abstraktní pastel Františka Kupky v pařížské Christie`s

Dne 26. března 2014 budou v pařížské pobočce Christie´s draženy v rámci denní aukce práce na papíře klasické a poválečné moderny. V kolekci čítající rovných sto položek nalezneme i tři díla dvou českých autorů, kteří ve Francii dlouhodobě působili - Josefa Šímy a Františka Kupky.

František Kupka: Abstraktní kompozice / 1913 / pastel na ručním papíře / 26,5 x 20,6 cm

František Kupka: Abstraktní kompozice / 1913 / pastel na ručním papíře / 26,5 x 20,6 cm / Christie`s Paris / 26. 3. 2014 / odhad 20 - 30 000 eur

František Kupka je zastoupen pastelem s názvem Abstraktní kompozice vytvořeným kolem roku 1913. Jedná se o pastel na ručním papíře (papier vergé) s předaukčním odhadem 20 – 30 tisíc eur (547 000 – 820 500 Kč). Současní navrhovatelé práci získali již v sedmdesátých letech přímo ze švýcarské galerie Gimpel & Hanover Galerie, jež sídlila v Curychu a byla bohužel v osmdesátých letech zavřena. Autenticitu díla potvrdil francouzský galerista Pierre Brullé.

V českém prostředí Kupka dlouhodobě patří k nejdražším autorům. Rekordní částky utrácejí sběratelé převážně za oleje (zde). Nicméně i za některé práce na papíře jsou dražitelé ochotni platit milionové částky, byť právě řada papírů zůstává nevydražena. V databáze ART+ eviduje dvě práce, které přesahují milion korun, zatím žádnou abstrakci. Doposud nejvýše vydraženým autorovým dílem na papíře v České republice je Ženský akt (1909) pocházející z Waldesovy sbírky. Pastel byl před devíti lety vydražen v Galerii Kodl za 3 miliony korun. Jiný kvaš z přelomu století, Moře na francouzském jihu, také původně z Waldesovy sbírky, se v téže aukční síni v roce 2012 prodal za 2,76 milionu korun. Na druhé straně například loni na podzim zůstal v aukčním domě European Arts Investments s vyvolávací cenou 350 tisíc korun nevydražen pozdější abstraktní pastel Kompozice z roku 1920.

Josef Šíma: Bez názvu / 1960 / akvarel a tužka na papíře / 31,2 x 34,5 cm / Christie`s Paris / 26. 3. 2014 / odhad 8 - 12 000 eur

Nejdražší Kupkovou prací na papíře na světových aukcích je soubor 30 kvašů k Písni písní, které vydražil jistý kupec ve Francii v roce 2008 za 247 840 eur (včetně provize), což při dnešním kurzu činí 6,78 milionu korun. Kupkovy práce na papíře se v zahraničí objevují pravidelně. Vloni byl například v britské aukční síni Bonhams dražen malířův akvarel Lekníny z roku 1905, jehož cena skončila v přepočtu na částce 250 tisíc korun (zde).

Kromě Kupky budou moci zájemci v aukci Christie`s vydražit i dva akvarely Josefa Šímy z šedesátých let minulého století. Oba papíry jsou nabízeny se shodným předaukčním odhadem 8 až 12 tisíc euro (218 800 – 328 200 Kč).

Josef Šíma: Bez názvu / 1964 / akvarel a tužka na papíře / 34,6 x 39,6 cm / Christie`s Paris / 26. 3. 2014 / odhad 8 - 12 000 eur

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře

22. července 2024
Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024