John, Janák, Jocobsen

Sýpka 25. 5. 2014

Aukce společnosti Sýpka, která se konala poslední květnovou neděli na Žofíně, vynesla téměř 3,4 milionu korun. Prodalo se 44 procent z více než 350 nabízených uměleckých děl a starožitností od konce 19. století do současnosti.

Nejdražším kusem aukce stala Modrá mísa od Františka Víznera, která změnila majitele za vyvolávací cenu 300 tisíc korun. Za částky od 130 do 540 tisíc korun bylo podle ART+ v posledních pěti letech vydraženo již třináct Víznerových mís. Z ateliérového skla se shodně za 66 tisíc korun prodaly ještě objekty Bohumila Eliáše a Tomáše Hlavičky.

Jiří John: Bez názvu / 1968
Jiří John: Bez názvu / 1968
suchá jehla na papíře /
49,5 x 63,5 cm
cena: 36 000 Kč

 

Za více než sto tisíc byly vedle Víznera draženy ještě tři obrazy, vesměs díla současných autorů: Aloise Mikulky (216 tisíc), Aleše Lamra (168 tisíc) a Lubomíra Typlta (156 tisíc korun). Ze staršího umění byl zájem zejména o práce na papíře. Z osmnácti nabízených grafik Františka Tavíka Šimona jich kupce našlo třináct, nejdražší za částky od 15 do 20 tisíc korun. Za 36 tisíc korun se prodala jedna z charakteristických suchých jehel Jiřího Johna, což je jedna z nejvyšších aukčních cen za jeho grafiku. Z dalších prodejů zmiňme kresbu Julia Mařáka (60 tisíc) nebo koláže Jiřího Koláře (46 tisíc) a Adolfa Hoffmeistera (42 tisíc korun).

Součástí nabídky bylo i několik drobných soch. Největší zájem vzbudil návrh stroje od Vincence Makovského, čtyřiadvacet centimetrů vysoký sádrový model ze 40. let. Z vyvolávací ceny 7 tisíc se dostal až na 43 tisíc korun. Za necelých 20 tisíc se prodal Makovského bronz Hlava dívky ze stejné doby a za 29 tisíc korun odešla ještě keramická socha Samson a Dalila od Jaroslava Horejce.

Vincenc Makovský: Návrh stroje / 1940–45
Vincenc Makovský: Návrh stroje / 1940–45
patinovaná sádra / výška 24 cm
cena: 43 200 Kč

 

Ze starožitností byl největší zájem o modernistické kusy z počátku 20. století. Nízká kameninová váza se zlatým dekorem od Pavla Janáka se prodala za 46 tisíc, figurativní nástolec od Michaela Powolného za 43 tisíc, zahradní stolek a dvě křesla od německého návrháře Hanse Güntera Reinsteina dohromady za 42 tisíc a dvojice stoliček z produkce firmy J&J Kohn za 35 tisíc korun.

Z meziválečného období je třeba zmínit alespoň koberec od Antonína Kybala, který změnil majitele za vyvolávací cenu 36 tisíc korun. Vůbec nejdražším kusem v rámci kategorie starožitností se nicméně stala podlahová lampa navržená Arnem Jacobsenem v polovině 50. let pro Radisson SAS Royal Hotel v Kodani, která vystoupala z 18 na 48 tisíc korun.

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články

Makovský Vincenc

Top 10 sochy

Top 10 sochy

19. června 2011

John Jiří

Raný Janeček a John za pětinásobek

Raný Janeček a John za pětinásobek

17. října 2016

Sýkora a John v Kolíně

Sýkora a John v Kolíně

7. června 2016

Poprvé přes sto

Poprvé přes sto

4. ledna 2014


<