Kars, Kopf i Medek

Bohemika na červnových aukcích

V červnu se na zahraničním trhu objevilo několik děl českých umělců nebo umělců, kteří mají co dočinění s českým prostředím. Představujeme dvojici těch, která dosáhla zajímavých cenových výsledků ve světovém kontextu. Další díla české provenience do prodeje půjdou ještě i závěrem měsíce.

Není-li uvedeno jinak, jsou ceny včetně připočtené provize. Na koruny jsou částky přepočítány podle kurzu eura v den prodeje.

Georges Kars: Zátiší, 1912  olej na plátně, 80,59 x 99,1 cm dosažená cena: 118 436 EUR Waddington’s, Toronto, 14. 6. 2018

Georges Kars: Zátiší, 1912
olej na plátně, 80,59 x 99,1 cm
dosažená cena: 118 436 EUR
Waddington’s, Toronto, 14. 6. 2018

Nejprve se v aukci objevila malba Georga Karse, neboli Jiřího Karpelese pocházejícího z Kralup nad Vltavou, Zátiší z roku 1912. Dílo mělo pocházet ze soukromé sbírky v Ottawě a nabídla ji 14. června aukční síň Waddington's v Torontu. Horní hranice odhadu byla v přepočtu stanovena na 33 tisíc euro. Obraz ji však překonal 3,5 násobně (téměř 102 tisíc euro na kladívku). Cena včetně aukční provize byla pak více než 118 tisíc euro, v korunách tedy 3,07 milionu.

Karsovy malby se v zahraničních aukcích objevují díky malířovu dlouhodobému působení ve Francii (ale i dalších evropských zemích, například Španělsku a Belgii) poměrně pravidelně, i když ne úplně často (do 10 kusů ročně). Nejvyšší cena za jeho práci byla doposud vydána u nás, a to před třemi lety, kdy jeho raná malba V Lisabonu z roku 1907 vystoupala u 1. Art Consulting  ze 456 tisíc až na 3,78 milionu korun (tj. téměř 138 tisíc euro). Obecně platí, že nejvyšších cen dosahují právě Karsovy obrazy z nultých a desátých let. Plátno Zátiší se umělcovu současnému aukčnímu maximu výrazně přiblížilo a je to celosvětově teprve druhá Karsova realizace, která v dražbě přesáhla hranici 100 tisíc euro.

Maxim Kopf: New York, 1941-42 olej na plátně, 71,5 x 91,5 cm dosažená cena: 47 880 EUR Im Kinsky, Vídeň, 19. 6. 2018

Maxim Kopf: New York, 1941-42
olej na plátně, 71,5 x 91,5 cm
dosažená cena: 47 880 EUR
Im Kinsky, Vídeň, 19. 6. 2018

O několik dní později nabídl vídeňský aukční dům Im Kinsky v rámci své aukce impresionismu a moderního umění dílo dalšího malíře židovského původu, Maxe Kopfa. Jeho pohled na New York pochází z doby jeho příchodu do Spojených států během 2. světové války. Ačkoli se Kopf narodil ve Vídni a jeho otec byl Němec a matka Rakušanka, odstěhovala se rodina v Maxově raném dětství do Prahy. Zde vystudoval na akademii a později byl jednou z vůdčích osobností skupiny pražských německy hovořících umělců, tzv. pražských Němců. Roku 1927 stál u zrodu spolku Prager Sezession, který fungoval až do roku 1937 a zorganizoval řadu výstav. Kopfovou manželkou byla sochařka Mary Duras.

Obraz New York z let 1941-42 s provenincí ze soukromých sbírek v Rakousku a v USA byl nabízen s odhadní cenou v rozmezí 15 až 30 tisíc euro bez provize. Dosažená kladívková cena však byla o mnoho vyšší, 38 tisíc euro, což je včetně provize (bez dalších poplatků) ještě o zhruba 10 tisíc euro více (necelých 48 tisíc euro). Kopfova díla se obecně na světovém trhu moc často nevyskytují. Aukční síň Im Kinsky prodávala v roce 2007 jeho rozměrnější obraz se stejným námětem a jeho cena se tehdy vyhoupla na 55 tisíc euro bez provize.

