Dílo měsíce: František Vobecký - Akt s růží

1934 / olej na plátně / 98 x 73 cm / cena: 2 000 000 Kč (bez 25% provize)

O dodnes poměrně málo známém malíři Františku Vobeckém bylo na českém aukčním trhu poprvé výrazně slyšet v loňském roce, kdy se setkal s úspěchem rozprodej jeho pozůstalosti. Zatímco loni za celkem 250 prodaných děl tohoto autora dražitelé utratili na 4,5 milionu, jen za poslední dva týdny letošního května se prodalo na 40 prací celkem za téměř 12 milionů korun. Sběratelé tak přišli k cenným a zajímavým dílům české moderny.

František Vobecký: Akt s růží / 1934 / olej na plátně / 98 x 74 cm

Vobeckého dílům se výrazně dařilo už při rozprodeji první části jeho pozůstalosti, který proběhl před rokem u Prague Auctions. Tehdy se v novém výrazném autorském rekordu prodala Vobeckého malba Mísa s citronem, která našla kupce s nárůstem na jen stěží očekávaných 625 tisíc korun (zde).

O to větší pozornost vzbudily u sběratelů Vobeckého položky nabízené letos závěrem května. Největší konvolut, třicet jedna prací se dražilo opět u Prague Auctions a všechny do poslední našly nového majitele. Pozornost kupců se pochopitelně soustředila především na Vobeckého cenné profilové experimentální malířské koláže z 30. let. V této době již autor působil jako modelář a střihač módních salonů Rosenbaum a Podolská, což se na jeho malířském díle odrazilo formálně i námětově.

Z těchto prací, stojících na příjemně osobitém pomezí dobového surrealismu a syntetického kubismu, se těšil největší pozornosti Akt s růží, začínající na částce 350 tisíc korun (bez provize). Tuto cenu dražitelé velmi rychle a dramaticky vyhnali až na konečných 2,5 milionu korun (včetně provize). Výrazným, i několikanásobným nárůstům se těšila i další díla z tohoto období. Hranici půl milionu korun překročily ještě práce Zátiší s aktem, Tanečnice, Zátiší s mandolínou, Ležící akt. Jen z uvedeného výčtu je zřejmé, že veřejné sbírky v případě akvizic tohoto autora svou dobu již zaspaly a do soukromých rukou se tak dostaly dobově velmi zajímavé a cenné práce.

Zasloužené pozornosti se však Vobecký těšil i na předchozích květnových aukcích. V aukci Galerie Art Praha zaujal jeho vydařený olej z poloviny 40. let Zátiší na žlutém stole. Ten nového majitele vyšel na 384 tisíc korun. Se zaslouženým nárůstem našla kupce i práce na papíře Dívčí tajemství. Dvojici jemných pastelových kreseb dívčích aktů od Františka Vobeckého nabídla v květnu úspěšně i aukční síň Sýpka.

 


Související články

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Aukční dům Sýpka 16. 6. 2024

Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.

21. června 2024
Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

Řada autorských rekordů ozdobila červnovou aukci 1. Art Consulting. Dařilo se zástupcům současného umění. Letošní skvělou jízdu českými aukcemi potvrdila Antonie Brandeisová. Celkem sběratelé na aukci za 119 prodaných obrazů a soch utratili přes 47 m...

18. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Zobrazit všechny

Další články

Vobecký František

Ročenka ART+ za rok 2015

Ročenka ART+ za rok 2015

8. února 2016

Vobecký je v kurzu

Vobecký je v kurzu

17. června 2014

První jarní aukční víkend

První jarní aukční víkend

6. března 2012

Galerie Art Praha

Brožíkovy žánry

Brožíkovy žánry

19. listopadu 2021

Špálův květinový květen

Špálův květinový květen

11. května 2021

Rukopis Královedvorský podle Mikoláše Alše

Rukopis Královedvorský podle Mikoláše Alše

19. května 2020


<