Koller poprvé za více než milion

Pololetní výsledky slovenského trhu

Čtyři jarní aukce bratislavských společností Art Invest a Soga vynesly dohromady 1,5 milionu eur. To je výrazně méně než ve stejném období předchozího roku, kdy celkový obrat činil 2,4 milionu eur. Za více než 30 tisíc eur, což přibližně odpovídá milionu slovenských korun, bylo vydraženo šest děl. Loni jich bylo patnáct.   

Július Jakoby: Akt ženy se zrcadlem, kolem 1940


Július Jakoby: Akt ženy se zrcadlem, kolem 1940,
olej na překližce, 45 x 57 cm, cena: 99 200 eur, Soga 24. 4. 2017

 

Nejdráže se prodal Akt ženy se zrcadlem od Júlia Jakobyho, který na aukci společnosti Soga vystoupal na 99,2 tisíce eur. Na dalších příčkách se objevují práce Jana Hály (91,8 tisíce), Ladislava Mednyánszkého (86,8 tisíce), Martina Benky (78,1 a 39,7 tisíce) a Júlia Kollera (38,4 tisíce eur). S výjimkou posledně jmenovaného byla díla všech ostatních v minulosti dražena již i za vyšší ceny. Nyní dosažené částky se pohybovaly v rozmezí předaukčních odhadů.

O Kollerův nový aukční rekord se postaral jeden z jeho "antiobrazů" ze začátku 70. let. Poměrně rozměrné modré plátno s dekorem bílých puntíků a stylizovaných létajících talířů se prodalo za trojnásobek předaukčního odhadu. Rekordní výsledek odráží rostoucí renomé Júlia Kollera na mezinárodní scéně. Loni měl například velkou samostatnou výstavu ve vídeňském Mumoku a spolu s Romanem Ondákem je dnes ve světě nejznámějším slovenským umělcem. Za zmínku stojí též skutečnost, že obraz aukční síň Soga v minulosti již jednou dražila. V listopadu 2011 se na jubilejní sté aukci společnosti prodal za 11,4 tisíce eur.

 

Július Koller: Invázia (Antiobraz)Július Koller: Invázia (Antiobraz),
latex na textilu, 75 x 135 cm, cena: 38 440 eur, Soga 24. 4. 2017

 

Na aukcích společnosti Art Invest se nejdráže prodaly dvě fantazijní krajiny s figurativní stafáží od Imricha Weiner-Kráľa. Nového majitele našly za 25 a 16,7 tisíce eur. Třetí bratislavská aukční síň White & Weiss, která se specializovala na současné umění, loni ukončila činnost, respektive se přeorientovala na klasickou galerijní činnost. Na konec září například připravuje výstavu Ivana Csudaie.

Nejzajímavějším bohemikem nabízeným v prvním pololetí na bratislavských aukcích byla půl metru vysoká socha Milana Rostislava Štefánika v letecké kombinéze od Bohumila Kafky. Tento bronzový model (či redukovaná verze) Štefánikova bratislavského pomníku se prodala s výrazným nárůstem za 11,4 tisíce eur, tedy zhruba 310 tisíc korun. Kafkův český aukční rekord drží raný symbolistní reliéf, který Dorotheum před dvěma lety vydražilo za 600 tisíc korun. Za 16,4 tisíce eur se prodala ještě jedna z menších Venuší Ladislava Sutnara.

 


Související články

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

Jakoby Július

Nejdražší Šíma za pět let

Nejdražší Šíma za pět let

16. prosince 2013

Top 10 Soga

Top 10 Soga

16. listopadu 2011

Pololetní účtování, Slovensko 2011

Pololetní účtování, Slovensko 2011

9. září 2011


<