Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Hanušová Jitka | Datum 15.03.2016
Chicago – Agentura Bloomberg v půlce února informovala o dosud největším privátním prodeji umění. Finančník Ken Griffin koncem loňského roku zaplatil kolem 500 milionů dolarů za dva obrazy amerických abstraktních expresionistů, konkrétně za díla Willema de Kooninga a Jacksona Pollocka. Prodávajícím byl filmový a hudební producent David Geffen.
Oba obrazy – de Kooningovo plátno Interchanged z roku 1955 a Pollockovo Číslo 17A z roku 1948 – jsou od loňského září vystaveny v chicagském Art Institutu, v jehož správní radě Griffin zasedá. Obraz Interchanged se v roce 1989 prodal v aukci za 20,7 milionu dolarů, což v té době byl malířův aukční rekord. Pollockův obraz se objevuje na fotografiích v článku v časopisu Life, který malíře na konci 40. let pomohl proslavit.
Bloomberg odhaduje Griffinův majetek na 5,6 miliardy dolarů a jím řízený fond Citadel Wellington spravuje investice přesahující 15 miliard dolarů. Griffin loni věnoval 40 milionů dolarů MoMA, což byl jeden z největších finančních darů v celé historii muzea. Podle agentury byl rovněž kupcem rozměrného abstraktního plátna Gerharda Richtera, které bylo před rokem v Londýně vydraženo za rekordních 30,4 milionu liber.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
21. května 2019
13. listopadu 2018
18. září 2018