Ze Španělska zpět do Čech

S Antonínem Zezulou o dražbě Mistra Litoměřického oltáře

Nestává se každý den, že by tuzemští sběratelé měli možnost v aukci bojovat o významné dílo českého středověkého umění. Na podrobnosti sobotní dražby pozdně gotické deskové malby Vraždění neviňátek (zde) od Mistra Litoměřického oltáře jsme se zeptali Antonína Zezuly z brněnského domu Zezula.

Mistr Litoměřického oltáře: Vraždění neviňátek - detail / po 1505 / tempera na dřevěné desce / 57,2 x 34,6 cm / 3 658 000 Kč
Mistr Litoměřického oltáře: Vraždění neviňátek - detail / po 1505 / tempera na dřevěné desce / 57,2 x 34,6 cm / Zezula 6. 12. 2014 / 3 658 000 Kč

 

Jaká cenová očekávání jste měli ohledně prodeje obrazu Vraždění neviňátek?
Předpokládali jsme prodej do dvou milionů, cena převyšující tři a půl milionu je příjemným překvapením, i když by si takováto díla s podobnou historií jistě zasloužila ceny výrazně vyšší.

Zajímaly se o tuto položku předem nějaké sbírkotvorné instutice?
Ano, byli jsme požádáni, zda by nebylo možné obraz stáhnout z dražby. To s ohledem na zahraničního majitele obrazu nebylo možné. Národní galerie má však předkupní právo (za stejnou cenu, jakou by zaplatil konečný dražitel, což je 3 100 000 + 18% provize).

Jak probíhala samotná dražba obrazu?
Na počátku byli 4 zájemci, od milionu a půl se jednalo o dražbu mezi dvěma kupci. Oba jsou to čeští dražitelé.

Byl si španělský majitel vědom významu tohoto díla pro české prostředí?
Jistě, právě z toho důvodu se obrátil na náš aukční dům. Díla podobného charakteru je vždy nejlepší nabízet v místě původu.

Domníváte se, že zájem sběratelů o tuto položku byl přiměřený jejímu významu? Nebo je u nás starší umění stále ještě trochu stranou zájmu?
Je dobře, že toto dílo zaznamenalo takový cenový nárůst, ostatně vyvolávací cena byla poněkud motivační. Na druhé straně by si podobná díla zasloužila jistě větší zájem sběratelů a domnívám se, že i investorů. Jsem přesvědčen, že kvalitní staré evropské umění bude dlouhodobě stále narůstat na ceně.

Kazimir Malevič: Suprematistická konvize / 1923 / porcelán / 17 cm / 382 320 Kč


Jak se dařilo dalším položkám v aukci? Něco vás překvapilo?
Prodejnost na aukci nebyla, vzhledem k našemu průměru, příliš vysoká. Okolo 57 procent. Přesto celkový výsledek aukce dopadl poměrně dobře. Výrazněji se dražilo ruské umění, Suprematistická konvice od Kazimira Maleviče se prodala za vyvolávací cenu (324 000 + 18 %), ostatní kusy vystoupaly i o stovky procent (pol. č. 204 – šálek od Kazimira Maleviče malovaný Nikolajem Sujetinem – se z 54 tisíc vyšplhal na 190 tisíc na sále, pol. č. 205 – miska malovaná Nikolajem Sujetinem – se prodala za 80 tisíc, pol. č. 206 – talíř malovaný Iljou Čašnikem – vystoupala z 81 na 200 tisíc korun na sále a podobně).

O nabízené ruské umění si zabojovali jak soukromí sběratelé, tak česká sbírkotvorná instituce. Pod delší odmlce se opět začaly zvedat ceny českého skla, pěkný nárůst zaznamenaly biedermeierské šálky (pol. 521 a 523) a nějaké drobnější věci z varií. Např. soška svaté Máří Magdalény vyřezaná do slonoviny s barokním podstavcem se z původních 69 tisíc vydražila za 140 tisíc na sále. Před vánoci si také dražitelé rozebrali všechna nabídnutá francouzská vína.

 


Související články

V mincích se dají bezpečně uložit i miliardy

V mincích se dají bezpečně uložit i miliardy

Rozhovor se sběratelem a investorem Jaroslavem Kokolusem

Numismatická sbírka Jaroslava Kokoluse je naprosto mimořádná svým rozsahem i obsahem těch nejvzácnějších a nejdražších ražeb českého, uherského a československého mincovnictví. Aukční dům Macho & Chlapovič bude v dubnu letošního roku dražit již šesto...

16. dubna 2025
Franta: Na jihu Francie mi to vyhovuje nejvíc

Franta: Na jihu Francie mi to vyhovuje nejvíc

Rozhovor s umělcem Františkem Mertlem alias Frantou

Franta patří k čelním představitelům poválečného hnutí Nové figurace, která reagovalo na krizi lidských hodnot a stav odcizení a vytržení s prostředí domova po druhé světové válce. Člověk a jeho bytí je stěžejním motivem celého jeho díla, stejně jako...

24. března 2025
Trh se současným uměním se mi zdá zkreslený

Trh se současným uměním se mi zdá zkreslený

Rozhovor s umělcem

Gabriele Cappelli zahájil kariéru v Bologni, kde studoval ekonomii na univerzitě Alma Mater Studiorum. Vždy se zajímal o vzájemný dialog mezi uměleckými disciplínami. „Chci, aby moje díla spojovala všechny prvky ideální umělecké sbírky. Sám jsem vyrů...

13. února 2025
Zobrazit všechny

Další články

Mistr Litoměřického oltáře

Vraždění neviňátek za 3,7 milionu

Vraždění neviňátek za 3,7 milionu

7. prosince 2014

 Mistr Litoměřického oltáře na trhu

Mistr Litoměřického oltáře na trhu

1. prosince 2014


<