Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Kosař Pavla | Foto Christie`s, Sotheby`s | Datum 17.02.2014
Uplynunulý týden v Londýně proběhly první letošní velké večerní aukce poválečného a současného umění. Sotheby´s i Christie´s představily tentokrát velmi bohatou a ambiciózní aukční nabídku. Oba aukční domy mohou být nakonec velmi spokojeny, neboť prodeje naplnily, a v Christie´s dokonce překonaly, již tak velká očekávání. Můžeme tak říci, že trh poválečného a současného umění stále roste.
Nejprve dražili sběratelé u aukčního domu Sotheby´s. Vybírat mohli z materiálu, který byl z velké části v aukci představen poprvé (více zde). Nového majitele našlo více než 82 procent z nabízených 57 položek. Celkový výnos (88 milionů liber, včetně aukční provize) se pohyboval zhruba uprostřed předaukčních odhadů (68,5-93 mil. liber, aukční odhady jsou uváděny bez aukční provize).
Nejexponovanějším dílem bylo Richterovo abstraktní plátno Wand. Dražitelé patřičně ocenili jeho zajímavou výstavní historii (jde o klíčové dílo mnoha Richterových výstav) a s výslednou částkou 17,4 mil. liber jej vynesli na pozici malířova třetího nejdražšího díla. Výrazně nad předaukční odhad (5-7 mil. liber) se dostal i monumentální obraz Cy Twomblyho Untitled (Rome), u něhož se zájemci zastavili až na částce 12,2 mil. liber. Tato částka ovšem neznamenala rekord za umělcovu malbu; jeho celkově nejdražším dílem stále zůstává Poem to the Sea, vydražená loni v listopadu v New Yorku (21,7 mil. dolarů). Další úspěšně nabízené plátno, Mao Andyho Warhola, přineslo skoro dvacetinásobek (7,6 mil. liber) částky, kterou za něj zájemce zaplatil v aukci před čtrnácti lety (421 500 liber).
Ještě o něco úspěšněji skončil večer u konkurenčních Christie´s. Celkový výnos se u nich vyšplhal na 124,2 mil. liber, což je výrazně více než horní hranice předaukčního odhadu (87-107,5 mil. liber). Osm z nabízených 48 položek sice nenašlo nového majitele, ale padlo hned sedm rekordů a výnos byl druhým nejvyšším v historii evropských aukcí poválečného a současného umění.
Nejdražším dílem večera se stal rekordní Portrait of George Dyer Talking Francise Bacona (42,2 mil. liber), což představuje nejvyšší cenu zaplacenou za jednotlivý Baconův panel. Naposledy, když bylo dílo v roce 2000 draženo, prodalo se za 6,6 milionu dolarů. Baconův cenový rekord od loňska drží triptych Three Studies of Lucian Freud (142,4 mil., zde).
V mezích předaukčního odhadu byla vydražena dvoudílná plastika Jeffa Koonse Cracked Egg (Magenta) (obrázek zde), za kterou nový majitel zaplatil více než 14 milionů liber. Z nabízené skupiny děl Young British Artists stojí za zmínku rozporuplné výsledky Damiena Hirsta. Hirstem osobně darované plátno Mickey zobrazující Mickeyho Mouse v abstraktní podobě, jehož výnos byl určen nadaci Kids Company, se prodalo za úctyhodných 902 500 liber, což je téměř dvakrát více než horní hranice předaukčního odhadu (300-500 tisíc liber). Na druhou stranu jeho dvojice býčích hlav naložených ve formaldehydu Adam and Eve (Breaking Open the Head) zůstala nevydražena. Dražitelé se zastavili na částce 380 tisíc liber, a tudíž nepřekročili ani minimální cenu stanovenou prodávajícím (aukční odhad činil 500–700 tisíc liber).
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...
18. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
1. července 2024
20. července 2020
14. listopadu 2017
5. ledna 2014
1. března 2023
15. března 2017
5. ledna 2014