Čtyři Brožíkové z rodinné sbírky
29. října 2024
Text Chmelařová Marcela | Foto Sotheby’s | Datum 12.11.2014
Nejsledovanější položka dnešní aukce výjimečné kolekce umění české meziválečné avantgardy ze sbírky manželů Mary a Roy Cullenových, surrealistická malba Toyen Poselství lesa, se v Londýně odpoledne nakonec neprodala. Zájemci nedokázali cenu vyhnat dostatečně vysoko. Další významné položky českého umění své kupce našly. Do Čech putuje Portrét André Bretona, původem přímo ze sbírky tohoto významného surrealisty.
Oproti očekávání nebyl na sále sveden o surrealistickou malbu Poselství lesa příliš velký boj. První nabídka činila 480 tisíc liber, po několika příhozech dražba skončila na kladívkové ceně 520 tisíc liber. Včetně aukční provize, DPH z této provize a autorských poplatků by za ni kupec z Evropské unie či ČR zaplatil celkem 681 tisíc liber, což je v přepočtu necelých 24 milionů korun. I tato částka by stačila k pokoření dosavadního, pět let starého českého rekordu autorčiny malby Spící. Protože však konečná cena na sále skončila pod dražebním limitem, aukční síň položku nakonec označila jako neprodanou. Přestože byl cenový odhad díla nasazen velmi vysoko, tento vývoj dražby byl pro všechny překvapením a po skončení aukce bylo v sále znát jisté rozčarování.
Další velmi sledovaná položka londýnské aukce, malba Jindřicha Štyrského Kořeny, se prodala pod aukčním odhadem za finální částku 162 tisíc liber, tedy asi 5,7 milionů korun. To je i vzhledem k relacím českého trhu příznivá cena. Vizuálně atraktivní fotomontáž Karla Teigeho kombinující ženské nohy a stíhačky Spitfire vyšla kupce na 83 tisíce liber, tedy přibližně 2,9 milionu korun. Příznivou zprávou do Čech je dražba mimořádně cenného Portrétu André Bretona (1950) (zde). Tuto práci, kterou Toyen darovala André Bretonovi do jeho sbírky, se za částku 122 tisíc liber (4,3 milionu korun) podařilo vydražit českému kupci přítomnému na sále. Vzhledem k provenienční historii tak jde o cenný doklad mezinárodního rozměru českého surrealismu. (Všechny částky jsou u této aukce počítány včetně provize, DPH z provize, autorského poplatku a další DPH při dovozu z území mimo EU.)
Poselství lesa ve sbírce Cullenových
Sledovaná malba Poselství lesa od Toyen přitom do aukce šla s cenovým odhadem v rozpětí 700 tisíc až 1 milion liber (bez provize). V přepočtu na koruny a včetně provize a dalších poplatků tento odhad odpovídá částce 32,2 až 45,8 milionu korun. Ve sbírce manželů Cullenových šlo o klíčové dílo, o něž velmi usilovali. Poprvé se s jednou z nejvýznamnějších a nejrozměrnějších surrealistických maleb Toyen setkali na retrospektivní výstavě této autorky v Galerii hlavního města Prahy v roce 2000. Po delších vyjednáváních se jim v polovině roku 2001 podařilo obraz do sbírky získat.
Malba je symbolickým zobrazením sil přírody vládnoucích nad lidským světem a osudem: na abstraktním pozadí plátna, připomínajícím přírodní texturu, je zobrazena sova, zlověstně v pařátu třímající dívčí hlavu. Práce byla poprvé prezentovaná už v roce vzniku 1936 v pražském Mánesu, od té doby mnohokrát opakovaně vystavaná a publikovaná.
O tom, kdo jsou majitelé sbírky, manželé Mary a Roy Cullenovi, a pozornosti, kterou české meziválečné moderně více než dvě desetiletí věnovali, jsme psali více zde. O samotné aukční nabídce sbírky pak zde.
Kubín, Medek a Kupka úspěšní
Dnes po 13 hodině se v londýnské Sotheby’s v rámci různorodé kolekce umění 20. století nazvané A Different Perspective dražilo i několik pro české kupce atraktivních bohemik umění 20. století. Prodalo se všech osm položek českých autorů v katalogu, některé z nich i významně nad předaukčním odhadem. Nejlépe si vedlo rané plátno Otakara Kubína Kubistická figura, za něž kupec zaplatil 181 tisíce liber (konečná cena včetně provize a dalších poplatků) a které se stalo vůbec nejdražší položkou celé aukce. Dosažená cena v přepočtu činí téměř 6,4 milionu korun, což odpovídá ceně zaplacené letos tuzemskými kupci na pražských aukcích za dvojici významných raných Kubínových děl (zde).
Další ze sledovaných prací, rozměrné plátno Mikuláše Medka Tři spletité nepřítomnosti z roku 1964, se prodalo s výrazným nárůstem na 98,6 tisíce liber, v přepočtu tedy za necelých 3,5 milionu korun. Nad odhadem se prodala i raná figurální studie Františka Kupky Svlékající se Andrea (Studie Andrey). Za tuto práci zaplatil kupec 77 tisíc liber, tedy asi 2,7 milionu korun. Fillovo Zátiší s ovocem a květinami odešlo za necelých 86 tisíc liber, 3 miliony korun.
Půvabnou sondu do rodinného života českého klasika 19.století nabídla minulý týden pařížská aukční síň Millon. Jeden autoportrét a tři podobizny dcery Olgy zůstaly v malířově francouzské dynastii téměř sto padesát let. Nejlépe si vedl Brožíkův vlastn...
29. října 2024Globální trh se současným uměním
V aukční sezóně 2023/2024 se na globálním aukčním trhu prodala díla současných umělců za 1,9 miliardy dolarů. Proti rekordu starému dva roky jde o miliardový propad. Může za to hlavně slabší nabídka a opatrnost sběratelů v segmentu nejdražších děl. D...
23. října 2024Veletrh umění Frieze London 2024
Díla české umělkyně Evy Švankmajerové zabodovaly na letošním londýnském veletrhu Frieze. Dílo Spící Venuš dokonce do své sbírky pořídila prestižní galerie Tate Modern.
17. října 202429. října 2024
23. října 2024
17. října 2024
29. října 2024
24. října 2024
21. října 2024
29. července 2024
2. května 2024
24. dubna 2024