Od té doby se dráže celosvětově v aukci prodal jen jediný malířův obraz, a to Poslední večeře z roku 1921, který u německé síně Karl & Faber v roce 2014 vystoupal ještě o tisíc euro výše. Této ceně se přiblížila i Zimní Praha prodaná o rok později u Adolf Loos Apartment and Gallery (1,45 milionu, tj. necelých 53 tisíc euro bez provize, tj. 1,74 milionu korun včetně provize) a Metua - Domorodá Tahiťanka, kterou nabízel Arthouse Hejtmánek v roce 2016 (1,1 milionu korun, tj. necelých 41 tisíc euro bez provize, tj. 1,36 milionu korun včetně provize). Aktuálně ve Vídni vydražené plátno se s cenou 1,24 milionu korun zařadilo na páté místo mezi Kopfovými díly celosvětově.

Mikuláš Medek: Maso kříže, 1961  akryl na hobrové desce, 58 x 37 cm  odhadní cena: 16 670 až 25 000 EUR (bez provize 15-25%) Koller, Curych, 30. 6. 2018

Mikuláš Medek: Maso kříže, 1961
akryl na hobrové desce, 58 x 37 cm
odhadní cena: 16 670 až 25 000 EUR (bez provize 15-25% dle výše ceny)
Koller, Curych, 30. 6. 2018

Poslední červnový den se na trhu, ve švýcarském aukčním domě Koller, objeví malba Mikuláše Medka Maso kříže z roku 1961. Toto téma umělec zpracovával právě na počátku 60. let, kdy vznikl cyklus obrazů s tímto názvem. Pravost nabízeného díla podle katalogu potvrdila pražská Národní galerie a Medkova dcera Eva Kosáková. Bude také zařazeno do aktuálně připravovaného soupisu Lenky Bydžovské a Karla Srpa. Původně má pocházet ze sbírky básníka a historika umění Jiřího Kuběny, se kterým se Medek osobně znal, později se dostalo do soukromé sbírky ve Švýcarsku.

Obraz z jmenovaného cyklu se na trhu doposud objevil pouze jeden (jakkoli opakovaně), a to v domácím prostředí. Plátno obdobných rozměrů, avšak šířkově orientované, se prodalo v roce 2012 v aukci Dorothea za 540 tisíc korun. Rozmezí odhadní ceny 430 až 650 tisíc korun můžeme vzhledem k současným cenám Medkových obrazů na domácím trhu považovat za poměrně střízlivé.

František Kupka:Plan bleu dans le rouge,kol. 1932 kvaš na papíře, 28,6 x 29,1 cm dosažená cena: 59 920 EUR Christie’s Londýn 21. 6. 2018
František Kupka: Plan bleu dans le rouge, kol. 1932
kvaš na papíře, 28,6 x 29,1 cm
dosažená cena: 59 920 EUR
Christie’s Londýn 21. 6. 2018

V aukcích bylo v červnu vidět i několik kreseb Františka Kupky, z nichž nejvýrazněji uspěl vystavovaný kvaš s názvem Plan bleu dans le rouge z počátku 30. let, který se prodal minulý týden u Christie’s. Konečná cena téměř 60 tisíc euro však není v kontextu Kupkových kreseb prošlých trhem nijak výjimečná.

Francouzská aukční síň Aguttes zase 18. června nabízela kromě Josefa Sudka či Josefa Větrovského také celkem devět velkoformátových fotografií Františka Drtikola. Nejdražší z nich odešla za kladívkovou cenu téměř 12 tisíc euro. Na konci června se ještě další Drtikolovy fotografie na trhu objeví.

V tradiční zahraniční červencové nabídce starých mistrů nebudou v denní aukci Christie’s v pátek 6. července chybět ani dvě malby Hanse von Aachena.

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Show must go on! „Znovuobjevená“ sochařka Irena Sedlecká

Příběh a aukční výsledky děl Ireny Sedlecké

Ke konci života si rodačka z Plzně, která od roku 1967 žila v Londýně, povzdechla, že figurativní umění není tak úplně bráno jako umění. Jak ale dokazují nedávné prodeje hned několika jejích děl v aukci Sotheby’s, ať je tomu jakkoliv, umělecký trh je...

29. května 2024
Surrealistka Carrington s novým rekordem a poptávka po Basquiatovi

Zajímavé prodejní výsledky z květnových aukcí v New Yorku, květen 2024

Dražitelé na newyorských aukcích u Sotheby's a Christie’s utratili velmi podobnou částku, bohatě přes 600 milionů dolarů. U obou pořadatelů se na úctyhodné sumě nejvýrazněji podílely moderní umění, poválečné trendy a díla z konce 20. století. Autorsk...

22. května 2024

Kopf Maxim

Pozdravy z Tahiti

Pozdravy z Tahiti

9. listopadu 2016