Umělecké trendy a jejich návraty
20. listopadu 2024
Text Skřivánek Jan | Foto Jan Rasch | Datum 22.02.2017
Loňský rok byl pro český trh s uměním historicky zdaleka nejúspěšnější. Sběratelé a investoři na nich dohromady utratili 1,26 miliardy korun, padl historický rekord za obraz vydražený za nejvyšší cenu a řada umělců dosáhla nových autorských maxim. Českým autorům se dařilo také na světových aukcích.
Ročenka ART+, která letos v únoru vyšla již poosmé, je pro všechny sběratele a investory hlavním referenčním zdrojem o dění na trhu s uměním. Ročenka shrnuje to nejdůležitější, co se loni na českých i světových aukcích událo, a přináší dílčí analýzy věnované jednotlivým segmentům trhu i konkrétním autorům.
Letos poprvé redakce ART+ připravila samostatný sešit věnovaný poválečnému současnému umění, jehož součástí je i aktuální J&T Banka Art Index, žebříček sta nejvýraznějších českých umělců narozených po roce 1950. Na obálkách obou sešitů jsou dvě výrazná bohemika prodaná loni na aukcích v Londýně. Prvním je kytice od Jana Brueghela staršího, restituovaná v roce 2015 z pražské Národní galerie, druhým pak obraz Decoltáge od Mikuláše Medka.
Rekordní byl uplynulý rok na českých aukcích nejen z hlediska celkového obratu, ale i počtu milionových a statisícových položek. Za více než milion korun se podle statistik ART+ prodalo bezmála dvě stě děl, hranici sta tisíc překonalo dalších téměř jedenáct set obrazů, soch prací na papíře i starožitností. Tomu odpovídá i velký počet autorských rekordů – jen mezi milionovými položkami jich je osmatřicet.
Celkový růst se odrazil i ve zvýšení průměrné ceny prodaných děl. Průměrná cena bez milionových položek, které představují méně než 2 procenta všech prodejů, se loni zvýšila z 44,5 na 57 tisíc korun. Znamená to, že roste zájem nejen o nejdražší díla, ale i o práce ve středním cenovém segmentu. I zde ale platí, že kupující hledají hlavně výjimečné kusy. Za ty jsou ochotni platit rekordní ceny, zatímco běžná produkce cenově stagnuje nebo klesá. Slovy zástupce jedné z aukčních síní: „Problémem dnes není prodat milionový obraz, ale obraz do padesáti tisíc.“
Index ART+, který zohledňuje nejen prodeje, ale také hodnotu cenových nárůstů a všímá si i děl, která zůstávají nevydražena, zakončil rok 2016 na rekordní hodnotě 1 175 bodů. Meziročně tak posílil o 41 procent. Obrat trhu ve stejném období vzrostl o 35 procent. Sílu současného trhu dobře odráží, že při celkovém růstu jeho objemu byla celková suma neprodaných položek loni nejnižší za posledních osm let.
Pokud budeme předpokládat, že většinu děl českých autorů nabízených na světových aukcích zakoupili Češi, k obratu domácího trhu bychom měli připočíst odhadem ještě dalších čtvrt miliardy korun. A to do této částky nepočítáme obrazy Vasilije Kandinského a Gerharda Richtera zakoupené na světových aukcích českými subjekty. Dosažené ceny, které v několika případech představují nové autorské rekordy, naznačují, že kupujícími již nejsou jen obchodníci, ale také koncoví sběratelé.
Jedním z charakteristických trendů loňského roku je vzestup zájmu o poválečné umění. O růstu v tomto segmentu hovoříme již několik let, ale zdá se, že loni bylo dosaženo kritické masy zájmu, která začíná vytahovat věci ze sbírek. Nových autorských rekordů dosáhli Mikuláš Medek, Adriena Šimotová, Zdeněk Sýkora a řada dalších. Vedle Medka, který byl v rozmezí půl roku dvakrát dražen za částky přesahující 10 milionů korun, byl velkým úspěchem prodej Sýkorových Linií č. 3 na aukci v Kolíně nad Rýnem za 12 milionů korun.
Na prvním místě J&T Banka Art Index, který je součástí druhého sešitu Ročenky ART+, se již počtvrté za sebou umístil Jiří Kovanda. Jakkoliv jeho úspěch odráží to, že vystavuje v mezinárodním kontextu déle než kterýkoliv ze sledovaných umělců, rozhodně nežije jen z minulých úspěchů. Pokud bychom zohlednili jen body získané za loňské výstavy, umístil by se na druhé příčce. Nejvíce bodů za výstavy si loni, stejně jako předloni, připsala Eva Koťátková.
V rámci první stovky J&T Banka Art Indexu si meziročně nejvíce polepšili Roman Štětina a Matyáš Chochola, díky účasti na putovním bienále Manifesta, které pokaždé hostí jiné evropské město. Loňská 11. Manifesta se konala přes léto v Curychu a vedle Štětiny a Chocholy se do kurátorského výběru z českých umělců dostali ještě Jiří Skála a Jiří Thýn. Na minulých dvou Manifestách žádní čeští umělci nebyli. Chochola se současně loni stal laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého, Štětina toto ocenění získal již v roce 2014. Oba čerství třicátníci se do první stovky poprvé dostali před rokem.
Ke koupi deseti nejdražších obrazů roku 2016 by případný zájemce potřeboval rekordních 240 milionů korun (více zde). Poprvé je celá první desítka složena z děl s cenou nad deset milionů korun. Nejdražším dílem loňského roku se stal abstraktní obraz Serie C I od Františka Kupky, který se na listopadové aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery prodal s dvoumilionovým nárůstem za konečných 62 milionů korun. Dosažená cena je novým rekordem českých aukcí a současně třetí nejvyšší aukční cenou za Kupkovo dílo v mezinárodním měřítku. Vedle Kupky se do historického top 10 českých aukcí dostaly ještě tři další loni dražené obrazy. Tento žebříček přitom zůstával nezměněn tři a půl roku.
Jako ilustrace k článku jsou použity fotografie z tiskové konference k představení Ročenky.
Veletrh Antique 21. – 24. 11. 2024
Jako každý rok koncem listopadu otevírá Novoměstská radnice brány podzimnímu vydání největšího domácího veletrhu starožitností. Antique začíná tento čtvrtek ráno a zájemci ho budou moci navštívit až do nedělního odpoledne. Jeho mottem tentokrát budou...
20. listopadu 2024S uměním je těžké se loučit. Zná to nejeden klient Artotéky Moravské galerie v Brně, která půjčuje umělecká díla do kanceláří i domů. Stává se, že po vrácení půjčeného obrazu nakonec skončí v ateliéru některého z umělců a nějaké dílo si od něj koupí...
18. listopadu 2024Právní průvodce pro sběratele umění
I porcelánový servis po babičce může být předmětem kulturní hodnoty, nemluvě o obrazech a dalších starožitnostech. Pokud artefakt spadá do této kategorie, potřebuje jejich majitel k vývozu za hranice povolení. O tom, co je a co není předmětem kulturn...
31. října 202420. listopadu 2024
18. listopadu 2024
31. října 2024
23. ledna 2024
11. listopadu 2023
1. března 2023
23. září 2024
8. srpna 2024