Další milionový John

Galerie Pictura 4. 10. 2023

V sálové aukci Galerie Pictura, která se konala 4. října, sběratelé utratili více než 10 milionů korun. Usilovat mohli dohromady o 289 položek, z nichž se nakonec prodalo 43 procent. Jedna se dostala přes milion korun, za statisícové částky si vítězové dražeb odnesli dalších dvacet.

Jedinou položkou, jejíž cenu v říjnové aukci Galerie Pictura vyhnali dražitelé vysoko nad milion korun, se stala malba Jiřího Johna Krystal z poloviny 60. let. Prodala se za 1,83 milionou korun. Jejím prvním majitelem měl podle aukční síně být historik umění a kurátor Jiří Kohoutek, v průběhu 60. let ředitel Středočeské galerie, který se v této instituci zasloužil o vybudování jedné z největších sbírek českého moderního a poválečného umění.

Ačkoli byl na počátku normalizace donucen z galerie odejít, s progresivním neoficiálním proudem umění byl ve styku dál. Šlo především o umělce z okruhu volného sdružení UB 12, jejímž členem byl i Jiří John a jeho manželka Adriena Šimotová. Za svůj život Kohoutek nashromáždil například rozsáhlou sbírku děl Jaroslava Vožniaka, kterou před několika lety věnoval Museu Kampa.

KrystalJiří John: Krystal, 1965,
olej na plátně, 70,5 x 60,5 cm,
Galerie Pictura 4. 10. 2023,
cena: 1 830 000 Kč

Krystalické formy v různém prostředí John ve své tvorbě zpracovával opakovaně v různých technikách včetně grafik, k čemuž ho vedla především jeho záliba v nerostech a horninách. Malby s tímto motivem se na trhu doposud objevily celkem tři včetně aktuálně draženého oleje. Již v roce 2008 prodala 1. Art Consuting Johnovu o rok starší stejnojmennou malbu za 944 tisíc korun. Loni pak Galerie Kodl vydražila další malbu Krystal ze 60. let za 348 tisíc korun.  

Podobně jako řada dalších poválečných autorů, začíná i Jiří John poslední dobou na aukcích zaznamenávat výraznější nárůsty cen svých děl. Aktuální autorský rekord ve výši 3,72 milionu korun pochází z června, kdy Arthouse Hejtmánek vydražil za více než trojnásobek minimálního podání Johnův obraz Přezimování (více čtěte zde). Nárůst ceny Krystalu byl více než dvojnásobný a s cenou 1,83 milionu korun je třetím nejdražším Johnovým obrazem. Za milionové sumy se dosud prodaly pouze čtyři, dva z toho letos.   

Děti u chalupyJosef Čapek: Děti u chalupy, 1934–35,
máčený pastel na ručním papíře adj. na kartonu, 23,5 x 38 cm,
Galerie Pictura 4. 10. 2023,
cena: 793 000 Kč 
Druhým nejdražším dílem aukce a zároveň nejdražší prací na papíře se stal pastel Josefa Čapka Děti u chalupy z rozsáhlejšího cyklu pastelů Na dětský motiv, který vznikal od konce 20. do poloviny 30. let minulého století. Nabízený list měl patřit švagrovi Karla Čapka, právníkovi Karlu Scheinpflugovi, který po smrti Olgy Scheinpflugové pečoval o spisovatelův odkaz. Nový majitel za kresbu vydal 793 tisíc korun, šestou nejvyšší cenu za Čapkovu kresbu.
Na velmi vysokou částku dosáhl opět Jiří Načeradský. Aukční síň nabízela umělcovu velkoformátovou groteskní malbu Všeslyšící oranžová z roku 1980. Z aukce odešla s téměř čtvrmilionovým nárůstem za 610 tisíc korun. Nejvýraznější navýšení vyvolávací ceny ale patřilo drobné olověné plastice na kamenném postavci Pták VII Evy Kmentové. Tu zájemci vyhnali ze 49 až na 293 tisíc korun.
EpitafJaroslav Klápště: Epitaf, 1974,
olej na plátně, 82 x 84 cm,
Galerie Pictura 4. 10. 2023,
cena: 231 800 Kč
Aukční rekord z loňska u stejné aukční síně vyrovnal Jaroslav Klápště. Zajímavý obraz Epitaf z roku 1974, jehož blindrám prý ukrývá část biedermaierového nábytku, vystoupal shodně jako dříve Motiv z Jičína na 232 tisíc korun. 

Související články

157 milionů korun za unikátní sbírku mincí Václava Bruny

157 milionů korun za unikátní sbírku mincí Václava Bruny

Ohlédnutí za dubnovými aukcemi Macho & Chlapovič

Nejvyšších cen v dlouho očekávané aukci sbírky Václava Bruny dosáhly extrémně vzácné zlaté ražby českých králů i mimořádně vzácné ražby tolarové. Částky přes milion korun dosahovaly i starověké ražby z období Keltů. Výsledek aukce potvrdil, že o mim...

17. května 2024
Opět nejdražší Zoubek i výrazný Hábl

Opět nejdražší Zoubek i výrazný Hábl

Galerie Art Praha 11. 5. 2024

Bezmála 5 milionů korun vydělala jarní sálová aukce Galerie Art Praha v sobotu 11. května. Prodejní úspěšnost činila 44 procent, za statisícové částky bylo vydraženo celkem deset položek.

15. května 2024
V dubnu se na internetu prodávalo za mnohonásobky vyvolávacích cen

V dubnu se na internetu prodávalo za mnohonásobky vyvolávacích cen

Aukce aukcí a Aukční síň Vltavín 25. 4. 2024

S nejlepšími výsledky v rámci čistě internetových aukcí v dubnu skončily online aukce společností Aukce aukcí a Aukční síň Vltavín. Aukce prvního dražebníka ve čtvrtek 25. dubna měla obrat téměř 16 milionů korun a zájemci na ní vydražili více než 85...

6. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<