Současní umělci se letos dostali už třikrát přes milion
26. srpna 2024
Text Machková Magda | Foto Artplus, aukční síně, Sotheby´s, Jan Slavík | Datum 06.09.2024
Sběratelská poptávka vynesla padesátníka Josefa Bolfa na špici současného českého umění. Silnou pozici jednoho z nejžádanějších malířů střední generace mu pomohla vybudovat již loňská sezóna s aukčním obratem kolem 2,7 milionu korun a prvním milionovým úspěchem za obraz Osamělý večer II. Zájemci o Bolfovo dílo si však nechali své peněženky otevřené i v letošním roce, když jen za prvních šest měsíců vydali v součtu přes 3,3 milionu korun a sedmiciferná cena padla hned dvakrát. Výtvarníkova nejdražší desítka se skládá výhradně z prodejů posledních let a uvidí se, nakolik nadcházející podzimní aukce vyšperkují již takto rekordní období.
Oproti tomu druhotný trh s uměním nabízí téměř celou škálu autorových poloh. Od Bolfových ještě studijních abstrakcí v monotypu ze začátku 90. let, přes rané akvarely ze série Obličeje kolem milénia až k vyškrabávaným, z černé tušové plochy inverzně vystupujícím postavám kolem roku 2006 a dále. Do svého malířského jazyka Josef Bolf postupně vrátil i další barvy, než nejtypičtější černou, bílou a růžovou, takže obrazy z posledních let prozařují fazety tyrkysové, modré či oranžové. Aniž by však ztratily cokoli ze svého emočního náboje, který je těkavý, tísnivý, snivý i (sur)realistický.
V současné době sběratelky a sběratelé poptávají v podstatě všechny ukázky Bolfovy tvorby, vždyť aktuální skóre u sledovaných aukčních síní je velmi slušných šestasedmdesát procent prodejní úspěšnosti. Nebylo tomu tak ale vždycky.
V tuzemsku i v zahraničí platil činorodý Josef Bolf za malířské eso a jeho práce se začaly objevovat i v soukromých sbírkách, zaplatit na veřejných aukcích větší sumy se však publikum zdráhalo. Tak například v roce 2014 či 2015 se středně velké malby dražily za částky kolem 150 až 200 tisíc korun a k tomu akvarely za nižší desítky tisíc korun (vše bez provize). Souhrnný obrat dosáhl na 490 tisíc, respektive 700 tisíc korun, což po započtení orientační provize znamenalo necelých 600 tisíc, případně přes 850 tisíc korun za příslušný rok. Na obdobných číslech končily i další dražební sezóny, počty položek také v přibližně stejné relaci, mezi osmi až deseti kusy.
Ještě před třemi lety, v květnu 2021, mělo Bolfovo aukční maximum hodnotu 420 tisíc korun, včetně provize necelých 521 tisíc korun, za velkou malbu Doma spolu (European Arts). V aktuálně platném žebříčku nejdražších prodejů to stačí „jen“ na celkové páté místo v autorově TOP 10, neboť přišly dvě sezóny, které zásadně přepsaly výsledkovou listinu. A to hned sedmkrát. Aukční úspěchy z roku 2023 se do Bolfovy první desítky promítly třikrát, ty letošní, pololetní, dokonce čtyřikrát.
Pomyslný primát za nejvyšší přiklepnutou částku si za posledních dvanáct měsíců postupně předaly Osamělý večer II z června loňského roku s obrazem Bez názvu z dubna 2024 až k momentálně rekordnímu plátnu Remebering Backwards z půlky června. Cenový posun mezi jednotlivými položkami nebyl až tak dramatický, přibližně 350 tisíc korun při kalkulaci s provizemi. Co však vzbudilo zaslouženou pozornost, je již „běžný“ skok k milionu či dokonce přes milion, ať už je vyvolávací částka u konkrétních dražebníků avizovaná jakákoli.
Tak například v případě loňského Osamělého večera II v péči Arthouse Hejtmánek si obraz prošel téměř celou příhozovou anabázi, podání za podáním, v šestadvaceti krocích, z 330 tisíc korun na kladívkových 850 tisíc korun. O rok a týden později, u společnosti 1. Art Consulting, si již navnaděné publikum počínalo sebevědoměji a na velké plátno Remembering Backwards zapsali ještě před začátkem aukce šest finančních limitů. Takže z katalogových startovních 320 tisíc se rázem stalo 750 tisíc korun (vše bez provize), což, jak se později ukázalo, bylo k milionové hranici podstatně blíže.
