Pozdní Chagall v Expu 58

Adolf Loos Apartment and Gallery 12. 11. 2023

Šedesát vybraných děl nabídne tuto neděli ve své sálové aukci síň Adolf Loos Apartment and Gallery. Bude mezi nimi i pozdní obraz Marka Chagalla Maternité sur fond bleu s vyvolávací cenou 14,5 milionu korun včetně aukční provize.

Plátno Maternité sur fond bleu (Mateřství na modrém pozadí) namaloval Marc Chagall (1887–1985) téměř na sklonku svého velmi dlouhého života v roce 1976. Obraz je typickým představitelem výtvarníkova pozdního díla, které začíná krystalizovat v průběhu druhé poloviny 40. let. V roce 1946 se umělec po válečných letech strávených ve Spojených státech vrací poprvé do Paříže a v roce následujícím proběhne výstava jeho děl v Musée National d´Art Moderne.  Od roku 1948 se pak ve Francii opět usazuje natrvalo.

Jeho tvorba se v tomto období pod vlivem nových životních událostí začíná velmi proměňovat. Po smrti manželky Belly v roce 1944 není dlouho schopen pracovat a teprve o rok později se z této bolestné ztráty pomalu vzpamatovává a vrací se do uměleckého života v Evropě. Sňatek s druhou ženou Valentinou Brodskou, které přezdívá Vava, v roce 1952, mu do tvorby přináší nová témata spojená se šťastným rodinným zázemím. Upouští od východoevropského folklóru a více ho nyní ovlivňují dojmy z každodenního života, případně biblické výjevy.

Alternativní popis Marc Chagall: Maternité sur fond bleu, 1976,
olej, tempera a tuš na plátně, 46,3 x 38 cm,
Adolf Loos Apartment and Gallery 12. 11. 2023,
vyvolávací cena: 12 000 000 Kč (+ provize ve výši 21%)

Tendence ke změně výtvarného výrazu lze u Chagalla pozorovat již v průběhu druhé poloviny 40. let, kdy se jeho práce obrací stále více do sebe, stávají se intimnější, zdánlivě se zcela odtrhávají od dění ve světě a zároveň jakoby rezignovaly na jakýkoliv soudobý moderní směr, snad jen s výjimkou tachismu, jehož vliv můžeme spatřovat v monochromních barevných skvrnách obklopujících postavy. V pozdním tvůrčím období jsou umělci stěžejními tématy mateřství a dvojice milenců zasazené do lyrických krajin a jakéhosi bezčasí. Obrazy často doplňuje jemnou tušovou kresbou.

Tu použil i na nabízeném obraze s ústředním motivem matky a dítěte v prostředí vesnice, kterému jsou zároveň obě postavy bytostně vzdáleny. Podle údajů aukční síně bylo plátno v majetku umělce samotného než přešlo do jiné privátní sbírky. K obrazu je také přiložen certifikát pravosti Comité Marc Chagall vystavený v loňském roce. Aukční síň začne obraz vyvolávat na částce 12 milionů korun + aukční provize ve výši 21 procent.

Alternativní popis Marc Chagall: Le Peintre, 1948–50,
olej na plátně, 33 x 19,5 cm,
European Arts 23. 5. 2021,
cena: 10 044 000 Kč

Chagallových děl prošlo domácím trhem jen několik. Jde teprve o druhou malbu, kresba byla doposud v nabídce pouze jedna, akvarel Muž s kyticí v roce 2010 u aukční síně Meissner-Neumann (288 tisíc korun). První malbou byl před dvěma lety u European Arts vydražený autoportrét umělce Le Peintre s cenou 10,04 milionu korun. V zahraničí se však umělcova díla draží poměrně často. Za rekordní sumu více než 28,5 milionu dolarů byl před šesti lety u Sotheby´s v New Yorku vydražen obraz Milenci z roku 1928 zobrazující umělce samotného s jeho manželkou Bellou.

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

23. května 2024
Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024

9. května 2024
Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Etcetera Art 27. 4. 2024

26. dubna 2024