Dílo měsíce: František Vobecký - Akt s růží

1934 / olej na plátně / 98 x 73 cm / cena: 2 000 000 Kč (bez 25% provize)

O dodnes poměrně málo známém malíři Františku Vobeckém bylo na českém aukčním trhu poprvé výrazně slyšet v loňském roce, kdy se setkal s úspěchem rozprodej jeho pozůstalosti. Zatímco loni za celkem 250 prodaných děl tohoto autora dražitelé utratili na 4,5 milionu, jen za poslední dva týdny letošního května se prodalo na 40 prací celkem za téměř 12 milionů korun. Sběratelé tak přišli k cenným a zajímavým dílům české moderny.

František Vobecký: Akt s růží / 1934 / olej na plátně / 98 x 74 cm

Vobeckého dílům se výrazně dařilo už při rozprodeji první části jeho pozůstalosti, který proběhl před rokem u Prague Auctions. Tehdy se v novém výrazném autorském rekordu prodala Vobeckého malba Mísa s citronem, která našla kupce s nárůstem na jen stěží očekávaných 625 tisíc korun (zde).

O to větší pozornost vzbudily u sběratelů Vobeckého položky nabízené letos závěrem května. Největší konvolut, třicet jedna prací se dražilo opět u Prague Auctions a všechny do poslední našly nového majitele. Pozornost kupců se pochopitelně soustředila především na Vobeckého cenné profilové experimentální malířské koláže z 30. let. V této době již autor působil jako modelář a střihač módních salonů Rosenbaum a Podolská, což se na jeho malířském díle odrazilo formálně i námětově.

Z těchto prací, stojících na příjemně osobitém pomezí dobového surrealismu a syntetického kubismu, se těšil největší pozornosti Akt s růží, začínající na částce 350 tisíc korun (bez provize). Tuto cenu dražitelé velmi rychle a dramaticky vyhnali až na konečných 2,5 milionu korun (včetně provize). Výrazným, i několikanásobným nárůstům se těšila i další díla z tohoto období. Hranici půl milionu korun překročily ještě práce Zátiší s aktem, Tanečnice, Zátiší s mandolínou, Ležící akt. Jen z uvedeného výčtu je zřejmé, že veřejné sbírky v případě akvizic tohoto autora svou dobu již zaspaly a do soukromých rukou se tak dostaly dobově velmi zajímavé a cenné práce.

Zasloužené pozornosti se však Vobecký těšil i na předchozích květnových aukcích. V aukci Galerie Art Praha zaujal jeho vydařený olej z poloviny 40. let Zátiší na žlutém stole. Ten nového majitele vyšel na 384 tisíc korun. Se zaslouženým nárůstem našla kupce i práce na papíře Dívčí tajemství. Dvojici jemných pastelových kreseb dívčích aktů od Františka Vobeckého nabídla v květnu úspěšně i aukční síň Sýpka.

 


Související články

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

Jarní sezónu na tuzemském trhu s uměním odstartovalo hned několik úspěšných prodejů. Vedle rekordní bibliofilie Jindřicha Štyrského se nejlépe dařilo poválečnému umění. Na on-line platformách či přímo v živých aukcích si kupující pečlivě vybírali, ta...

5. dubna 2024
Třetí milionová Kmentová a Šímův papír přes milion

Třetí milionová Kmentová a Šímův papír přes milion

Artslimit 24. 3. 2024

Bezmála 20,5 milionu korun nechali sběratelé v online aukci Artslimit 7 uplynulou neděli. Vydraženo na ní bylo 196 z celkového počtu 210 položek, tedy více než 93 procent. Za milionové částky z aukce odešla dvě díla.

28. března 2024
Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

Vobecký František

Ročenka ART+ za rok 2015

Ročenka ART+ za rok 2015

8. února 2016

Vobecký je v kurzu

Vobecký je v kurzu

17. června 2014

První jarní aukční víkend

První jarní aukční víkend

6. března 2012

Galerie Art Praha

Brožíkovy žánry

Brožíkovy žánry

19. listopadu 2021

Špálův květinový květen

Špálův květinový květen

11. května 2021

Rukopis Královedvorský podle Mikoláše Alše

Rukopis Královedvorský podle Mikoláše Alše

19. května 2020


<