Ve většině statistik, mapujících aukční prodeje současného umění posledních let, se Josef Bolf pohybuje na čelních příčkách. Ať už jde o data o konkrétních položkách, celkových obratech za dané období nebo v rámci pomyslných žebříčků autorek a autorů mladší a střední generace. Za prvních šest měsíců roku 2023 mu s obratem přes 1,7 milionu korun nemohl žádný z kolegů konkurovat – druhý Lubomír Typlt zaznamenal přes 1,5 milionu a třetí Jan Pištěk téměř 987 tisíc korun. Letos od ledna do června Bolfovy cifry ještě poskočily, na více než 3,3 milionu korun – před opět druhým Lubomírem Typltem (přes 1,3 milionu korun) a třetím Danielem Pitínem za jeden rekordní obraz (přes 1,2 milionu korun, vše včetně provize). V loňském pololetním reportu o stavu současného umění na tuzemských aukcích jsme zmiňovali malířovo první a desáté místo v nejdražším TOP 10, nyní je to obhajoba prvenství a posun na třetí místo. A ještě 16. a 18. příčka v druhé desítce k tomu.
Autor se abstrakcí, figurou, krajinou a architekturou zabýval v různých fázích své více než třicetileté profesní kariéry, ale až v posledních letech je cíleně propojil do společné obrazové kompozice. Ta vyžaduje od divaček a diváků zvýšenou pozornost a soustředěné naladění, aby se mohli ponořit do všech vrstev Bolfova výtvarného světa. Malby jako Remembering Backwards vzbuzují charakteristické pocity nervozity, tísně, fantaskna a potlačených emocí, ale nově hovoří výraznější barevností a malířským vrstvením. Dvoumetrové plátno bylo vizuálním leitmotivem výstavy Nádech surreálna: Vzdálené světy včera i dnes, která se konala v pražské DSC Gallery od listopadu 2022 do ledna 2023. Tehdy šlo v podstatě o ateliérový kus, signovaný a datovaný do roku výstavy. Když se tato Bolfova práce objevila na letní aukci společnosti 1. Art Consulting, měla již výtvarníkova dražební historie na kontě dva milionové úspěchy i za menší formáty. Takže se od nejžádanějšího současného malíře dal čekat pěkný výsledek. Katalogová vyvolávací cena se díky šesti limitům více než zdvojnásobila, čímž se horizont sedmiciferné sumy přiblížil rychlostí světla. Po pěti příhozech se cena vyšplhala přes rovný milion, vůbec poprvé padla tato částka přímo na sále, o po další pětici se dílo zastavilo na ceně 1,15 milionu korun. Po započtení provize jasná jednička Bolfova momentálního žebříčku prodejů a také nejdražší dílo současného umění v prvním pololetí.
Do své dubnové aukce připravila společnost Adolf Loos Apartment and Gallery zajímavý výběr celkem 11 děl ze sbírky brněnské Adam Gallery. Průkopnický a systematický počin mecenáše Richarda Adama, který se zajímal především o malbu osmdesátých až nultých let, tvořil jádro jeho Wannieck Gallery. Ta až do roku 2015 sídlila v bývalé slévárně známého strojírenského areálu inženýra a podnikatele Friedricha Wanniecka (dnes komplex Galerie Vaňkovka) a svým výstavním programem po léta obohacovala tuzemskou uměleckou scénu o inspirativní počiny. Bolfovo téměř dvoumetrové plátno Bez názvu časově odpovídalo těžišti Adamovy sbírky a na trh se dostalo přesně dvacet let od svého vzniku. Katalogový odhad osciloval mezi 500 až 700 tisíci korunami, tedy v průměru kolem 726 tisíc včetně provize, a již tato částka by znamenala téměř dvojnásobný nárůst oproti avizované vyvolávací ceně. Jenže dražitelé v prostorách letenského Expa 58 si troufli jít ještě o přibližně třetinu výše, na kladívkových 900 tisíc korun, tedy na téměř 1,1 milionu korun včetně provize. Bez názvu se tak mohlo pyšnit novým Bolfovým prodejním rekordem, byť jen na dva měsíce, a souboru s „Adamovou“ proveniencí dopomohlo ke čtvrtému milionovému úspěchu.
