Kokoschka kreslíř a sběratel

Antikvity Praha 2. 12. 2017

Společnost Antikvity Praha bude na své sobotní aukci dražit mimořádnou kolekci uměleckých děl z majetku rodiny Oskara Kokoschky. Součástí souboru je i několik akvarelů, kreseb a grafik samotného Kokoschky.

Oskar Kokoschka: Kytice ve skleněné váze,

akvarel na papíře, 44 x 33,5 cm,
vyvolávací cena: 256 900 Kč (+ 10% provize), Antikvity Praha 2. 12. 2017

Nejdražšími nabízenými kusy jsou Kokoschkovy akvarely Kytice ve skleněné váze a Ryby na talíři s vyvolávacími cenami 230 a 255 tisíc korun. Za zmínku však stojí i několik publikací s umělcovým věnováním, někdy spojené i s drobnými kresbami. V souboru se nachází i velmi vzácná publikace, dětská knížka Die träumende Knaben s Kokoschkovými ilustracemi, vytvořená původně pro Wiener Werkstätte.

Z děl dalších autorů mají kokoschkovskou provenienci například plastiky Otto Gutfreunda a Jana Štursy nebo obrazy Františka Šimona a Zdeňka Buriana. Do souboru patří i dochované portrétní fotografie z ateliéru americké fotografky Trude Fleischmann nebo drobné stříbrné předměty a větší množství plakátů.

Oskar Kokoschka: Die träumende Knaben, Wiener Werkstätte,

Oskar Kokoschka: Die träumende Knaben, 1968,
faksimilie původního vydání z roku 1908, Wiener Werkstätte, 11 listů s osmi barevnými ilustracemi, vyvolávací cena: 2 549 Kč (+ 10% provize), Antikvity Praha 2. 12. 2017

Aukce neobsahuje pouze artefakty z Kokoschovy rodiny, ale i další pozoruhodné objekty ze starých sbírek či pozůstalostí. Tisková zpráva zvlášť upozorňuje na soupravu pro lov upírů z 19. století, mosaznou gotickou lžíci, náhubek na koně z roku 1562, rychtářské právo ze 17. století a ceremoniální hornickou sekeru z roku 1719.

Samostatnou sekci tvoří historické zbraně. Z chladných zbraní bude nabízena kolekce kordů a rapírů ze 17. století, jezdecké meče a šavle ze stejného období. Palné zbraně jsou zastoupeny honosnou perkusní kulovnicí od Franze Nowaka z Prahy, křesadlovými jednuškami z Lobkowiczské sbírky a vzácnou italskou křesadlovou pistolí řezanou v železe ze 17. století.

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024

9. května 2024
Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Etcetera Art 27. 4. 2024

26. dubna 2024
Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024

24. dubna 2024