Kotík a vše od Zoubka

Galerie Dolmen 28. 6. 2017

Jarní část aukční sezóny uzavřela aukce galerie Dolmen v poslední červnovou středu. Kupce na ní našla přibližně čtvrtina z necelých čtyř set nabízených položek, dohromady za 2,2 milionu korun.

Hned pět položek překonalo hranici sta tisíc korun, mezi nimi i jedna socha Olbrama Zoubka. Šedesáticentimetrový bronz Zaslíbená vystoupal ze 120 na 192 tisíc korun, což je sedmá nejvyšší aukční cena za dílo Olbrama Zoubka, který zemřel dva týdny před aukcí. Galerie vedle toho nabízela 27 jeho papírových reliéfů. Prodaly se všechny do posledního, dohromady za 87 tisíc korun, což je více než dvojnásobek součtu jejich vyvolávacích cen. V minulosti srovnatelná díla takovouto pozornost rozhodně nebudila (více zde).
 

Jan Kotík: Figura, 1960

Jan Kotík: Figura, 1960,

olej na plátně, 95 x 65 cm,
cena: 432 000 Kč

 

Nejdražším dílem aukce se stal expresivní obraz Figura od Jana Kotíka. Metrový olej z roku 1960 odešel za vyvolávací cenu 432 tisíc korun. Dalšími statisícovými prodeji byly dva pastely Karla Malicha (shodně po 180 tisících) a obraz Michaela Rittsteina z roku 2007 (168 tisíc korun).

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články

Kotík Jan

Kotík nezklamal

Kotík nezklamal

24. května 2015

Nejdražší Šíma za pět let

Nejdražší Šíma za pět let

16. prosince 2013

Aspoň Schikaneder

Aspoň Schikaneder

2. ledna 2013

Galerie Dolmen

Od Balbína po Mirvalda

Od Balbína po Mirvalda

12. července 2016

Špaňhel a bibliofilie

Špaňhel a bibliofilie

14. července 2013


<