Koller poprvé za více než milion

Pololetní výsledky slovenského trhu

Čtyři jarní aukce bratislavských společností Art Invest a Soga vynesly dohromady 1,5 milionu eur. To je výrazně méně než ve stejném období předchozího roku, kdy celkový obrat činil 2,4 milionu eur. Za více než 30 tisíc eur, což přibližně odpovídá milionu slovenských korun, bylo vydraženo šest děl. Loni jich bylo patnáct.

Július Jakoby: Akt ženy se zrcadlem, kolem 1940

Július Jakoby: Akt ženy se zrcadlem, kolem 1940,
olej na překližce, 45 x 57 cm, cena: 99 200 eur, Soga 24. 4. 2017

Nejdráže se prodal Akt ženy se zrcadlem od Júlia Jakobyho, který na aukci společnosti Soga vystoupal na 99,2 tisíce eur. Na dalších příčkách se objevují práce Jana Hály (91,8 tisíce), Ladislava Mednyánszkého (86,8 tisíce), Martina Benky (78,1 a 39,7 tisíce) a Júlia Kollera (38,4 tisíce eur). S výjimkou posledně jmenovaného byla díla všech ostatních v minulosti dražena již i za vyšší ceny. Nyní dosažené částky se pohybovaly v rozmezí předaukčních odhadů.

O Kollerův nový aukční rekord se postaral jeden z jeho "antiobrazů" ze začátku 70. let. Poměrně rozměrné modré plátno s dekorem bílých puntíků a stylizovaných létajících talířů se prodalo za trojnásobek předaukčního odhadu. Rekordní výsledek odráží rostoucí renomé Júlia Kollera na mezinárodní scéně. Loni měl například velkou samostatnou výstavu ve vídeňském Mumoku a spolu s Romanem Ondákem je dnes ve světě nejznámějším slovenským umělcem. Za zmínku stojí též skutečnost, že obraz aukční síň Soga v minulosti již jednou dražila. V listopadu 2011 se na jubilejní sté aukci společnosti prodal za 11,4 tisíce eur.

Július Koller: Invázia (Antiobraz)

Július Koller: Invázia (Antiobraz),
latex na textilu, 75 x 135 cm, cena: 38 440 eur, Soga 24. 4. 2017

Na aukcích společnosti Art Invest se nejdráže prodaly dvě fantazijní krajiny s figurativní stafáží od Imricha Weiner-Kráľa. Nového majitele našly za 25 a 16,7 tisíce eur. Třetí bratislavská aukční síň White & Weiss, která se specializovala na současné umění, loni ukončila činnost, respektive se přeorientovala na klasickou galerijní činnost. Na konec září například připravuje výstavu Ivana Csudaie.

Nejzajímavějším bohemikem nabízeným v prvním pololetí na bratislavských aukcích byla půl metru vysoká socha Milana Rostislava Štefánika v letecké kombinéze od Bohumila Kafky. Tento bronzový model (či redukovaná verze) Štefánikova bratislavského pomníku se prodala s výrazným nárůstem za 11,4 tisíce eur, tedy zhruba 310 tisíc korun. Kafkův český aukční rekord drží raný symbolistní reliéf, který Dorotheum před dvěma lety vydražilo za 600 tisíc korun. Za 16,4 tisíce eur se prodala ještě jedna z menších Venuší Ladislava Sutnara.

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Dvoumetrový Sýkora v exkluzivní společnosti

Sotheby's Londýn 25. 6. 2024

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

19. června 2024

Jakoby Július

Nejdražší Šíma za pět let

Nejdražší Šíma za pět let

16. prosince 2013

Top 10 Soga

Top 10 Soga

16. listopadu 2011

Pololetní účtování, Slovensko 2011

9. září 2011