Na zahradní aukci u Arthouse Hejtmánek v červnu 2023 odstartovala malířova hvězdná prodejní sezóna. V nabídce byl větší obraz s Bolfovou intenzivní kompozicí s odevzdanou postavou v panelákovém bytě před hořícím monitorem, vše v autorově charakteristické barevnosti bílé, černé a růžové. Publikum jej pod názvem Osamělý večer II našlo v katalogu za vyvolávací částku 280 tisíc korun. Jen pro připomenutí, tehdejší nejdražší Bolf měl cenovku 420 tisíc korun z roku 2021. Díky předaukčním limitacím se nakonec zahajovalo o padesát tisíc výše, na 330 tisících (vše bez provize). Letní energie a soutěživost přihazujících rozpoutaly nečekané dražební klání, z něhož po šestadvaceti vzestupných krocích vyšla vítězně karlínská Hauch Gallery. Za malbu vydala kladívkových 850 tisíc korun, tedy více než trojnásobek papírových předpokladů. Finální částka včetně provize se vůbec poprvé přehoupla přes milion korun a spolu s autorským maximem znamenala i tehdejší dražební vrchol v segmentu současných umělců a umělkyň.
Jednou z nejvyhledávanějších technik v Bolfově výtvarném portfoliu jsou jeho tušové vyškrabávánky. Vzdáleně připomínají hodiny školní výtvarné výchovy, v nichž se čtvrtka pokreslila barevnými voskovkami, přelila černou tušovou vrstvou a po zaschnutí se do ní rydlem či perem vyrývaly obrysy. Josef Bolf přišel s většími formáty, plátnem a olejovým či akrylovým podkladem, ale prolínací efekt temné a světlejší, skryté a odhalující v podstatě zůstal. Malířovou autentickou kvalitou je pak jemné liniové proškrabávání, někdy pevné, někdy nervní, z nějž staví příběh a náladu obrazu. U Galerie Kodl dražené Hřiště tomuto výtvarnému tvarosloví přesně odpovídá. Není proto divu, že se jako reprezentativní ukázka Bolfovy tvorby objevilo například na velké samostatné výstavě Tušení stínu v Národní galerii. Do aukce šlo o více než tři roky později, v listopadu loňského roku. Katalogový odhad počítal s plus mínus 450 tisíci korunami a kladívková cena přesně půl milionu tuto predikci potvrdila. Nový majitel vydal za Hřiště 600 tisíc korun včetně provize, což jej pasovalo na tehdejší druhé místo v autorově žebříčku.
Samotný titul obrazu vyvolává spokojené až idylické představy o párovém soužití, ale pohled na typizovaný interiér panelákové kuchyně a v něm sedící, ranami a mutacemi poznamenané ženu a muže svědčí o jiné (nad)realitě. Rozmývané obrysy pak ještě posilují pocit snového fantaskna, hraničícího s noční můrou. Výstavně i publikačně dobře podchycené plátno mělo aukční premiéru v květnu 2021 u společnosti European Arts. Tehdy se Bolfovy obdobné větší práce prodávaly kolem 100 až 150 tisíc korun, takže vyvolávací cena 180 tisíc korun byla pro publikum celkem čitelná. Pořadatelé si nicméně byli vědomi potenciálu obrazu a představovali si úspěch kolem 400 tisíc korun (vše bez provize). Sběratelé a sběratelky se nakonec této pobídky chopili a za Doma spolu utratili kladívkových 420 tisíc korun, tedy téměř 521 tisíc korun včetně provize. Poptávka po autorovi tak poprvé prorazila půlmilionový strop a naznačila, jak vysoko může tehdy budoucí padesátník Josef Bolf ještě zamířit.
Josef Bolf již v době svých studií na Akademii a stáží na zahraničních školách experimentoval s výtvarnými technikami a vyjadřoval se v klasické malbě na plátně, liniové kresbě či akvarelu, dokonce i v tiskových postupech. V následujících dekádách stíral učebnicové definice o tom, co je závěsný obraz a co práce na papíře, poslední léta díky barevnému vrstvení připomínají plátna snad až koláže. Trh s uměním si však kategorie kresba a grafika vymezuje, takže i v těchto médiích lze sledovat zajímavé prodeje, byť ne tak raketové, jako v malbě.
Ve statistikách Artplus figuruje čtyřiatřicet úspěšných položek v kategorii kresby za velmi rozmanité částky, od jednotek tisíců po téměř sto padesát tisíc korun. Dvě nejvyšší sumy za akvarely Hlava mezi mraky a Barevná košile (oba Galerie Kodl) je nicméně potřeba brát s velkou rezervou, neboť byly vydraženy jako součást charitativních aukcí se specifickými finančními podmínkami. Právě na křídlech tohoto dobročinného kontextu se obě kresby vynesly na 21., resp. 22. místo v rámci všech Bolfových aukčních záznamů, třebaže „klasická“ tuš na papíře uzavírá, co se ceny týče, až čtvrtou desítku autorova dražebního curricula.
