Krátké zjevení Šímovy Evropy v Americe
12. května 2025
Text Kosař Pavla | Foto Christie's, Sotheby`s | Datum 08.05.2014
Týden po aukcích impresionismu si na své přijdou i sběratelé momentálně nejsledovanějšího segmentu uměleckých děl – poválečné moderny a současného umění. Na vítěze pololetního závodu, který určitě přinese pár rekordů, si budeme muset počkat do půlky května. Každopádně startovní pozice obou aukčních domů – Christie´s i Sotheby´s – jsou vyrovnané, neboť oba katalogy jsou opět plny toho nejatraktivnějšího zboží.
Velký zájem se očekává i podle množství symbolů, které v katalogu označují tzv. garance (Aukční domy zveřejňují, že prodejci díla přislíbily minimální prodejní cenu, tzv. garantované minimum, kterou mu vyplatí, pokud nikdo jiný dílo nekoupí. Tímto způsobem se zahraniční aukční domy snaží přilákat nedůvěřivé prodejce, kteří by jinak nebyli ochotni prodávat, a ujistit potenciální kupce, že o dílo mají zájem i jiní klienti). Obě aukční síně sjednaly v kategorii poválečné moderny a současného umění garance u 44% položek. Pro srovnání, u impresionismu a klasické moderny to bylo jen u 4% položek.
Expertům v Christie´s se opět podařilo získat zajímavé navrhovatele, mezi nimiž vyčnívají sbírky Edwian A. a Lindy Bergmanových, Phillipa Schragera, rodiny Reinerovy a filantropky Frances R. Dittmer. Kromě tradiční denní a večerní aukce proběhne i kurátorsky koncipovaná dražba If I Live I´ll See You Tuesday. Loïc Gouzer, specialista Christie´s na současné umění, do aukce vybral 36 děl, která byla vytvořena teprve za posledních 30 let. Jsou mezi nimi práce Jean-Michel Basquiata, Christophera Currina, Jeffa Koonse, Richarda Prince nebo Christophera Woola.
Večerní aukce je pak plná takových specialit jako je Baconův triptych, Pollockovo Number 5, 1951/Elegant Lady či Warholova plátna Race Riot a White Marilyn. Triptych Francise Bacona Three Studies for a Portrait of John Edwards namalovaný v roce 1984 je jedním z dvaceti devíti triptychů, které autor během svého života vytvořil. Dílo zachycující malířova přítele Johna Edwarda je nabízeno s neveřejným předaukčním odhadem, ovšem spekuluje se o částce 80 milionů dolarů.
Dílo Jacksona Pollocka Number 5, 1951/Elegant Lady se na trhu objevuje po třiceti letech, které strávilo v německé korporátní sbírce. Zajímavostí je, že Pollock toto dílo spolu s dalším obrazem v roce 1954 vyměnil za automobil, ve kterém se o dva roky později zabil. Předaukční odhad Number 5, 1951/Elegant Lady je 12–18 milionů dolarů. Race Riot je provokativní dílo Andy Warhola zachycující rasové nepokoje Ameriky šedesátých let. Plátno vychází z fotografií otištěných v magazínu Life, v nichž Charles Moor zachytil brutální policejní zásah, který se odehrál začátkem května 1963 v Birminghamu ve státě Alabama. Dalším zajímavým Warholem je White Marilyn z roku 1962, namalovaná měsíc po zpěvaččině smrti. Toto plátno Warhol věnoval galeristce Eleanor Ward, jíž je připsáno na rubu jeho věnování. Od smrti Wardové změnilo plátno několikrát majitele a tentokrát bude nabízeno s předaukčním odhadem 12–18 milionů dolarů.
Sotheby´s jako navrhovatele získali manažera hedgeového fondu Adama Sendera, který začíná vyprodávat svoji sbírku čítající na 400 děl. Tento večer budeme moci vybírat například mezi Johnem Baldessarim, Danem Flavinem a Cindy Sherman. Magnát Peter Brant prodává monumentálního, téměř 5 metrů širokého Basquiata (Undiscovered Genius of the Mississippi Delta, odhad 20 milionů dolarů). David Ganek zase nabízí Warholovo Big Electric Chair z let 1967–68 s odhadem 18-25 milionů dolarů. I když plátno postrádá Warholův podpis, má ověření autenticity z Andy Warhol Foundation for the Visual Arts i pozůstalostní razítko a je uvedeno ve druhém vydání soupisu Warholova díla The Andy Warhol Catalogue Raisonné: Paintings and Sculptures 1964–1969 pod číslem 2044. Nejdražším elektrickým křeslem je doposud malá verze tohoto plátna vydražená v roce 2007 za 5,6 milionu dolarů. Nejvýše vydražený velký formát na jiném barevném pozadí byl před dvanácti lety prodán za necelých 5 milionů dolarů.
Tyto aukce a astronomické ceny tradičně vyvolávají debaty o bublinách. Když se budeme řídit tím, co nám říká právě zveřejněná výroční zpráva TEFAF od Claire McAndrew pro rok 2013, trh s uměním se jeví jako naprosto v pořádku. Globální prodeje vloni vzrostly o 7,5 procenta na 65,5 miliard dolarů, cože je jen nepatrně pod rekordními výsledky z roku 2007. Ovšem pohled zblízka prozrazuje, že se tento růst týká jen malého segmentu trhu, a to oblasti poválečné moderny a současného umění a navíc pouze ve Spojených státech. Ceny i objemy obchodů ve zbylých třech segmentech, které TEFAF rozlišuje (moderna; impresionismus a postimpresionismus; a staří mistři), byly nižší.
Freeman's | Hindman, USA 30. 4. 2025
V menší aukční síni ve Filadelfii se v půlce dubna objevila neznámá varianta ikonického obrazu Evropa od malíře Josefa Šímy. Plátno ze soukromé zámořské sbírky bylo až na signaturu a rozměry téměř totožné se známým dílem ze sbírky Moravské galerii v...
12. května 2025Sotheby’s New York 13. 5. 2025
V upoutávce na prestižní aukci, konanou příští týden ve Spojených státech, nelze přehlédnout dvě středně velké abstrakce Františka Kupky. Pořadatelé sázejí na renomovanou provenienci ze sbírky filmového producenta Josepha H. Hazena a momentální nálad...
9. května 2025Praktické vzorníky Muchova dekorativního stylu, alba Document décoratifs a Figures décoratives, se na trhu čas od času objevují, ale málokdy za tak příznivých finančních podmínek, jako u pařížské aukční síně Millon koncem dubna. O šest listů ochuzené...
7. května 202512. května 2025
9. května 2025
7. května 2025
20. července 2020
14. listopadu 2017
5. ledna 2014
10. května 2022
14. listopadu 2017
5. ledna 2014