Grafiky Naděždy Plíškové objevují sběratelé zatím pomalu
6. listopadu 2024
Text Koucká Tereza | Foto aukční síně | Datum 15.01.2019
Nejdražší kresby a kombinované techniky na papíře skončily v uplynulém roce s bilancí 19,5 milionu korun. V top 10 figurují především práce z období klasické moderny a od autorů, kteří patří na domácím trhu obecně k těm nejdražším.
Pro účely tohoto top 10 vymezujeme práce na papíře jako kresby, akvarely, popřípadě kombinované techniky na obyčejném papíře. Nezařazujeme sem fotografie, malby (např. kvaše na papíře) nebo ostatní techniky na dalších papírových materiálech, jako jsou kartony nebo lepenky (jejich přehled zde).
Ačkoli nebyl překročen rekord za jednotlivou kresbu na papíře, kterým byla v roce 2017 suma 3,72 milionu korun za uhel Melancholie II Jana Zrzavého, všech deset položek (z nichž jedna je konvolutem deseti kreseb) překročilo milionovou hranici. Celkem za ně sběratelé utratili 19,5 milionu korun, což je například o 6 milionů více, než kolik loni vydali za deset nejdražších děl starého umění (více zde).
Osm z následujících prací vzniklo mezi lety 1902 a 1934, dvě pak byly vytvořeny ještě v 19. století (jakkoli kresba Maxe Švabinského pochází už z jeho samého závěru). Jmenovitě zde najdeme dvakrát Emila Fillu, dvakrát Františka Kupku, třikrát Jindřicha Štyrského, po jednom díle pak od Bohumila Kubišty, Maxe Švabinského a Rudolfa von Alta.
Pro zajímavost doplňujeme ještě jedenáctou nejdražší kresbu, taktéž s částkou vyšší než 1 milion korun, kterou je Portrét Běly Kašparové od Josefa Šímy.
Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční provize a velikosti poměrově odpovídají těm skutečným.
Zajímavé aukční výsledky listopadové jubilantky
Nedožité devadesátiny výtvarnice a básnířky Naděždy Plíškové připadají na první listopadový týden. Autorka vynikala v technikách leptu a suché jehly, kterými břitce glosovala osobní i celospolečenskou situaci konce 60. až počátku 80. let. Na větší sb...
6. listopadu 2024Rekordní sezóna 2024 a další zajímavé aukční výsledky
V posledních dvaceti letech si sběratelé a sběratelky pečlivě vybírali, které z fotografických děl Jana Svobody si pořídí. Když se naskytla příležitost k nákupu některé z jeho nejproslulejších kompozic, nezdráhali se utratit vyšší desetitisíce až sta...
21. října 2024Zajímavé aukční výsledky velmistra barevného leptu 1. poloviny 20. století
O nesmírně činorodém výtvarníkovi, metodikovi, pedagogovi a spolkovém činovníkovi ví trh s uměním již dlouho. Obchodovaných položek za minulých dvacet let je bohatě přes dva tisíce, prodaných přibližně polovina. První milionová částka sice padla již...
15. října 20246. listopadu 2024
21. října 2024
15. října 2024
23. listopadu 2022
24. listopadu 2021
29. ledna 2020
9. března 2022
31. prosince 2021
12. října 2020