Raná Dvojice v nezvykle velkém formátu odkazuje tušovou linkou i motivem zvířecích hlav nasazených na lidském těle na nejpočetnější soubor umělcových kreseb. Cyklu Obličeje se nejvíce věnoval v nultých a desátých letech a vzniklo asi 126 akvarelů obdobných rozměrů, s dětskými i dospělými bustami, kterým na tváři či na hlavě vyrostly zvířecí prvky – uši, čenich, srst, zbarvení. V březnu 2022 u Prague Auctions koupená Dvojice se trochu vymyká, což společně s rozměry 136 x 163 mohlo přinést i konečnou sumu přes 71 tisíc korun.
Jiné metrové Obličeje se kupovaly kolem 60 tisíc korun (například Bez názvu u Aukčního domu Sýpky v roce 2016 nebo Narapoia u European Arts v roce 2015). Charakteristickou ukázku menších formátů, často bohatě kolorovaných, přinesla před několika měsíci třeba společnost Art Capital. Kresbu na papíře Z cyklu zájemci a zájemkyně ocenili na více než 43 tisíc korun (vše včetně provize).
Bolfových grafik prošlo sledovaným trhem na čtyři desítky, ve značených i neznačených edicích, často opakovaně. Raritnější kusy mohou stát až ke dvaceti tisícům korun, nesignované serigrafie jsou ještě podstatně dostupnější – u nich je však potřeba dobře zkontrolovat kvalitu tisku. Silnou dražební sezónu 2024, tedy její první pololetí, potvrdila i položka U zdi z roku 2009, kterou prodala aukční síň Artkunst koncem června za bezmála 20 tisíc korun, více než 1,5 násobek startovní ceny. Ke koupi bývají i varianty serigrafie Noční autobus z roku 2011, což zprostředkovala například společnost Aukční dům Sýpka před dvěma lety za 12 tisíc korun (vše vč. provize).
Momentálně nejdražší prodej v zahraničí má na kontě londýnská centrála aukční síně Sotheby's. Byť s výraznou tuzemskou stopou. Anglický lídr světového trhu s uměním pořádá již tradičně přehlídku středoevropské poválečné i současné malby pod názvem 20th Century Art: A Different Perspective. Do výběru padesátky až sedmdesátky děl se pravidelně dostávají čeští „mistři“ i mladá generace autorek a autorů. Dle situace mají aukce podobu sálových na londýnské adrese, kolínské pobočce nebo jako vinou covidového roku 2020 také on-line.
Začátkem listopadu před čtyřmi lety se do výběru, realizovaném a prezentovaném Galerií Kodl, dostalo i Bolfovo plátno Looking Through, signované a datované do roku 2019, se záznamem z výstavy v Národní galerii v Praze. Cenu středního rozměru odhadovali pořadatelé na 6 až 8 tisíc liber, kladívko přikleplo spodní hranici. Po započtení poplatků se obraz dostal přes sedm a půl tisíce liber, orientačně přes 200 tisíc korun.
Aukční TOP 10 nejdražších současných umělců za 1. pololetí roku 2024
Tvorba autorů a autorek mladších šedesáti let pokrývá sice na tuzemském dražebním trhu stále jen titěrný segment, pod 5 procent ze všech prodaných položek, ale i na tomto poli, se děly zajímavé věci. Stačil k tomu nárůst počtu milionových položek a z...
26. srpna 2024Deset nejdražších děl Václava Boštíka
Za díla Václava Boštíka účastníci aukcí v letošním prvním pololetí utratili nejvíce peněz v historii. A to nejen ve srovnání s pololetními výsledky, ale též s celkovými obraty za všechna předcházející sledovaná léta. Oproti nejúspěšnějšímu roku 2008...
22. srpna 2024Pololetní TOP 10 nejdražších umělkyň zaostává za loňskem o polovinu
Letošní první pololetí nezaznamenalo žádný bombastický výsledek typu téměř pětimilionového překvapení Márie Bartuszové z května 2023. Vlažnější nabídku i poptávku za měsíce leden až červen táhla jediná dvoumilionová Zorka Ságlová. První desítka nejdr...
19. srpna 202426. srpna 2024
22. srpna 2024
19. srpna 2024
26. srpna 2024
19. srpna 2024
14. srpna 2024