Atraktivní Kupka v Londýně

Česká kolekce na aukcích impresionismu a moderny

V příštím týdnu, 19. června, se v londýnské večerní aukci impresionistů a moderny u Sotheby`s objeví malba Františka Kupky Étude sur Fond Rouge z nejcennějšího autorova období. Srovnatelné práce prošly aukcemi zatím pouze dvě. Odhadní cena v přepočtu na koruny činí 22 až 30 milionů bez provize a dalších poplatků. S ohledem na zájem kupujících má jistě ambice vystoupat i výše.

František Kupka: Étude sur Fond Rouge / 1919 / olej na plátně / 69,5 x 69,5 cm
František Kupka: Étude sur Fond Rouge / 1919 / olej na plátně / 69,5 x 69,5 cm / Sotheby`s 19. 6. 2013 / odhad 700 000 - 1 000 000 GBP

Mezi jmény jako Monet, Dalí, Mondrian či Picasso se v prestižní londýnské večerní aukci impresionistů a moderny 19. června bude dražit také jeden z cennějších obrazů Františka Kupky v soukromých rukou. Plátno Étude sur Fond Rouge, datované do roku 1919, pochází z vyhlášené "The Branco Weiss Collection" zaměřené právě na významná díla rané abstrakce. Atraktivní plátno představené už na Kupkově souborné výstavě v Mánesu roku 1946 a jinde, s proveniencí pařížské Galerie Louis Carré a Galerie Gmurzynska v Kolíně nad Rýnem, má stanovenu odhadní cenu v rozpětí 700 tisíc až 1 milion britských liber. V přepočtu tedy přibližně 22 až 30 milionů korun bez provize a dalších poplatků.

Srovnatelné dílo z téhož období se přitom v Londýně dražilo právě před dvěma lety jako součást tak zvané Hascoe Collection, jejíž rozprodej v Čechách vzbudil patřičnou pozornost (zde). Plátno Movement (Pohyb) z let 1913 - 19 tehdy dosáhlo jako nejdražší dílo kolekce v červenci 2011 ceny téměř 1,5 milionu liber, v přepočtu tedy 43,9 milionu korun (zde). Tuto cenovou hranici pak před rokem na domácí půdě za značného mediálního zájmu překonala malba Tvar modré z roku 1013 s dosaženou cenou 57,4 milionu korun (zde a zde).

František Foltýn: Imperialismus / 1925 - 26 / tužka na papíře / 43,9 x 31,2 cm

František Foltýn: Imperialismus / 1925 - 26 / tužka na papíře / 43,9 x 31,2 cm / Sotheby`s 20. 6. 2013 / odhad 8 000 - 12 000 GBP

Následující den v rámci denní aukce impresionistů a moderny figurují v nabídce londýnské Sotheby`s další dvě díla české provenience. Do dražby jde velmi zajímavá kresebná skica k jednomu ze stěžejních námětů Františka Foltýna - Imperialismus. Připomeňme, že jedna z jeho variant na plátně před dvěma lety v rámci sbírky Hascoe dosáhla ceny 433 tisíc liber. V katalogu figuruje také Truchlící žena označená jako dílo Emila Filly z roku 1948, její odhad 100 až 150 tisíc liber přibližně odpovídá domácí cenové hladině. V rámci tuzemské nabídky tohoto autora lze však tyto finanční prostředky patrně investovat lépe.

Ludvík Kuba: Dámy v zahradě / olej na desce / 65,2 x 51,6 cm

Ludvík Kuba: Dámy v zahradě / olej na desce / 65,2 x 51,6 cm / Christie`s 21. 6. 2013 / odhad 10 000 - 15 000 GBP

Malým překvapením nabídky londýnské Christie`s v příštím týdnu je pak impresivní malba Ludvíka Kuby Dámy v zahradě. Dílo, svou kvalitou i odhadní cenou (10 až 15 tisíc liber, cca 300 až 450 tisíc korun) výrazně převyšující možnosti domácího trhu, se naposled objevilo před dvaceti lety na aukci Christie`s v italské Bologni. V tuzemsku zatím drží rekord poněkud nezajímavý autoportét u malířského stojanu, který ale i tak dosáhl před osmi lety na čtyřnásobek vyvolávací ceny (299 tisíc korun).

Emil Filla: Truchlící žena / 1948 / olej na plátně / 146 x 97 cm / Sotheby`s 20. 6. 2013 / odhad 100 000 - 150 000 GBP

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře

22. července 2024
Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Kuba Ludvík

Vrchol sezóny ve znamení aktu

Vrchol sezóny ve znamení aktu

21. listopadu 2012