Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Kosař Pavla | Foto Christie's, Sotheby`s | Datum 06.02.2014
První letošní aukční večery poválečného a současného umění bude v druhém únorovém týdnu hostit londýnská metropole.
Po velkolepém závěru loňské sezóny, kdy Christie´s vydražili nejdražší dílo všech dob (v aukčním prodeji) – Baconův triptych (Three Studies of Lucian Freud 142,4 mil. dolarů, zde a zde) – dva největší aukční domy Christie´s i Sotheby´s sází na ověřená jména a kalkulují s dalšími rekordy.
Christie´s opět láká na prověřené autory, bohatou výstavní historii a zajímavou provenienci. Hlavní hvězdou večera má být právě Baconův Portrait of George Dyer Talking. Na obraze z roku 1966 autor namaloval svého milence, který dva dny před otevřením velké Baconovy retrospektivní výstavy v pařížské Grand Palais, pořádané v letech 1971-1972, spáchal sebevraždu. Předaukční odhad je sice neveřejný, spekuluje se však o částce 30 milionů liber. Naposledy, když bylo dílo v roce 2000 draženo, prodalo se za 6,6 milionu dolarů. Na prodej bude i další z Richterových abstraktních pláten. Abstraktes Bild (709) z roku 1989 nese předaukční odhad 16 milionů liber. Na své si mohou přijít i sběratelé evropské poválečné abstrakce, která je dle znalců stále považována za nedoceněnou. Tuto kategorii tentokrát zastupují díla Pierre Soulagese nebo Nicolase de Staëla.
Specifikem londýnských aukcí je i nabídka autorů ze skupiny Young British Artists (YBA). Americký sběratel Frank Callipoli je majitelem tří z nabízených děl, která byla v roce 1997 součástí významné výstavy ze sbírek Charlese Saatchiho Sensation. Jde o díla Jenny Saville, Chrise Ofiliho a Gary Humea. Kromě této trojice jsou z Young British Artists k mání i Tracey Emin se svými textiliemi a Damien Hirst s dvojicí býčích hlav naložených ve formaldehydu. Experti počítají, že tyto položky dohromady (bez aukční provize) přinesou 2,5 až 3,5 milionu liber a v očekávání jsou i nové rekordy. Nabízeno bude také Cracked Egg (Magenta), dvoudílná plastika, kterou Jeff Koons vytvořil v letech 1994 – 2006. Tato plastika představuje jeden z pěti existujících exemplářů a její předaukční odhad je stanoven mezi 10 a 15 miliony liber.
Největším trumfem u konkurenčních Sotheby´s je prověřená abstrakce Gerharda Richtera Wand z roku 1994, která byla před 12 lety součástí putovní retrospektivy pořádané newyorskou MoMA. Předaukční odhad není veřejný, ale pro orientaci lze zmínit nejdražší dosud vydražené Richterovo plátno, kterým se vloni v květnu stal Domplatz Mailand, a to za 37,1 mil. dolarů. S odhadem 2,5 až 3,5 milionu liber je dále nabízen olej od Luciana Freuda Head on a Green Sofa. Jde o portrét malířovy přítelkyně a modelky Lady Belindy “Bindy” Lambton, jenž byl v roce 1974 součástí Freudovy první velké retrospektivy v londýnské Hayward Gallery i dalších jeho zásadních výstav pořádaných v letech 1987-88 ve Washingtonu, Paříži, Londýně a Berlíně.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...
18. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
1. července 2024
20. července 2020
14. listopadu 2017
5. ledna 2014
5. ledna 2014