Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Chmelařová Marcela | Datum 15.06.2013
V příštím týdnu, 19. června, se v londýnské večerní aukci impresionistů a moderny u Sotheby`s objeví malba Františka Kupky Étude sur Fond Rouge z nejcennějšího autorova období. Srovnatelné práce prošly aukcemi zatím pouze dvě. Odhadní cena v přepočtu na koruny činí 22 až 30 milionů bez provize a dalších poplatků. S ohledem na zájem kupujících má jistě ambice vystoupat i výše.
Mezi jmény jako Monet, Dalí, Mondrian či Picasso se v prestižní londýnské večerní aukci impresionistů a moderny 19. června bude dražit také jeden z cennějších obrazů Františka Kupky v soukromých rukou. Plátno Étude sur Fond Rouge, datované do roku 1919, pochází z vyhlášené "The Branco Weiss Collection" zaměřené právě na významná díla rané abstrakce. Atraktivní plátno představené už na Kupkově souborné výstavě v Mánesu roku 1946 a jinde, s proveniencí pařížské Galerie Louis Carré a Galerie Gmurzynska v Kolíně nad Rýnem, má stanovenu odhadní cenu v rozpětí 700 tisíc až 1 milion britských liber. V přepočtu tedy přibližně 22 až 30 milionů korun bez provize a dalších poplatků.
Srovnatelné dílo z téhož období se přitom v Londýně dražilo právě před dvěma lety jako součást tak zvané Hascoe Collection, jejíž rozprodej v Čechách vzbudil patřičnou pozornost (zde). Plátno Movement (Pohyb) z let 1913 - 19 tehdy dosáhlo jako nejdražší dílo kolekce v červenci 2011 ceny téměř 1,5 milionu liber, v přepočtu tedy 43,9 milionu korun (zde). Tuto cenovou hranici pak před rokem na domácí půdě za značného mediálního zájmu překonala malba Tvar modré z roku 1013 s dosaženou cenou 57,4 milionu korun (zde a zde).
Následující den v rámci denní aukce impresionistů a moderny figurují v nabídce londýnské Sotheby`s další dvě díla české provenience. Do dražby jde velmi zajímavá kresebná skica k jednomu ze stěžejních námětů Františka Foltýna - Imperialismus. Připomeňme, že jedna z jeho variant na plátně před dvěma lety v rámci sbírky Hascoe dosáhla ceny 433 tisíc liber. V katalogu figuruje také Truchlící žena označená jako dílo Emila Filly z roku 1948, její odhad 100 až 150 tisíc liber přibližně odpovídá domácí cenové hladině. V rámci tuzemské nabídky tohoto autora lze však tyto finanční prostředky patrně investovat lépe.
Malým překvapením nabídky londýnské Christie`s v příštím týdnu je pak impresivní malba Ludvíka Kuby Dámy v zahradě. Dílo, svou kvalitou i odhadní cenou (10 až 15 tisíc liber, cca 300 až 450 tisíc korun) výrazně převyšující možnosti domácího trhu, se naposled objevilo před dvaceti lety na aukci Christie`s v italské Bologni. V tuzemsku zatím drží rekord poněkud nezajímavý autoportét u malířského stojanu, který ale i tak dosáhl před osmi lety na čtyřnásobek vyvolávací ceny (299 tisíc korun).
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
24. července 2024
22. dubna 2024
21. listopadu 2012