Dílo měsíce: Josef Bárta - V rozjímání

olej na plátně / 83 x 70 cm / cena: 180 000 Kč (bez 20% provize)

Téměř čtyřnásobného nárůstu se dočkala na květnové aukci galerie Kodl jedna z impresivních secesních kompozic Josefa Bárty. Dívka rozjímající v letním žáru ve stínu stromu je kvalitní ukázkou Mařákovy školy v její figurální poloze.

Josef Bárta: V rozjímání / olej na plátně / 83 x 70 cm
Josef Bárta: V rozjímání
olej na plátně / 83 x 70 cm
cena: 216 000 Kč
Galerie Kodl 25. 5. 2014

 

Přesvědčivě zdařilé figurální plátno Josefa Bárty s vyvolávací cenou 50 tisíc korun zaujalo sběratele této výtvarné polohy nejen suverénním malířským zpracováním a kompozicí, ale i intimitou námětu. Obraz pocházející původně z autorovy pozůstalosti tak nakonec včetně provize dosáhl ceny 216 tisíc korun a není divu. Jde patrně o sběratelsky nejatraktivnější Bártův obraz, který se za poslední roky objevil na trhu.

V aukci mu zdárně sekundovala další autorova malba, Dáma v parku. Z poloviční vyvolávací ceny se i ona dostala na konečnou částku 144 tisíc korun. Na autorský rekord to ovšem nestačilo. Ten dodnes drží Bártova rozměrná, téměř dvoumetrová kompozice Koupající se hoši, která se před dvěma lety u Meissner-Neumann prodala za 356,5 tisíce korun. Jednalo se ovšem o výjimečně rozměrné, již ve své době známé dílo rozvíjející tehdy celoevropsky populární námět koupajících se chlapců na jezu, tzv. baginades (obdobně u nás například Miloš Jiránek).

Josef Bárta: Dáma v parku
olej na plátně / 83 x 70 cm
cena: 144 000 Kč
Galerie Kodl 25. 5. 2014

 

Josef Bárta (1864–1919) studoval na pražské Akademii u Maxmiliana Pirnera a Julia Mařáka. Od realistického plenérového krajinářství dospěl krátce po roce 1900 k impresionistické skvrně. Zaujal zejména menšími formáty s oblíbenými náměty letních luk a žní (viz např. Krajina s vlčími máky). Později se pokoušel i o obdobné dekorativní krajiny s figurální stafáží.

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články

Jiránek Miloš

Poprvé přes sto

Poprvé přes sto

4. ledna 2014

Nejen Kokoschka

Nejen Kokoschka

19. května 2013

Bárta Josef

Bukovac, Bílek a Asie

Bukovac, Bílek a Asie

28. července 2012

Milionová socha

Milionová socha

15. května 2012


<