Text Chmelařová Marcela | Datum 15.06.2013
V příštím týdnu, 19. června, se v londýnské večerní aukci impresionistů a moderny u Sotheby`s objeví malba Františka Kupky Étude sur Fond Rouge z nejcennějšího autorova období. Srovnatelné práce prošly aukcemi zatím pouze dvě. Odhadní cena v přepočtu na koruny činí 22 až 30 milionů bez provize a dalších poplatků. S ohledem na zájem kupujících má jistě ambice vystoupat i výše.
Mezi jmény jako Monet, Dalí, Mondrian či Picasso se v prestižní londýnské večerní aukci impresionistů a moderny 19. června bude dražit také jeden z cennějších obrazů Františka Kupky v soukromých rukou. Plátno Étude sur Fond Rouge, datované do roku 1919, pochází z vyhlášené "The Branco Weiss Collection" zaměřené právě na významná díla rané abstrakce. Atraktivní plátno představené už na Kupkově souborné výstavě v Mánesu roku 1946 a jinde, s proveniencí pařížské Galerie Louis Carré a Galerie Gmurzynska v Kolíně nad Rýnem, má stanovenu odhadní cenu v rozpětí 700 tisíc až 1 milion britských liber. V přepočtu tedy přibližně 22 až 30 milionů korun bez provize a dalších poplatků.
Srovnatelné dílo z téhož období se přitom v Londýně dražilo právě před dvěma lety jako součást tak zvané Hascoe Collection, jejíž rozprodej v Čechách vzbudil patřičnou pozornost (zde). Plátno Movement (Pohyb) z let 1913 - 19 tehdy dosáhlo jako nejdražší dílo kolekce v červenci 2011 ceny téměř 1,5 milionu liber, v přepočtu tedy 43,9 milionu korun (zde). Tuto cenovou hranici pak před rokem na domácí půdě za značného mediálního zájmu překonala malba Tvar modré z roku 1013 s dosaženou cenou 57,4 milionu korun (zde a zde).
Následující den v rámci denní aukce impresionistů a moderny figurují v nabídce londýnské Sotheby`s další dvě díla české provenience. Do dražby jde velmi zajímavá kresebná skica k jednomu ze stěžejních námětů Františka Foltýna - Imperialismus. Připomeňme, že jedna z jeho variant na plátně před dvěma lety v rámci sbírky Hascoe dosáhla ceny 433 tisíc liber. V katalogu figuruje také Truchlící žena označená jako dílo Emila Filly z roku 1948, její odhad 100 až 150 tisíc liber přibližně odpovídá domácí cenové hladině. V rámci tuzemské nabídky tohoto autora lze však tyto finanční prostředky patrně investovat lépe.
Malým překvapením nabídky londýnské Christie`s v příštím týdnu je pak impresivní malba Ludvíka Kuby Dámy v zahradě. Dílo, svou kvalitou i odhadní cenou (10 až 15 tisíc liber, cca 300 až 450 tisíc korun) výrazně převyšující možnosti domácího trhu, se naposled objevilo před dvaceti lety na aukci Christie`s v italské Bologni. V tuzemsku zatím drží rekord poněkud nezajímavý autoportét u malířského stojanu, který ale i tak dosáhl před osmi lety na čtyřnásobek vyvolávací ceny (299 tisíc korun).
25. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024
19. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 202425. dubna 2024
22. dubna 2024
21. listopadu 2012