Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička
23. května 2024
Text Koucká Tereza | Foto Adolf Loos Apartment and Gallery, European Arts | Datum 08.11.2023
Šedesát vybraných děl nabídne tuto neděli ve své sálové aukci síň Adolf Loos Apartment and Gallery. Bude mezi nimi i pozdní obraz Marka Chagalla Maternité sur fond bleu s vyvolávací cenou 14,5 milionu korun včetně aukční provize.
Plátno Maternité sur fond bleu (Mateřství na modrém pozadí) namaloval Marc Chagall (1887–1985) téměř na sklonku svého velmi dlouhého života v roce 1976. Obraz je typickým představitelem výtvarníkova pozdního díla, které začíná krystalizovat v průběhu druhé poloviny 40. let. V roce 1946 se umělec po válečných letech strávených ve Spojených státech vrací poprvé do Paříže a v roce následujícím proběhne výstava jeho děl v Musée National d´Art Moderne. Od roku 1948 se pak ve Francii opět usazuje natrvalo.
Jeho tvorba se v tomto období pod vlivem nových životních událostí začíná velmi proměňovat. Po smrti manželky Belly v roce 1944 není dlouho schopen pracovat a teprve o rok později se z této bolestné ztráty pomalu vzpamatovává a vrací se do uměleckého života v Evropě. Sňatek s druhou ženou Valentinou Brodskou, které přezdívá Vava, v roce 1952, mu do tvorby přináší nová témata spojená se šťastným rodinným zázemím. Upouští od východoevropského folklóru a více ho nyní ovlivňují dojmy z každodenního života, případně biblické výjevy.
Tendence ke změně výtvarného výrazu lze u Chagalla pozorovat již v průběhu druhé poloviny 40. let, kdy se jeho práce obrací stále více do sebe, stávají se intimnější, zdánlivě se zcela odtrhávají od dění ve světě a zároveň jakoby rezignovaly na jakýkoliv soudobý moderní směr, snad jen s výjimkou tachismu, jehož vliv můžeme spatřovat v monochromních barevných skvrnách obklopujících postavy. V pozdním tvůrčím období jsou umělci stěžejními tématy mateřství a dvojice milenců zasazené do lyrických krajin a jakéhosi bezčasí. Obrazy často doplňuje jemnou tušovou kresbou.
Tu použil i na nabízeném obraze s ústředním motivem matky a dítěte v prostředí vesnice, kterému jsou zároveň obě postavy bytostně vzdáleny. Podle údajů aukční síně bylo plátno v majetku umělce samotného než přešlo do jiné privátní sbírky. K obrazu je také přiložen certifikát pravosti Comité Marc Chagall vystavený v loňském roce. Aukční síň začne obraz vyvolávat na částce 12 milionů korun + aukční provize ve výši 21 procent.
Chagallových děl prošlo domácím trhem jen několik. Jde teprve o druhou malbu, kresba byla doposud v nabídce pouze jedna, akvarel Muž s kyticí v roce 2010 u aukční síně Meissner-Neumann (288 tisíc korun). První malbou byl před dvěma lety u European Arts vydražený autoportrét umělce Le Peintre s cenou 10,04 milionu korun. V zahraničí se však umělcova díla draží poměrně často. Za rekordní sumu více než 28,5 milionu dolarů byl před šesti lety u Sotheby´s v New Yorku vydražen obraz Milenci z roku 1928 zobrazující umělce samotného s jeho manželkou Bellou.
23. května 2024Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024
9. května 2024Letošní rok zahájí pražská galerie a aukční síň Etcetera Art přehlídkou 155 děl napříč výtvarnými kategoriemi. Těžištěm nabídky jsou známá jména tuzemského poválečného umění a jejich realizace v malbě, kresbě či plastice. S nejvyšší vyvolávací cenou...
26. dubna 202423. května 2024
9. května 2024
26. dubna 2024
14. listopadu 2023
4. července 2022
24. května 2021
23. května 2024
21. května 2024
15. května 2024