Bacon, Richter a Koons v Londýně

Poválečné a současné umění v Londýně, únor 2014

První letošní aukční večery poválečného a současného umění bude v druhém únorovém týdnu hostit londýnská metropole.

Po velkolepém závěru loňské sezóny, kdy Christie´s vydražili nejdražší dílo všech dob (v aukčním prodeji) – Baconův triptych (Three Studies of Lucian Freud 142,4 mil. dolarů, zde a zde) – dva největší aukční domy Christie´s i Sotheby´s sází na ověřená jména a kalkulují s dalšími rekordy.

Francis Bacon: Portrait of George Dyer Talking / 1966 / olej na plátně / 198 x 147 cm / Christie`s 13. 2. 2014

Christie´s opět láká na prověřené autory, bohatou výstavní historii a zajímavou provenienci. Hlavní hvězdou večera má být právě Baconův Portrait of George Dyer Talking. Na obraze z roku 1966 autor namaloval svého milence, který dva dny před otevřením velké Baconovy retrospektivní výstavy v pařížské Grand Palais, pořádané v letech 1971-1972, spáchal sebevraždu. Předaukční odhad je sice neveřejný, spekuluje se však o částce 30 milionů liber. Naposledy, když bylo dílo v roce 2000 draženo, prodalo se za 6,6 milionu dolarů. Na prodej bude i další z Richterových abstraktních pláten. Abstraktes Bild (709) z roku 1989 nese předaukční odhad 16 milionů liber. Na své si mohou přijít i sběratelé evropské poválečné abstrakce, která je dle znalců stále považována za nedoceněnou. Tuto kategorii tentokrát zastupují díla Pierre Soulagese nebo Nicolase de Staëla.

Jeff Koons: Cracked Egg (Magenda) / 1994 - 2006 / leštěná ocel a barvy / 165 x 160 x 160 cm a 100 x 160 x 160 cm / Christie`s 13. 2. 2014

Specifikem londýnských aukcí je i nabídka autorů ze skupiny Young British Artists (YBA). Americký sběratel Frank Callipoli je majitelem tří z nabízených děl, která byla v roce 1997 součástí významné výstavy ze sbírek Charlese Saatchiho Sensation. Jde o díla Jenny Saville, Chrise Ofiliho a Gary Humea.  Kromě této trojice jsou z Young British Artists k mání i Tracey Emin se svými textiliemi a Damien Hirst s dvojicí býčích hlav naložených ve formaldehydu. Experti počítají, že tyto položky dohromady (bez aukční provize) přinesou 2,5 až 3,5 milionu liber a v očekávání jsou i nové rekordy. Nabízeno bude také Cracked Egg (Magenta), dvoudílná plastika, kterou Jeff Koons vytvořil v letech 1994 – 2006. Tato plastika představuje jeden z pěti existujících exemplářů a její předaukční odhad je stanoven mezi 10 a 15 miliony liber.

Gerhard Richter: Wand (806) / 1994 / olej na plátně / 240 x 240 cm / Sotheby`s 12. 2. 2014

Největším trumfem u konkurenčních Sotheby´s je prověřená abstrakce Gerharda Richtera Wand z roku 1994, která byla před 12 lety součástí putovní retrospektivy pořádané newyorskou MoMA. Předaukční odhad není veřejný, ale pro orientaci lze zmínit nejdražší dosud vydražené Richterovo plátno, kterým se vloni v květnu stal Domplatz Mailand, a to za 37,1 mil. dolarů. S odhadem 2,5 až 3,5 milionu liber je dále nabízen olej od Luciana Freuda Head on a Green Sofa. Jde o portrét malířovy přítelkyně a modelky Lady Belindy “Bindy” Lambton, jenž byl v roce 1974 součástí Freudovy první velké retrospektivy v londýnské Hayward Gallery i dalších jeho zásadních výstav pořádaných v letech 1987-88 ve Washingtonu, Paříži, Londýně a Berlíně.

Lucian Freud: Head on a Green Sofa / 1960 - 61 / olej na plátně / 91,5 x 91,5 cm / Sotheby`s 12. 2. 2014

Bacon Francis

Francis Bacon online

Francis Bacon online

20. července 2020

Sto a víc: Kam se zařadí Leonardo?

14. listopadu 2017

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014

Koons Jeff

Zapomeňte na Picassa

Zapomeňte na Picassa

5. ledna 2014